iPad Pil (Batarya) Değişimi

iPad Pil (Batarya) Değişimi Nasıl Yapılır?

Kullanım süresine bağlı olarak her türlü cihazın belirli bir batarya ömrü bulunmaktadır. Bazen de üretim hatasından kaynaklanan sebeplerden dolayı cihazların pil ömrü çok kısadır. Örneğin, bataryası zayıflayan bir cihazı 1 gün boyunca şarj etseniz bile, maksimum 1-2 saat kullanabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey, ürünün bataryasını yenilemektir. Peki, Apple markalı iPad ürünlerin zayıflayan veya tükenen pil-batarya değişimi nasıl yapılır?

Adım Adım Apple iPad Pil Değişimi

ipad batarya pil değişimi

iPad cihazların ortalama pil ömrü 10 saattir. Ancak, bu süre kullanım türüne bağlı olarak değişmektedir. Video izleme, oyun oynama, internette gezinme veya bekleme modunda kalma gibi eylemler batarya süresini etkiler.

Tüm cihazlarda olduğu gibi iPad’inizde de pil sorunu yaşanması gayet normal. Yıpranan iPad pil değişimi için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Uygulama Basamakları

apple ipad batarya pil değişimi

 1. iPad’in kenarlarında bulunan yapışkandan kurtulmak için ısı tabancası veya bir fön makinesi kullanın. Bunu yaparken son derece dikkatli olmalısınız. Bir alanda uzun süre ısı kullanmayın. Yapışkan yumuşamaya başlayınca ince plastik bir alet yardımıyla ekranı açmak için yoklayın. iPad ürünlerde kırılmaya yatkın olan bazı alanlar var. Bunlar; hücresel anten, güç düğmesi kablosu ve wifi anteni. İşlem sırasında bu alanların zarar görmemesi gerekir.
 2. Kapağı araladıktan sonra sayısallaştırıcı ve çerçeve arasında bir plastik gözetleme aracı sıkıştırın. Alanın gevşemesini bekleyin.
 3. Sayısallaştırıcıyı bir kitap kapağı gibi sağdan açmayı ihmal etmeyin.
 4. LCD ekranın köşelerindeki 4 adet vidayı çıkarın. LCD’yi yavaşça kaldırın.
 5. iPad pil değişimi beşinci adımda LCD kablosunu yerinde tutan kıskacı bulun. Soketten çıkarmak için gözetleme aracını kullanın. Ardından, tamamen ayrılmış olan LCD ekranı güvenli bir yere yerleştirin.
 6. Ekranı açık tutarak sayısallaştırıcı kablosunu ve soketini bulun. Kabloyu sokette tutan iki tokayı kaldırın. Kabloyu prizden çıkarın ve sayısallaştırıcı ekranını ayırın.
 7. Ses jakını bulun. Kapağı kaldırın ve bağlantısını kesin.
 8. Kontrol kartı kablosunu bulun. Tutucuyu (metal çubuk) yukarı kaldırın ve ayırın.
 9. Anakartı yerinde tutan beş vidayı çıkarın.
 10. Şarj yuvasının bağlantı noktasını bulun. Bu yuvayı yerinde tutan siyah bandı çıkarın.
 11. iPad pil değişimi için hoparlörü ve anakartı çıkarma adımına geçebilirsiniz. Ayrıca, wifi anteni hala bağlı olacaktır. Anakart gevşek olduğunda anteni ve anakartı tamamen çıkarın.
 12. iPad’in arkasını ısıtmak için bir ısı tabancası kullanın (batarya artık arka muhafazaya iyice yapışacaktır). Yapışkan gevşetilirken pili yavaşça kaldırın ve çıkarın.
 13. Yeni pili ve tüm bileşenleri ters yönde tekrar takın.
 14. Eski sayısallaştırıcının kenarlarına yeni yapışkan şeritler uygulayın. Bileşenleri, ana düğmeyi örtmediğinizden emin olun. Yapışkanın şeridini henüz çekmeyin.
 15. Sayısallaştırıcı kablonun iki ucunu, uygun yuvaya geri takarak sayısallaştırıcı düzeneği takın. Kablonun bir kısmı metal çerçevenin altında olmalıdır. Böylece kablo tamamen itilebilir. Ardından, kabloyu yerinde tutan kelepçeleri takın.
 16. LCD aksamını aynı şekilde dikkatlice takın.
 17. LCD’yi dikkatlice yerine yerleştirin ve dört vidayla sabitleyin.
 18. Dokunma özelliğini test etmek ve her şeyin doğru çalıştığından emin olmak için cihazınızı açın. Kontrol işleminden sonra tekrar kapatın.
 19. Yapışkan şerit desteğini çıkarın ve yeni sayısallaştırıcıyı dikkatlice değiştirip, sabitleyin.
 20. iPad pil değiştirme işleminiz tamamlandı!

iPad Pil Tasarrufu İçin İpuçları

ipad batarya değişimi

 • İhtiyacınız olmadığı zamanlarda wifi ve hücresel veriyi kapatın.
 • Veri alımını kapatın veya azaltın. Pil tüketimini azaltmak için sırasıyla Ayarlar, Mail, Kişiler, Takvimler bölümüne gidin ve ”manuel” ya da ”saatlik” seçeneğini uygulayın.
 • Push bildirimlerini kapatın.
 • Ağır grafiklerden kaçının.
 • İpad’inizi aşırı sıcak alanlardan uzak tutun. Yeterli havalandırmayı sağlamak için şarj etmeden önce kılıfı çıkarın.
 • Konum servislerini kapatın.
 • Ekran parlaklığını azaltın ya da ”Otomatik Parlaklık’ı seçin.

Sosyal Medya Paylaşım İndirimi Saints Computer

Kampanya katılım oranı %100’e ulaştığında sonlandırılacaktır.

Fatma Yüksel

Teknoloji konularındaki bilgi ve deneyimini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan bir yazar.

Yazarın tüm makaleleri
İlgili Yazılar

Privacy Preference Center