iPhone RAM temizleme nasıl yapılır?

“iPhone RAM temizleme nasıl yapılır?” sorusu eski model iPhone cihazlara sahip kullanıcılar tarafından sıkça sorulan bir soru. Gelen güncellemeler sonrası telefonlarında yavaşlamalar oluşan kişiler bu durumdan oldukça rahatsızlık duyuyorlar. Telefonda arkaplanda çalışan uygulamaları kapatma, RAM temizleme gibi yöntemlerle telefon bir nebze olsun daha hızlı çalışabiliyor.

iPhone RAM temizleme nasıl yapılır?

Apple, iOS cihazlara Android cihazlarda olduğu gibi dışarıdan müdahale etme imkanı sunmuyor. Telefonda bulunan ancak pek kullanılmayan birçok uygulama arkaplanda çalışmaya devam ederek telefonun performansını düşürüyor. Telefonunuz yavaş çalışmasını engellemek için RAM temizleme işlemini uygulamanız gerekmektedir.

RAM, “Random Access Memory” kısaltmasıdır. Telefonunuzda gerçekleştirdiğiniz işlemler geçici süre RAM belleğinde saklanır. Bu bellekte saklanan veriler bir süre sonra silinir. Eğer RAM uzun süre temizlenmez ise ve fazla veri saklanırsa cihazda yavaşlama görülebilir. Bu nedenle iPhone cihazlarında belli aralıklar dahilinde bellek temizleme işlemi yapıldığında cihazlar eskiye nazaran çok daha iyi performans gösterirler.

iPhone cihazlarında RAM temizleme işlemini için birkaç tuş kombinasyonu yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak “Güç tuşu“na basılı tutun. Kapatma ekranı geldiğinde Güç tuşunu bırakın. Bu ekranda “Home tuşu“na basılı tutun. Birkaç saniye bekledikten sonra boş bir ekran karşınıza gelecek. Ardından sizi Ana Ekran‘a aktaracaktır. Bu da iPhone cihazınızın RAM’i temizlendiği anlamına gelmektedir.

Güç tuşu bulunmayan üst model iPhone’larda ise ilk olarak Assistive Touch’u açmalısınız. Bunu Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch yolunu izleyerek yapabilirsiniz. Ardından Ayarlar > Genel yolunu izleyerek en altta bulunan Sistemi Kapat seçeneğine dokunun. Cihazınızın kapanmasını onaylamak için bir ekran geldiğinde bu ekranda Assistive Touch düğmesine dokunun ve Ana Ekran butonuna basılı tutun. Bir süre sonra Ayarlar bölümüne geri döneceksiniz ve RAM’iniz temizlenmiş olacak.

Privacy Preference Center