Telefonun pil ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler

Telefonunuzun pil ömrü hakkında 6 gerçek; aşırı şarj, aşırı ısınma, hızlı şarj hakkında her şeyi yazımızda ele almaya çalıştık. Hızlı şarj cihazı zamanla telefonunuzun piline nasıl etki eder? Telefonun pilini ömrünü uzatmaya nasıl yardımcı olabilirsiniz. Uzman teknisyenlerimizle konuştuk. İşte öğrendiklerimiz.

Telefonunuz tüm gün tek bir şarjla dayanabiliyor mu? Peki bir yıl sonra da aynı performansı veriyor mu? Pil anksiyetesi gerçekten doğru, eğer yeni bir telefon almayı düşünüyorsanız, pil (batarya) ömrü çok önemli bir faktör. Beklentilerimizin dahilinde bir telefon almak istediğimizde pil ömrü, diğer tüm özelliklerden daha önemli bir etkisi olduğu araştırmalar sonucu anlaşılmıştır.

telefonun pil ömrünü uzatmak

Son yıllarda hızlı şarj cihazlarının kullanılmasıyla yaygınlaşmasıyla pil ömrünün önemi daha fazla arttı. Hatta, Galaxy S20 ve iPhone 11 gibi telefonlarda daha fazla önem kazanmıştır. Pil, gün bitmeden önce bitmeye başladığında hızlı şarj cihazları hayat kurtarır. Kullanıcılar, özellikle hızlı şarj ile 10 dakikalık bir şarj ile eve gitmeden önce güç tasarrufu moduna geçiyorlar.

Ancak, telefonlar için hızlı şarjın yaygınlaşması konusunda sorularımız var: Yüksek kapasiteli bir hızlı şarj cihazı kısa vadede telefonunuzun pilini gereksiz yere yıpratmaya sebep olur mu?

Yanıtları almak için, servisimizdeki birkaç mühendisimizle hızlı şarjın telefonunuzun pil ömrün üzerindeki etkileri hakkında konuştuk. İşte öğrendiklerimiz.

Telefonunuzun pil teknolojisi değişmeyecek

Tüm cep telefonları ve çoğu kişisel elektronik ve elektrikli araçlar lityum-iyon (li-ion) şarj edilebilir piller kullanır. Pil teknolojisi onlarca yıldır değişmediği için daha uzun süre dayanan piller imal etmek çok zor bir iştir. Bunun yerine, pil ömründeki son ilerlemenin çoğu, cihazların güç tasarrufu özelliklerinden ve şarj – deşarjı daha verimli bir şekilde yöneten yazılım yapmak olduğu için pilleri güçlendirmek yerine güç yönetimini geliştirmek daha mantıklı hale geldi.

Ne yazık ki cep telefonları için, pil ömrünü uzatmaya odaklanma genellikle otomobiller, uydular ve evinizin güç sistemi, endüstriyel pillerin üzerinde olduğu için mobil telefonlarımıza daha çok uzun süre çalışılacağı aşikar.

Telefonlarımıza karşı çalışan bir diğer güç de batarya boyutudur. Elektrikli araç aküsü ile karşılaştırıldığında, telefonun güç kaynağı çok küçüktür. Örneğin, Tesla 3‘ün şarj edilebilir pilinin iPhone 11 Pro Max’den 4.000 kat daha fazla pil kapasitesi vardır.

Telefonun pilleri miliamper-saat cinsinden, elektrikli araç pilleri ise watt-saat cinsinden ölçüldüğü için matematik biraz karmaşıklaşıyor. Ancak eşdeğerleri çizmek mümkündür. Örneğin, Pixel 4’te 2.800 mAh batarya (veya 10.6 Wh) var ve iPhone 11 Pro Max’in 3.969 mAh batarya (15.04 Wh) ile birlikte verildiği bildiriliyor . Bu arada, Chevy Volt 18.400-Wh pil kullanıyor ve orta seviye Tesla Model 3 62.000-Wh pil gösteriyor.

Bir pil ne kadar büyük olursa, ömrünü uzatmak için o kadar çok pil tasarrufu sağlayan püf noktası olur. Örneğin, bir pili şarj ederken, voltaj artar, özellikle de şarjın son% 20’si sırasında gerilime maruz kalır. Bu stresi önlemek için, elektrikli otomobil üreticileri yeni pilleri sadece% 80 oranında şarj edebilir. Bu daha büyük pil kapasitesi nedeniyle, elektrikli otomobil hala daha yüksek voltajların stresinden kaçınırken hala kabul edilebilir bir mesafeye gidebilir. Bu, aracın aküsünün toplam ömrünü iki katına çıkarabilir.

Daha büyük telefon pilleri, bir şarjdan gün boyu çalışma süresi sağlayabilir, ancak genellikle yalnızca% 100’dür. Bu, bataryanın şarjlar arasında kabul edilebilir bir süre dayanmasını sağlarken, bataryayı doldurmak için gereken yüksek voltajdan daha fazla stres altına sokar.

İlginizi Çekebilir: Telefona yüksek mAh batarya (pil) takmak doğru mu?

Pil teknolojisindeki büyük bir atılımın ardından, telefon pillerimizdeki iyileştirmeler, cihazların genel olarak enerji tasarruflu hale getirilmesinden kaynaklanacaktır.

Hızlı şarj pilinize zarar vermez

Geleneksel bir şarj cihazının çıkışı 5 ila 10 watt arasındadır. Daha hızlı bir şarj cihazı bunu sekiz kata kadar artırabilir. Örneğin, iPhone 11 Pro ve Pro Max bir ile gelen 18 watt’lık hızlı şarj cihazı, Galaxy Note 10 ve Not 10 Artı onların kutularında 25 wattlık şarj cihazları var.

Piliniz veya şarj cihazınızın elektronik aksamında bazı teknik kusurlar ya da arızalar olmadıkça, hızlı bir şarj cihazı kullanmak telefonunuzun pilini uzun süreli herhangi bir hasara neden olmaz.

İşte nedeni: Hızlı şarj eden piller iki aşamada çalışır. İlk aşama, boş veya neredeyse boş olan aküye bir voltaj patlaması uygular. Bu, ilk 10, 15 veya 30 dakikada %50 ila %70 arasında yanan yükü verir. Bunun nedeni, şarjın ilk aşamasında pillerin uzun süreli sağlıkları üzerinde büyük olumsuz etkileri olmadan şarjı hızlı bir şekilde emebilmeleridir.

Örneğin, Samsung 45 watt’lık şarj cihazının yarım saatte sıfırdan% 70’e kadar şarj edebileceğine söz veriyor . Apple, iPhone 11 Pro ile birlikte gelen hızlı şarj cihazının 30 dakikada% 50 şarj edilebileceğini söylüyor.

Bataryanın ilk %20 veya %30’unu doldurmanın ne kadar uzun sürdüğünü biliyor musunuz? Bu son bölüm, telefon üreticilerinin şarj hızını yavaşlatması ikinci şarj aşamasıdır, aksi takdirde şarj işlemi aslında bataryaya zarar verebilir.

Telefonun pilini fazla şarj edemezsiniz

Örneğin akşamdan telefonu şarja koydunuz ve tüm gece boyunca şarjda kaldı. Gecenin ortalarında zaten tam şarj olmuş oluyor. Gecenin devamında ise şarjda kalan telefon, pil %100 dolduktan sonra elektrik yükünü kapatmak için tasarlanmıştır. Bu durumda endişe duymanıza gerek yok.

Argonne Ulusal Laboratuvarı pil araştırmacısı ve Argonne Enerji Depolama Bilimi İşbirliği Merkezi direktörü Venkat Srinivasan, “Pil devresinde bir şeyler ter gitmedikçe, günümüz telefonlarını aşırı şarj edemezsiniz” dedi ve ekledi. “Bunun olmasını önlemek için yerleşik korumalar var.”

Bununa birlikte, yukarıda belirtildiği gibi %100 şarja ulaşan bir pilin zarar görebilceğini unutmayın. (Bu yüzden elektronik üreticileri yeni pillerdeki şarj oranını yaklaşık %80 oranında limitledi.)

Apple, iPhone pilinizi uzun süreli hasar vermeden %100’e şarj eden iPhone’un iOS 13 yazılımında bu soruna akıllıca bir yaklaşım getiriyor.

iOS 13 telefon şarj etme sorunu çözümü

 

Gün içinde veya uyurken iPhone’unuzu sık sık şarja takılı tutarsanız, şarj planınızı ve iPhone’unuzun pil şarjını %80’de tutacak şekilde edebilirsiniz. iOS 13 Pil Ayarları bölümünden buraya ulaşabilirsiniz. Manuel olarak da telefonunuzu %80 oranında bir şarja ulaştığında şarjdan çıkarabilirsiniz.

Pilinizin sıfıra boşalmasına izin vermemelisiniz

Bir seferde, pilin şarj durumunu yeniden kalibre etmesine yardımcı olmak için telefonunuzun arada bir boşalmasına izin vermek isteyebilirsiniz. Ancak bu, modern telefon pilleriyle ilgili bir sorun değil.

Aslında, bir pilin tamamen boşalması zamanla pilin ömrünü kısaltabilecek kimyasal reaksiyonlara neden olabilir. Tamamen deşarj olmasını önlemek için pilin yönetim sistemi, boş bir ortamın üzerinde güvenli bir enerji seviyesine ulaştığında telefonu kapatan güvenlik özellikleri içerir. Sadece son düşük pil uyarısını gördüğünüzde sıfıra çarptığınızı düşünüyorsunuz.

Pilinizin sağlığına daha etkin bir el atmak istiyorsanız, pil seviyesi %30 civarında düştüğünde, şarj etmeniz en doğru yolacaktır.

Yüksek sıcaklıklar pilinize zarar verebilir

Isı piller için gerçek bir düşmandır. Yüksek sıcaklıklar pilin ömrünü zaman içinde azalttığı bilinmektedir.

Pilinizin zamanla daha az verimli hale getirebilecek aşırı ısınmayı önlemek için telefonunuzu güneşten, pencere pervazlarından uzak tutmalısınız. Aşırı ısınmış bir telefonda, aşırı ısınmış bir pil patlayabilir.

Batarya teknolojisi şirketi, Cadex Electronics ve yardımcı batarya Üniversitesi eğitim web sitesinin kurucusu ve CEO’su Isidor Buchmann, 30c sıcaklığa sahip bir pilin etkinliğini azaltabileceğini söyledi .

Bu, telefonunuzu bir buz sandığında bulundurmak anlamına mı geliyor? Hayır. Ama olabildiğince yüksek sıcaklıklardan uzak tutun. Güneşte uzun süre kalırsa, üzerine bir havlu veya tişört atmayı deneyin.

Orijinal olmayan şarj cihazları ve kablolar pilinize zarar verebilir

Sahte veya hasarlı şarj cihazları ve kabloları kullanmadığınız sürece pilinize zarar gelme olasılığı düşük. Orijinal olmayan şarj cihazları ve kabloları pilinize ve telefonunuza zarar verebilir. Her zaman orijinal kablo ve şarj aleti kullanmaya özen gösterin.

Telefonumun pil gücünü başka nasıl koruyabilirim?

Pilinizin ömrünü uzatmak için, telefonun ekran parlaklığı dahil olmak üzere aşırı güç tüketen tüm özelliklerini kapatmanız size fayda sağlayacaktır. Ancak bazı durumlarda çabuk şarj bitme problemleri anakart kaynaklı veya bir çip/entegre kaynaklı olabiliyor. Bu durumda deneyimli bir teknisyen tarafından incelenmesinde fayda vardır.