iPhone ekran kaydı nasıl yapılır?

Apple’ın iPhone cihazlarına iOS 11 ile birlikte verdiği “screen record” yani ekran kaydı özelliği kullanıcıların sık sık kullandığı bir özellik oldu. Eskiden üçüncü parti yazılımlar ile ekran videosu kaydetmek zorunda kalan kullanıcılar, iOS 11 ve üst sürüm yüklü iPhone modellerinde telefonun kendi özelliği olarak ekran kaydetme özelliğini kullanabilecekler.

Ekran kaydetme özelliği sadece iPhone’larda değil diğer Apple cihazları olan iPad ve iPod touch cihazlarında da kullanılabiliyor.

iPhone ekran kaydetme özelliği önceden bildiğim screenshot almak gibi resim olarak değil, ekran görüntüsünü video halinde kaydetmektir. Oyun oynayanların oyunlarını kaydetmeleri için, telefonlarında yaptıkları bir işlemi uzaktaki birine göstermek için ve bunun gibi birçok nedenden dolayı sık sık kullanılan bir özelliktir.

iPhone ekran kaydetme nasıl yapılır?

iPhone XS Ekran Değişimi

iPhone ekran kaydı özelliğini kullanmak için cihazınızda iOS 11 ve daha üst iOS sürümlerinin bulunması gerekmektedir.

Uyumlu cihazı edindikten sonra cihazınızdan Ayarlar uygulamasını açın. Burada Denetim Merkezi yazısına dokunun. Denetimleri Özelleştir seçeneğine tıklayarak Ekran Kaydı yazısının yan tarafında bulunan artı (+) simgesine dokunun. Bu işlemleri uyguladıktan sonra Ekran Kaydı özelliğinizi artık aktifleştirmiş durumdasınız.

Ekranınızın alt kısmında yukarı doğru kaydırarak Denetim Merkezi‘ni açın. Burada çember için bir daire göreceksiniz. Bu butona basılı tutun ve Mikrofon’a dokunun. Kaydı Başlat’a tıklayın ve üç saniyelik geri sayımı bekleyin. Geri sayım bittikten sonra ekran kaydetme başlayacaktır.

Kaydı durdurmak için Denetim Merkezi’ni açarak çember içindeki daire simgesine tıklayabilir ya da üst kısımdaki kırmızı durum çubuğundan Durdur’a dokunabilirsiniz.

Kaydettiğiniz ekran kayıtlarına Fotoğraflar uygulamasından ulaşabilirsiniz.

Privacy Preference Center