Telefon Nasıl Şarj Edilmeli?

Telefon nasıl şarj edilmelidir sorusuna cevaplar arıyoruz: Hemen hemen tüm cihazlarımızda bulunan lityum iyon piller, kimyasal olarak zamanla bozulmaya, eskisinden daha az şarj tutmaya mahkumdur. Bu süreci durdurmak imkansızdır, ancak yavaşlatmak mümkündür.

Kaçınılmaz olanı ertelemenin en iyi yollarını bulmak için, Cadex Electronics’in CEO’su ve kurucusu ve son derece kapsamlı ve paha biçilmez çevrimiçi kaynak Battery University’den Isidor Buchmann ile telefonlarınızın pillerinize tam olarak nasıl davranmanız gerektiği hakkında konuştuk., yazımızı okuduktan sonra pil performanslarınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabilecekleriniz hakkında birçok bilgiye sahip olacaksınız.

Bu yüzden kendinizi hazırlayın, çünkü muhtemelen birçok şeyi yanlış yapıyorsunuz.

 

Telefonumu %100 şarj etmek kötü mü?

Çok da doğru değil.

Akıllı telefonunuzun pili %100 şarj olduğunda içiniz rahatlayabilir, ancak aslında pil için ideal bir şey değil. Buchmann, “Lityum iyon pil, tamamen şarj olmayı ve ısınmayı sevmez” diyor.

iOS 13 veya üzeri bir cihaz kullanıyorsanız şanslısınız çünkü Apple yeni “Optimize Edilmiş Pil Şarj” seçeneği  tam da bunu yapmanıza olanak sağlıyor. Bu sayede bir gecede full şarja çıkmamış olur. Telefonunuzu %100 şarj etmek elbette ölümcül değil. Ama pilinizin biraz daha hızlı eskimesine neden olur, bu yüzden mümkünse bu durumlardan kaçınmanız iyi olur!

Telefonumun şarjını sıfıra indirmek kötü mü?

Bu da iyi bir fikir değil.

Pilinizi tamamen şarj etmek çok da iyi fikir olmadığı gibi, tamamen sıfıra indirmek de doğru değildir. Eski nikel-kadmiyum piller, tam doludan boşa bir döngü dışında diğer durumlarda da bozulabilen bir yapıları varken, lityum-iyon piliniz her iki uç noktadan da negatif etilenir.

Telefonumu yüzde kaç oranında şarj etmeliyim?

Mükemmel bir şarj deneyimi, pilinizin asla %20’nin altına düşmemesi ve %80’in üzerine çıkmamasına bağlıdır. Buchmann, “Genellikle %80’e kadar şarj edin ve yaklaşık %20’ye kadar deşarj edin” diyor.

Telefonunuzu günde birkaç kez şarj etmek kötü mü?

Hayır! Bu iyi. Hatta harika!

“Lityum-iyon piller kısa aralıklarla şarj olmayı sever” diyor Buchmann ve ekliyor “Bundan korkmayın!”

Telefonumun pili için yapılacak en kötü şey nedir?

Tam şarjdayken aynı anda çok sıcaklık durumu. Bundan kaçının!

Düzenli kullanım sırasında telefonunuzun pilinin başına gelebilecek en stresli şey aslında şarjının bitmesi yada boşalması değildir. Buchmann, “Tam şarj ve ısınma kombinasyonu aslında kullanımdan daha fazla strese neden oluyor” diye uyarıyor. “Yazın arabadaysanız, telefonunuzu direk güneş alanı bir yere koymayın. Gölge bir yere koyun” diyor. Telefonunuzu kullanırken şarjda bırakmayın.

Bütün bunlar için ne kadar endişelenmem gerekiyor?

Dürüst olmak gerekirse, fazla da abartmayın.

En kötü durumlardan kaçınmak için pil çalışma temellerini bilmek iyidir, ancak mükemmel olmaya çalışma tuzağına da düşmemek lazım. Sonuç olarak her şey bizim kontrolümüzde değil. Lityum-iyon pillerin günlük hayatımızın büyük bir kısmına yarar sağlamasına rağmen, pratikte nasıl çalıştıklarına dair bilimsel bir çok veri bizlerle paylaşılmamakla birlikte, hala gelişme aşamasındadır.