MacBook Ekran Değişimi

Aşınma, yıpranma veya kazayla Macbook ürünlerin ekranları hasar görebilir. Çatlak, kırık ya da hasarlı Macbook ekran değişimi pratik şekilde nasıl gerçekleştirilir? Macbook’unuzun ekranını yenilemek istiyorsanız; aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. İşte, adım adım Apple Macbook ekran tamiri!

Macbook Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

1. Malzemeleri Hazırlayın

Yapmanız gereken ilk şey, ihtiyacınız olan malzemeleri hazır etmek. Bunlar:

  • Yeni bir Macbook ekran
  • Ekran temizleme bezi
  • Vantuz aleti
  • Saç kurutma makinesi

2. Ekranın Kenarlarını Isıtın

Macbook’un camını kenarlardan tutan yapışkan bir şerit bulunur. Bu yapışkandan kurtulmak için saç kurutma makinesinden faydalanabilirsiniz. Hafif ısı yardımıyla yapışkanların erimesini sağlayın. Ancak, yüksek ısı kullanırsanız LCD’ye zarar verebileceğinizi unutmayın.

Sonrasında, kredi kartı veya ince bir plastik ile ekranı hafifçe kaldırmayı deneyin.

3. Bir Vantuz Aleti Kullanarak Ekranı Çıkarın

Cam, ekran aksamından ayrılacağı için bu adım önemlidir. Ekranı çıkarma işlemi sırasında dikkatli olmalısınız. Aşırı güç kullanırsanız; LCD’yi veya camı kırabilirsiniz. Ekranı çıkarırken zorlanırsanız, tekrar ısı kullanarak tutamağı gevşetmeyi deneyin.

4. Camı Bir Kenara Alın

Çıkardığınız camı bir kenara koyun. Şimdi yeni ekrana geçebilirsiniz.

5. Yeni Ekranı Hazırlayın

Yeni ekranı ambalajından açtığınızda, öncelikle temiz bir bez yardımı ile ekranı temizleyin. Bu işlem, ekranın yüzeyinde bulunan leke ve kirleri çıkarmak için önemlidir.

macbook ekran değişimi

6. Baş Vidaları Çıkarın

Ekran çerçevesini LCD’ye sabitlemiş olan ve ekranın her iki tarafında bulunan vidaları çıkarmaya başlayabilirsiniz. Ardından, ekranın alt kısmında bulunan iki vidayı daha çıkarmalısınız.

7. Debriyaj Kapağını Çıkarın

Baş vidaları söktükten sonra, debriyaj kapağını kenara doğru kaydırarak çıkarın. Nazikçe baskı uygulamanız gerektiğini unutmayın.

8. Ekran Aksamını Çevirin

Debriyaj kapağını çıkardıktan sonra, ekran aksamını öne doğru döndürmelisiniz. Bu işlem sonunda ekran, LCD desteğinden kurtulacak.

macbook ekran değişimi

9. LCD’yi Ekran Aksamından Çıkarın

Aksamı öne döndürme işleminin ardından, LVDS kablosunu ekran çerçevesinin altında bulunan açıklıktan çıkarmalısınız.

10. Macbook Ekran Değişimi Son Adım: Tek Parça Olan Ekran Aksamını Tekrar Yerleştirin

Son olarak tek gövdeli ekran aksamını tekrar monte etmelisiniz. Yeniden monte etme işlemi sırasında şu adımları göz önünde bulundurmalısınız:

  • LCD’yi çerçeveye yerleştirin.
  • LDSV kablosunu ekran çerçevesinin altında bulunan açıklıktan geriye doğru itin.
  • Kabloyu açıklıktan çekmeye başlayın. Bu işlem adımında kolaylık sağlaması açısından, plastik bir gözetleme aracı kullanabilirsiniz. Kabloyu çekerken dikkatli olmalısınız.
  • LCD’nin tabanını tutun ve alt çerçeve oluğuna doğru kaydırın. Altı adet vidanın da yerlerine uygun şekilde takıldığından emin olun.
  • Son olarak; camı tekrar takmalısınız. LCD’de yaptığınız gibi, cam paneldeki toz ve parmak izlerini, bir bez yardımıyla temizlemeyi ihmal etmeyin.

Ürününüz garanti kapsamı dışındaysa bu işlemleri uygulamanız önerilir. Aksi halde, ihtiyaç dahilinde Apple Yetkili Servis Sağlayıcı’dan destek ve diğer hizmetleri kaybetme ihtimaliniz yüksek.

Sosyal Medya Paylaşım İndirimi Saints Computer

Kampanya katılım oranı %100’e ulaştığında sonlandırılacaktır.

Fatma Yüksel

Teknoloji konularındaki bilgi ve deneyimini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan bir yazar.

Yazarın tüm makaleleri
İlgili Yazılar

Privacy Preference Center