iPhone yedekleme nasıl yapılır?

Kullanıcılar, cihazlarının yedekleyerek telefon değiştirecekleri zaman ya da cihazlarının zarar görmesi durumunda eski telefonlarındaki verileri kaybetmiyorlar. Peki iPhone yedekleme nasıl yapılır?

iPhone ya da diğer iOS cihazlarını yedeklemek isteyen kişiler cihazlarını belirli yöntemlerle yedekleyerek verilerine birçok yerden ulaşabiliyorlar. Bir üst modele geçmek ya da başka bir telefon kullanmak istedikleri zaman eski telefonlarındaki tüm verileri yedekleme işlemi yaparak kolay şekilde şekilde yeni cihazlarında kullanabiliyorlar. Aynı şekilde düzenli olarak iPhone yedekleme yaparsanız, olası bir cihazınızın zarar görmesi durumunda verilerinizi yok olmaktan kurtarırsınız. Cihaz kullanılamaz hale gelse bile yedekleme yaptığınız için başka bir cihaz aracılığıyla bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

iPhone yedekleme nasıl yapılır?

iPhone yedekleme için iki farklı yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi iCloud üzerine yedekleme, diğeri ise iTunes üzerine yedekleme.

iCloud ile Yedekleme

iPhone yedekleme nasıl yapılır?

Apple, iOS cihazlara verdikleri iCloud hizmeti ile kullanıcılarına bulut depolama hizmeti sunuyor. Apple, her Apple hesabı için 5 GB ücretsiz depolama alanı sağlıyor. Bunun yanında ücret ödeyerek depolama alanınızı 2 TB’a kadar çıkartabilirsiniz. iCloud’a Wi-Fi olan her yerde yedekleme yapabilirsiniz.

iPhone yedekleme yöntemlerinden iCloud’u kullanırken öncelikle cihazını biri Wi-Fi ağına bağlayın. Daha sonra Ayarlar’dan iCloud’a tıklayın. Buradan iCloud yedeklemeye girin ve yedeklemenin açık olduğundan emin olun. “Şimdi Yedekle” seçeneğine tıklayarak yedekleme işlemi bitene kadar internet erişimini kapatmayın.

iTunes ile Yedekleme Nasıl Yapılır?

iTunes ile yedekleme yaparsanız verileriniz bilgisayarlarınızda saklanır. Depolama alanı bilgisayarınızın kapasitesine göre değişmektedir. iTunes uygulamasını açıp bilgisayarınıza bağlanın. Ekrandaki adımları takip ederek cihazınız ile bilgisayarı bağlayın. “Şimdi Yedekle” butonuna tıklayarak yedekleme işlemini başlatın.

Apple iTunes’u aşamalı olarak kaldırırken , Mojave ve MacOS’un önceki sürümlerini çalıştıran Mac’lerde ve Windows bilgisayarlarda çalışıyor. İPhone’unuzun en önemli anıları için harika bir yedekleme yardımcısı olarak görev yapabilir. İPhone’unuzu OS Mojave veya önceki bir sürümünü çalıştıran PC’nize veya Mac’inize nasıl yedekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Bilgisayarınızda iTunes’u açın ve iPhone’unuzu ona bağlayın. Eğer doğrulaması istiyor , ekrandaki adımları uygulayın.
 2. iTunes içinden seçtiğiniz cihazı seçin. Eğer iTunes cihazınızı tanımıyor gibi görünüyorsa bu Apple yardım adımlarını izleyin.
 3. Vurgulanmamışsa soldaki Ayarlar Menüsünden Özet’i seçin . Yedeklemeler başlığı altında, yedekleme seçeneklerinden Bu Bilgisayar’ı seçin . Yedeklemenin şifrelenmesini istiyorsanız, ilgili kutuyu işaretleyin. Bunu yaparsanız, seçtiğiniz şifreyi hatırladığınızdan veya bir şifre yöneticisinde sakladığınızdan emin olun.
 4. Hazır olduğunuzda, sağ taraftaki mavi renkli, Şimdi Yedekle düğmesini tıklayın.
 5. Yedekleme işlemi tamamlandığında,  yedeklemenin başarılı olup olmadığını onaylamak için Son Yedeklemeler başlığı altında kontrol edin.

Finder nasıl kullanılır (MacOS Catalina veya daha yenisi)

Apple, OS Catalina’ta bildiğimiz gibi iTunes yazılımını ortadan kaldırdı. Onun yerine, artık yeni bir Müzik uygulamasıiTunes ancak iPhone’unuzu yedeklemek için buna ihtiyacınız olmayacak.

 1. OS Catalina veya daha yeni bir sürümü çalıştıran iPhone’unuzu Mac’inize takın.
 2. iPhone’unuz sizden Bu Bilgisayara  Güvenmenizi ister ve şifrenizi girmenizi ister.
 3. Mac’iniz aynı soruyu soracaktır. Seç Güven  ve iTunes içinde eski iPhone düzenine oldukça benzer bir düzen ile sunulur.
 4. Şimdi Yedekleme seçin ve bitirdiniz.
 5. Yedeklemeniz tamamlandığında, işler iTunes ile aynı şekilde çalışır. iPhone’unuzu bir yedeklemeden geri yüklemek için Finder’ı kullanabilirsiniz.

iCloud ile yedekleme nasıl yapılır

Apple’ın iCloud’u , yedeklemeleri manuel veya otomatik olarak işleyebilen ve dosyalarınızı uzaktaki bir yere bir sunucuya çırpabilecek bir hizmettir. Bu, yalnızca cihazınız ölürse değil, tüm eviniz yıkılmışsa ve tüm elektronik cihazlarınız arızalanırsa, korumalı olduğunuz anlamına gelir, fotoğraflar ve önemli olduğunu düşündüğünüz diğer şeyler güvende kalacaktır.

Ücretsiz sürümün şu anda yalnızca 5 GB’lık bir veriyle sınırlı olduğunu, yani muhtemelen tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedekleyemeyeceğinizi unutmayın, ancak her zaman 2 TB’a kadar üç premium depolama seçeneğinden birini seçebilirsiniz. boşluk.

 1. Ayarlar’a dokunun ve adınızı seçin.
 2. iCloud’a dokunun . Daha önce kullanmadıysanız, iCloud yedeklemenizin hangi uygulamalara veya dosyalara odaklanacağını seçmek isteyebilirsiniz.
 3. Bunu yaptıktan sonra  seçenekler listesinden Yedekle’yi seçin.
 4. iCloud’un iPhone’unuzu düzenli olarak yedeklemesini istiyorsanız, Yedekleme  başlığı altındaki iCloud Yedekleme seçeneğini değiştirin. Manuel olarak yedeklemeyi tercih ediyorsanız veya şu anda başka bir yedeklemeyi tetiklemek istiyorsanız, Şimdi Yedekle’ye dokunun
 5. Tamamlandığında, Son yedekleme zamanına bakarak yedeklemenin düzgün şekilde tamamlandığını doğrulayın.

iPhone Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır? yazımıza gitmek için buraya tıklayın.

Privacy Preference Center