iPhone Sorunları ve Çözümleri 2020

Birçok insan, sağladığı heyecan verici özellikler nedeniyle iPhone kullanıyor. Ancak, bu akıllı telefonun daha sonra bazı sorunlar çıkarması oldukça doğaldır.

iPhone’unuzun en yaygın sorunları ve çözüm yöntemleri yazımızda, Saints Computer’ın deneyimli teknisyen kadrosu tarafından hazırlanmış iPhone sorunları ve çözüm yollarını anlatan yazıyı okuyorsunuz.

Wifi Bağlanma Sorunu Çözümü

Birçok kullanıcının karşılaştığı Wifi bağlanmama sorunu için çözüm gerçekten çok basit. Telefonu kapatmanız ve yeniden başlatmanız yeterlidir. Ekranda Apple logosunu görene kadar home tuşu ve açma-kapama tuşuna basılı tutun, Apple logosu geldiğinde tuşları bırakın. Telefon yeniden başladıktan sonra kablosuz ağa bağlanabilmeniz gerekir. Sorun devam ederse, Ayarlar’a gidin, ardından WiFi’ye gidin ve sayfa sonunda HTTP Proxy’si otomatik ayarlara getirin. Sorun devam ediyorsa Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyebilirsiniz.

iPhone’da WiFi Sorunu, WiFi’a bağlanamıyorsanız işte çözümü

Sorun devam ediyorsa donanım arızası olabilir, bu durumda teknisyenlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

iPhone WiFi sorunu çözümü

Yeni Sürüm Güncellemesi Yok Sorunu Çözümü

Yeni bir iPhone satın almadan önce yaygın iPhone sorunlarını ve çözümlerini mi arıyorsunuz? Yaygın iPhone sorunlarından biri, iPhone’un en yeni iOS sürümüne güncellenmemesidir. Çözüm şöyle: Cihazınızı Mac veya PC’ye bağlayın ve iPhone’unuzu kurtarma moduna getirecek şekilde yeniden başlatmaya zorlayın. Daha sonra bir güncelleme seçeneği görebileceksiniz ve tıkladığınızda güncelleme başlar ve tamamlandığında telefonunuz normal şekilde çalışır. Zorla yeniden başlattıktan sonra güncelleme seçeneğini göremiyorsanız, telefondan tüm verileri kaldıracak seçeneği geri yüklemeyi deneyin. Artık en son yazılım sürümünü alacaksınız ve yedeklenmiş verilerle geri yüklenebilir.

iPhone iOS 13.3 güncellemesi ile gelen yeni özellikler

iphone_dokunmatik_sorunu_guncelleme

iPhone’unuzun Ekranı Çatlamış ya da Kırılmış

Çatlamış ekranlı bir telefon kullanmaktan daha fazla utanç verici bir şey yoktur herhalde. Doğru mu? Kırık ekranlı bir iPhone, uzun süre kullanılabilir, ancak bir gün mutlaka kullanılamayacak hale gelip sizi yarı yolda bırakacaktır. Bu nedenle, teknik servis onarım merkezimize başvurmanızı öneririz. Ekran değişimi fiyatları, model farklılıklarından dolayı değişkendir. Güncel fiyat bilgisini müşteri temsilcilerimizden alabilirisiniz.

iPhone 11 Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Kırık iPhone Ekranı Tamiri

iPhone Uygulama Donuyor Sorunu Çözümü

iPhone’unuz bazen donuyor olabilir, tepki vermiyor da olabilir. Bu durumda cihazı kapatıp açabiliyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda açık olan uygulamalardan birinin kapatılması gerekebilir. Uygulamayı kapatmaya zorlama sorununuzu çözebilir. Ana ekrandayken, ekranı yukarı doğru kaydırın ve ekranın ortasındayken elinizi çekin. Açık olan uygulamaları göreceksiniz. Açık olan uygulamaları bu bölümden kolayca kapatabilirsiniz.

iPhone donarsa ne yapılmalıdır?

en iyi iPhone uygulama

iPhone Verileri Kurtarma Çözümü

iPhone’unuzdaki tüm önemli verileri kaybettiğinizde oldukça sinir bozucu olabilir. Ancak bu, iPhone’ların bir başka yaygın sorunu. Bir iCloud yedeklemeniz varsa, çözüm kolay olacaktır. Cihazınızı iCloud-iPhone ile senkronize etmeniz yeterlidir. Senkronizasyon gece kilitlendiğinde yapılabilir. Eksik içeriğiniz iCloud’da mevcut olacak. Ancak orada da bulamadıysanız, kayıp verileri geri alma olasılığını bulmak için bir Apple mağazasına ya da servisimize gelmeniz gerekebilir.

iCloud ile verileri yeni telefona aktarma

iCloud ile verileri yeni telefona aktarma

iPhone Kamera Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Daha önce etkinleştirdiğiniz bir kısıtlama varsa iPhone kameranız çalışmaz. Bunu, Ayarlar > Genel talimatları arasında bulabilirsiniz. Kamera’yı açarak kontrol edebilirsiniz. Kamera sorunları çoğunlukla bu şekilde çözülebiliyor, ancak bazı durumlarda donanımsal sorunlar da olabilir. Bu durumda iPhone’unuzun servisimize gelmesi gerekebilir.

iPhone Arka Kamera Değişimi

iPhone XS Max arka kamera değişimi çift lens

iPhone Şarjı Çabuk Bitiyor Sorunu Çözümü

iPhone’unuzun bataryası (şarjı) çabuk bitiyorsa Ayarlar > Pil sayfasına gidip hangi uygulamaların pilinizi bitirdiğine bakın. Facebook gibi çok pil tüketen uygulamaların varsa Lite sürümlerini kullanın.

iPhone’unuzu uzun süredir kullanıyorsanız batarya (pil) sağlığını kontrol etmenizde fayda var. Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı sayfasından cihazınızın güncel pil sağlık durumunu öğrenebilirsiniz. Pil sağlığı %80’lerin aşağısındaysa, pil değişimi gerekecektir.

Çabuk şarj bitirme durumlarından birisi de anakart kaynaklı, kısa devreye düşen bir yardımcı elemanın olması. Bu gibi durumlarda profesyonel teknisyenler tarafından onarımı yapılmalıdır. Servisimize gönderebilirsiniz.

iPhone Şarj Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Sıvı Temasından Kaynaklanan Hasarlar

Tüm elektronik cihazlar için su gerçekten bir kabustur ve iPhone için de geçerlidir. Telefonunuz suya düştüyse endişelenmeyin, pes etmeden önce birçok çözümü deneyebilirsiniz. Telefonu sudan çıkardıktan sonra yapılacak ilk şey, fazla kağıdı bir kağıt mendil kullanarak silmektir. Asla telefonu açmayı denemeyin, çünkü cihazda kalıcı hasara yol açar. Telefon hala çalışmıyorsa, yakınınızdaki Saints servis sağlayıcısına başvurabilirsiniz.

iPhone sıvı teması durumunda ne yapılmalıdır?

iphone sıvı teması durumunda ne yapılmalıdır

iPhone Şarj Olmama Sorunu Çözümü

Yine başka bir nokta da yaygın iPhone sorunları ve çözümleri geliyor Pil takıldığında şarj olmuyor. Bu sorun için birkaç çözüm var. Toz veya kalıntıları gidermek için şarj portunu silin. Sorun hala devam ediyorsa, bir sonraki adım, diğer Apple aygıtlarıyla çalışıyorsa veya USB fişinde vb. Diğer USB kablolarıyla çalışıyorsa bağlantı kablosunu kontrol etmektir. Ayrıca zorla yeniden başlatmayı deneyebilir veya çalışmazsa, fabrika ayarlarına sıfırlama. Sorun devam ederse en yakın servis sağlayıcısına başvurun.

iPad şarj olmuyor ve açılmıyor ne yapmalıyım?

iPhone Dokunmatik Ekran Çalışmıyor Sorunu

iPhone dokunmalarınıza yanıt vermiyorsa, tek yapmanız gereken şey iPhone’unuza hard reset atmaktır. Hard reset tüm iPhone modellerinde farklılık gösterebilir bu yüzden bilgilendirme sayfalarımızdan, iPhone’a nasıl hard reset atılır başlıklı yazılardan birini okuyarak yardım alabilirsiniz.

Dokunmatik sorunların kaynaklarından biri de, dokunmatik panelin arızası ya da anakart arızası olabilir. Bu yüzden cihazınızın içine müdahale edebilecek profesyonel bir teknisyene ihtiyacınız var. Bu teknisyen de bizim ekibimizde var. İletişime geçebilirsiniz.

iPhone Dokunmatik Ekranım Çalışmıyor! İşte Çözümü

iPhone Dokunmatik Sorunu Çözümü

iPhone Bluetooth Bağlanmıyor Sorunu

iPhone’da Bluetooth sorunuyla karşılaştığınızda cihaz eşlemesini kaldırın. Daha önce eşlediğiniz ancak hiç kullanmadığınız bir cihaza yeniden bağlanmak istediğinizde yaşadığınız bu sorunu çözmek için Ayarlar > Bluetooth > Bilgi > Bu Cihazı Unut yolunu izleyin. Bluetooth’u tamamen kapatıp açmak da sorununuzu çözebilir. Çözüme ulaşamadıysanız donanımsal bir arıza olabilir, bir teknisyen müdahalesi gerektirebilir.

 

IPhone 7 Plus
IPhone 7 Plus

iPhone Isınma Sorunu, Isınıp Kapanma Çözümü

iPhone’un ısınma sorunu, ısınıp kapanma sorunu, alev alma noktasına getirecek ısınma, ya orijinal olmayan şarj kablosuyla şarj etme esnasında ya da doğrudan güneş ışığı altında uzun süre bırakmanız durumunda gerçekleşir. Fazla ısınma sorunu normal kullanımda da gerçekleşebilir. Arka planda sürekli çalışan bir uygulama da cihazınızın ısınmasına yol açabilir. Ayarlar – Genel – Arka Plan Uygulama Yenileme sayfasından gerekli ayarlamayı yapın. Eğer sorunlarınız çözülmediyse muhtemelen anakart kaynaklı bir sorun var demektir. Profesyonel teknisyenlerimiz cihazınızla ilgilenebilir.

Telefona yüksek mAh batarya (pil) takmak doğru mu?

apple kötü amaçlı yazılım

iPhone Yavaş Çalışıyor

Bazen iPhone’unuz yavaş çalışır. Endişelenmeyin, bu soruna birçok çözüm var. Telefonunuzu hızlandırmak için Safari web tarayıcısında tüm uygulamaları kaldırmayı veya önbelleği temizlemeyi deneyin.

iPhone Verileri Yedekleyemiyor

Bazen iPhone verileri iCloud’a yedeklemez. Durum buysa, iCloud depolama alanının dolu olup olmadığını kontrol edin. Dolu ise, bazı verileri silmeyi deneyin. İstenmeyen fotoğraflar, oyunlar vb. İçerir. Oyun uygulamaları bir posta uygulaması gibi çok fazla depolama alanı kaplar. Tüm verilerin saklanmasını istiyorsanız, depolama planını yükseltmeyi deneyin. Tüm bu adımları denemeden önce mevcut iOS güncellemelerini kontrol edebilirsiniz. Wifi şifrelerini, hücresel ve VPN ayarlarını sıfırlayarak ağ seçeneklerini sıfırlamayı deneyin. Bunu, Ayarlar>Genel>Sıfırla>Sıfırla Ağ Ayarları’na giderek yapabilirsiniz.

iPhone yedekleme nasıl yapılır?
Özetle, bunlar bugüne kadar bildirilen yaygın iPhone sorunlarından ve çözümlerinden bazılarıdır. Yukarıda belirtilenler gibi herhangi bir zorlukla karşılaştıysanız, hemen çözmeyi deneyin. Ancak sorunu çözmek için yeterince deneyim sahibi değilseniz asla kendi başınıza denemeyin. Telefonunuza kalıcı zarar verebilirsiniz.