iPad Ekran Değişimi

Ne kadar dikkatli olursanız olun iPad ekranı kırılabilir veya çatlayabilir. iPad ekranlarının hasar görmesi, genel olarak cihazın düşürülmesi veya üzerine basılması gibi nedenlerden kaynaklanabiliyor. Peki, iPad kırık ya da hasarlı ekran değişimi nasıl gerçekleştirilir? Adım adım iPad ekran tamiri nasıl olur?

iPad Kırık veya Çatlak Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Apple iPad ekran tamiri için öncelikle LCD ekranın mı yoksa sadece ön panelin mi hasar gördüğü tespit edilmelidir. Aşağıdaki adımlar, iPad’in ön paneli ve LCD ekranının nasıl değiştirileceğini pratik şekilde açıklamaktadır. Bahsedilen işlemler; iPad 1, iPad 2, iPad 3, iPad 4 ve iPad Mini 1 hasarlı ekranları için geçerlidir.

Adım Adım iPad Ekran Değişimi

ipad ekran değişimi

1. Yedek Parçaları ve Gerekli Aletleri Edinin

  • Apple iPad araç kiti
  • Apple iPad komple açılış araç takımı
  • LCD ekran
  • Ön panel

gibi ihtiyacınız olan tüm yedek parçaları ve aletleri temin edin.

2. Verileri Yedekleyin

iCloud ve iTunes yardımıyla iPad’inizdeki tüm verileri yedekleyin.

3. Isı Yardımıyla iPad’in Yanlarını Isıtın

Bir saç kurutma makinesi ya da ısı tabancasıyla iPad’in yan kısımlarını ısıtın. iPad’inize bu işlemi uygulamak, paneli muhafaza eden yapıştırıcıyı gevşetecektir.

4. iPad’i Üst Kısımlarından Gevşetin

iPad’in üst köşesine bir gözetleme aleti yerleştirin ve yavaşça yukarı kaldırın. Ön panel kolayca ayrılmadıysa, yapıştırıcıyı daha da yumuşatmak amacıyla ısı tabancası kullanmaya devam edin. (Dahili parçalara zarar gelmemesi adına, manivela aletini iPad’in içine doğru kaydırmamaya dikkat edin.)

5. Ön Paneli Çıkarın

iPad’in bir köşesi açıldığında, gözetleme aracını panelin altında tutun ve başka bir gözetleme aracını kullanarak panelin geri kalanını sökmek için aşağı doğru kaydırma yapın. (WİFİ anteni burada bulunduğu için, paneli ana düğmenin sağına doğru çekerken dikkatli olun. Ayrıca sol alt köşede kamera kablosu da bulunur ve ön paneli çıkarırken hasar görme ihtimali yüksektir. Bu yüzden, işlem sırasında dikkatli olmalısınız.)

6. LCD Ekranı Sökün

Ön panel kasanın dışına çıktığında, ana devre kartından çıkarmanız gerekecek. LCD ekranın, 4 vidasını da sökün. LCD panelin vidalarını çıkardıktan sonra LCD fişini de çıkarın. Tamamen bağlantısı kesildikten sonra LCD panelini bir kenara koyun.

ipad ekran değişimi

7. Ön Paneli Tamamen Kaldırın

Ön panel şimdi tamamen kaldırılmaya hazırdır. Ön paneli kasaya sabitleyen 2 kilitleme kolunu yukarı kaldırın. Ayrıca, sol altta bulunan kamera bağlantı kablosunu, ana panelin metal kaplamasından uzatarak çıkarın.

8. Ana Düğmeyi Sökün

Hasarlı ön panel tamamen çıkarıldıktan sonra, ana düğmedeki 2 vidayı tornavidayla alın. Ardından, ana düğmeyi kasaya tutarak braketi ısıtın ve küçük bir gözetleme aleti kullanarak kaldırın. Sonrasında, üstteki metal kamera plakasını çıkarın. iPad gövdesinin üzerindeki tüm yapışkanları, ısıtarak ve kazıyarak çıkarın.

9. Malzemeleri Yeni Ön Panele Takın

Her şey çıkarılıp değiştirilmeye hazır olduğunda, ana düğmeyi ve metal kamera plakasını, yeni ön panele takın. (Değiştirme kitinizde önceden kesilmiş yapışkan şeritler mevcuttur.)

10. Ön Paneli Sabitleyin

Kamera kablosunu tekrar takın ve ön paneli iPad kasasına sabitlemek için 2 kilitleme kolunu da aşağı doğru çevirin.

11. LCD Ekranı Yerine Takın

Daha önce çıkarmış olduğunuz 4 vidayı sıkarak, LCD ekranı yeniden takın.

12. Ön Paneli Doğru Şekilde Yerleştirdiğinizden Emin Olun

Ön panelin, yerine doğru oturduğundan ve hizalanmış olduğundan emin olmak için, iPad’in üzerine hafifçe baskı yapın. iPad’i açın, ön yükleme yapabildiğini ve düzgün çalıştığını kontrol edin. Ekranı net bir şekilde görmelisiniz. iPad LCD ekran ve ön panel, hasar almadan önceki haline dönmüş olmalı. Ekran sorunsuz görünüyorsa, iPad’i kapatın.

13. Yapışkan Şeritleri Geçirin

Her şey normal ve iyi görünüyorsa, yapışkan şeritleri iPad’in gövdesine uygulayın. Bu sırada ön panelin aralarına tüy veya toz kaçmadığından emin olmak için LCD ekranı ve ön panel camını temizleyin.

14. iPad Ekran Değişimi Tamamlandı!

Panel, uygun şekilde yapışkan bantlar yardımıyla yapıştıktan sonra, ön panel kasaya tamamen sabitlenmiş olacak. Şimdi iPad’i açın ve ekranı inceleyin. İşlem tamam!

Sosyal Medya Paylaşım İndirimi Saints Computer

Kampanya katılım oranı %100’e ulaştığında sonlandırılacaktır.

Fatma Yüksel

Teknoloji konularındaki bilgi ve deneyimini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan bir yazar.

Yazarın tüm makaleleri
İlgili Yazılar

Privacy Preference Center