Yeterli iCloud saklama alanı yok uyarısı

Evet, iPhone’unuzu düzenli olarak yedeklemelisiniz. iCloud size izin vermese bile bunu nasıl yapacağınızı aşağıda açılmadık.

Yeni bir iPhone aldığınızda, ihtiyacınız olan önemli bir şey var: eski telefonunuzun yedek dosyaları; verileriniz, fotoğraflarınız, videolarınız, notlarınız, rehberiniz, mesajlarınız vb.

iphone icloud saklama alanı yok uyarısı-02

 

iPhone’unuzu yedeklemeniz için geçerli bir çok sebebiniz olabilir, bu yazımızda “Yeterli iCloud saklama alanı yok” uyarısı alsanız da yine de iPhone’unuzu yedeklemeniz için bazı yöntemleri inceleyeceğiz.

iCloud: Her şey olması gerektiği gibi çalıştığında

iCloud, Apple kimliğinize bağlı olan ve iPhone’unuzu yedekleyen ücretsiz bir Apple uygulamasıdır. Ancak telefonunuzdaki her şeyi yedeklemez. Apple kimliğinizle satın aldığınız uygulamalar veya müzik gibi şeyleri yedeklemek için iCloud yedeklemeyi kullanabilirsiniz. E-posta, kişiler ve takvimler genellikle Gmail gibi e-posta hesabınızla senkronize edebilirsiniz, ancak bazı durumlarda bunları iCloud ile de senkronize edebilirsiniz.

iphone icloud saklama alanı yok uyarısı-03

 

Ayarlar’a ve ardından  e-posta adreslerinizin bir listesini içeren Parolalar ve Hesaplar’a giderek tüm bunları tekrar kontrol edebilirsiniz . Her bir adres altında nelerin senkronize edildiğini görebilirsiniz: posta, kişiler, takvimler vb.

iCloud’a yedeklemeyi başlatmak için iPhone’unuzu Wi-Fi’ye bağlayın ve ardından Ayarlar’a gidin ve üstte adınızı da içeren Apple ID / iCloud sekmesine dokunun. Oturum açmadıysanız, bir dakikanızı ayırın ve iCloud’a dokunun. Bir sonraki sayfada aşağı inip iCloud Yedekleme’ye dokunun, iCloud Yedekleme’yi etkinleştirin ve ardından başlatmak için Şimdi Yedekle’ye dokunun.

Ne kadar veriye sahip olduğunuza bağlı olarak, yedekleme işlemi birkaç dakika veya bir saat sürebilir. Aşağıda kontrol Şimdi Yedekle ile telefonunuz son yedeklenen tarihi ve saati görmek için dokunun. Şimdi, iPhone’unuz prize bağlıyken, kilitli ve Wi-Fi’ye her bağlandığında, iCloud’a ihtiyacınız olan her yeni veriyi otomatik olarak yedekleyecektir.

Bu iPhone yedeklenemiyor çünkü yeterli iCloud depolama alanı yok hatası

Yukarıdaki iCloud yedeklemesi işe yaradıysa, harika, işiniz bitti. Ancak, birçok insanın bu teknikle iCloud’a yedekleyemediğini biliyoruz. “Yeterli iCloud depolama alanı yok” hatasını alıyor olabilirsiniz.

Her iCloud hesabı ücretsiz 5GB barındırma sağlar. Ancak çoğu insanın telefonunda 5GB’tan fazla veri var veya yedeklemesi gereken birden fazla iOS cihazı var. Bu nedenle, 5GB yetersiz kalabiliyor.

iCloud yedekleme boyutunu nasıl bulurum?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, iCloud telefonunuzdaki her şeyi yedeklemez. Bunun yerine daha akıllı bir yaklaşım getirip internet hesaplarınızı senkronize eder. Yedek dosyalarınızın tam olarak ne kadar iCloud alanı dolduracağını bulmak için Ayarlar’a gidin, Apple Kimliği > iCloud’a, ardından iCloud’a, ardından Depolamayı Yönet’e ve son olarak Yedeklemelere’e dokunun. Burada hesabınızı yedeklediğiniz cihazların listesini bulursunuz.

Bu listeden daha önceden kullandığınız Apple cihazların ve mevcut şu an kullandığınız Apple cihazlarınızı görebilirsiniz. Eğer önceden kullandığınız cihazlarla işiniz bittiyse bu listeden silebilirsiniz.

iCloud’a yedeklenenleri değiştirme

Altında ekranda Aşağı Sonraki Yedekleme Boyutu yapabilirsiniz listesidir Back Up Verileri seçin . Bu listede uygulamalar ve her birinin ne kadar veri yedeklemesi gerektiği bulunur. Liste, en fazla yer kaplayandan en az alana kadar gider.

Sadece biraz daha küçük bir yedekleme dosyasına ihtiyacınız varsa, yedeklenip yedeklenmediklerini bilmiyorsanız, daha büyük veri öğelerinin listeden işaretini kaldırın.

Daha fazla iCloud depolama alanı satın alın

Kimsenin yapmayı sevmediği kısım bu. Temel olarak iCloud depolamanızı 5GB’dan 50GB’a yükseltmek için Apple ayda belirli miktarlarda ücret talep eder. Ancak iPhone’unuzu kaybettiğinizi düşünün, ya da yeni bir iPhone almayı düşünüyorsunuz ve birisi size kayıp telefonunuzdaki tüm verilerin bir yedeğini çok uygun bir fiyata indirebileceğinizi söylese, muhtemelen evet derdiniz.