iPhone Şarj Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Bazen iPhone ya da iPad cihazların şarj sorunu ortaya çıkabiliyor. Cihaz bir güç kaynağına takılıyken bile, pil şarj etmeyi reddedebilir, sonuç olarak güç seviyesi artmaz. Apple resmi önerileri, sorun giderme ipuçları ve sunulan geçici düzeltmeler ile cihazınızı nasıl onarabileceğinizi merak ediyorsanız; detaylar için makalemizi inceleyebilirsiniz.

iPhone Şarj Sorunu İçin İpuçları

iphone şarj sorunu

  • Öncelikle tüm kabloların ve adaptörlerin sıkıca takıldığından, elektrik prizinin çalıştığından emin olun.
  • Bir bilgisayara bağlanıyorsanız; bu cihazın açık olduğunu ve iPhone’u şarj etme potansiyeli olup olmadığını kontrol edin. Şarj olmuyorsa başka bir bilgisayarda şarj yapmayı deneyin.
  • Sorunu izole edip etmediğinizi anlamak için her defasında farklı bir kablo, güç adaptörü ve USB bağlantı noktası kullanmayı deneyin.
  • Her şey çalışıyor gibi görünüyorsa cihazınızı yeniden bağlayın ve 30 dakika bekleyin. Cihazınız hala şarj olmuyorsa, güç kaynağına bağlıyken yeniden başlatmayı deneyin. Yeniden başlatamazsınız, cihazı sıfırlayın.

iPhone Şarj Sorunu İçin Geçici Düzeltme Önerileri

Yukarıdaki maddeler temel önerilerden oluşuyor. Şimdi ise daha ileri seviyede çözüm önerileri sunacağız. Tamirat aşamasına geçmeden önce geçici çözümlere ihtiyacınız olabilir. Bunlar:

  • Şarj olurken telefonu hafifçe konektörde dengelemeyi deneyin. Ancak dikkatli olun, çünkü şarj kablosu üzerine çok fazla baskı yapıldığında kopma olabilir.
  • Eski bir iPhone şarj kablosunu standart adaptörde kullanmayı deneyin. Bu resmi bir tavsiye değil, ancak pek çok iPhone kullanıcısı tarafından denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmış bir yöntemdir.
  • Kablosuz şekilde cihazı şarj etmeyi deneyin. Kablosuz şarj yöntemiyle bu probleminizden kolayca kurtulabilirsiniz.

iPhone Kablosuz Şarj Kullanımı Hakkında Önemli Bilgiler

iphone şarj sorunu

Apple iPhone 8, iPhone XR ve iPhone 11 tüm sürümleri Qi standardı tarafından destekleniyor. Apple’ın kendi AirPower kablosuz şarj cihazı da bulunmakta. Apple, İOS 11.2 ile iPhone’ların en üst kablosuz şarj hızını 5W’den yukarıya çekti. Hiçbir iPhone cihaz, kablosuz şarj ile daha hızlı şarj olmaz. Standartlar her şekilde korunmaktadır.

Tüm kablosuz şarj cihazları iPhone için uygun değildir. iPhone için en yüksek kablosuz şarj hızı 7.5W  olmalıdır. Şu an android bazı cihazlar 30W kablosuz şarj hızına ihtiyaç duyabilir. Ancak, Apple markalı ürünlerde bu hız, yukarıda da belirttiğimiz gibi 7.5W.

Kablosuz şarj cihazlarının çoğunun prize takılmadığını unutmamalısınız. Ayrıca, kablosuz şarj cihazı satın almadan önce, ürünün Apple sertifikalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çoklu şarj cihazlarıyla da iPhone, iPad ve Apple Watch’u aynı zamanda şarj edebilirsiniz. AirPower gibi çalışan hibrit şarj cihazlarını da değerlendirebilir.

Sosyal Medya Paylaşım İndirimi Saints Computer

Kampanya katılım oranı %100’e ulaştığında sonlandırılacaktır.

Fatma Yüksel

Teknoloji konularındaki bilgi ve deneyimini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan bir yazar.

Yazarın tüm makaleleri
İlgili Yazılar

Privacy Preference Center