Hangi telefonu almalıyım (2020): iPhone 11 vs Galaxy S20 Özellikleri

Apple ve Samsung’un arasında hangi telefonu almalıyım sorusuna cevap arıyoruz. Hangisinin sizin için doğru olduğunu nasıl anlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Apple ve Samsung dünyanın en büyük iki telefon üreticisi ve en yeni amiral gemisi telefonları satın alabileceğiniz en iyi telefonlardan bazıları iPhone 11 ve Galaxy S20 dir. Temel modellerde iPhone 11 ve Samsung Galaxy S20 de sırasıyla 699 dolar, 729 dolar ve 1.199 dolar’dan başlayan en ucuz modelleridir.

iPhone 11 vs Samsuıng S20 genel görünüm

Bir iOS ve Android kullanıcısı olmanıza bağlı olarak, ikisi arasındaki tercihinizi büyük ölçüde etkileyecektir, ancak her telefonun avantajlarını de dezavantajlarını merak ediyorsanız, kameralarını, tasarımlarını, performanslarını, yazılımlarını burada tartışıyor olacağız.

Hangi telefonu almalıyım: Apple iPhone 11

Çok yönlü kamera özellikleri ile uygun fiyatlı

iPhone 11 görünüm

Bir iPhone’un “daha ucuz” bir telefon olarak görmek her zaman mümkün değil, ancak Galaxy S20’nin başlangıç fiyatıyla karşılaştırıldığında, iPhone 11 daha uygun fiyatlı bir telefon. Bununla birlikte, Galaxy kadar çok özellikleri olmadığını unutmayın. Galaxy S20, genişletilebilir bellek, 5G ve yüksek yenileme oranlı ekranı gibi, ayrıca mükemmel fotoğraflar ve olağan üstü videolar çeken birinci sınıf bir kamera ile hızlı ve zarif bir telefon.

Hangi telefonu almalıyım: Samsung Galaxy S20

İleriye dönük ama pahalı

Galaxy S20 görünüm

Evet, Galaxy S20 pahalı. Ancak bu güzel tasarlanmış yakışıklıya sahip olmak güzel, çünkü işimize yarayacak özellikler ve gelecekten gelen teknolojiler içeriyor. Bunlara bir de 5G bağlantısı, 120Hz ekran ve 8K video kaydı eklendiğinde daha da cazip hale geliyor.

Telefonun detaylarına buradan bakabilirsiniz: https://www.samsung.com/tr/smartphones/galaxy-s20/

Hangi telefonu almalıyım sorusuna nasıl yanıt vermeye çalışıyoruz

Hangi telefonu almalıyım sorusu, yeni telefon alacak kullanıcılar arasında en çok sorulan soruların başında yer alıyor. Ekran özellikleri, kamera özellikleri, işlemci, RAM gibi kriterler en önemlisi, ancak daha detaylı özellikleri de değerlendirilmelidir.

Kamera: Galaxy’nin zengin özellikli kamerasına karşı iPhone’un tut ve devam et yaklaşımı

Her iki telefon da mükemmel kameralarla donatılmıştır ve tüm fotoğraf çekme ihtiyaçlarınız için herhangi bir cihazı seçerseniz haklı olarak memnun kalacaksınız. Ancak her telefonun farklı şekillerde mükemmel olmasını sağlayan özelliklere sahiptir.

iPhone 11, ultra geniş lens içeren iki arka kameraya sahip. Bu, etkileyici manzara çekimleri veya aynı derecede dramatik görünen yaratıcı portre görüntüleri çekmenizi sağlar. iPhone 11’in Gece Modu, düşük ışıklı sahneleri etkileyici netlikte aydınlatır ve yakalar.

iPhone 11’deki bir başka kamera yükseltmesi, fotoğraf kalitesini artıran ve bir bina veya oda gibi orta ışıklı ortamlarda çekilen resimler için ayrıntıları optimize eden Deep Fusion özelliğini çok beğendik.

iPhone 11 ve Galaxy S20 kameralar

 

Galaxy S20, bir telefoto kamera içeren üçlü arka kuruluma sahiptir. Bu, 30x yakınlaştırma özelliğiyle birlikte, netliği korurken nesneler üzerinde çok daha yakınlaştırabileceğiniz anlamına gelir.

Galaxy S20’nin düşük ışık modu da harika çalışıyor ve geri sayım saati var, böylece çekim yapmak için ahizeyi ne kadar süre tutmanız gerektiğini biliyorsunuz. Başka bir araç olan Single Take, tek seferde birkaç farklı kamera özelliğini kullanmanıza izin verir. Deklanşöre bir kez dokunduğunuzda Galaxy S20, 10 saniyelik bir video çekecektir. Oradan, geniş açı, animasyonlu canlı odak resim ve akıllıca kırpılmış görüntü gibi bir dizi küratörlü fotoğraf ve video alacaksınız. Dikkat çekmeye rağmen, fazla zamanınız olmadığında ve bir sahneden en iyi şekilde yararlanmak istediğinizde kullanışlı olabilir.

Bununla birlikte, S20’yi öne çıkaran şey, 8K çözünürlükte video yakalama yeteneğidir. Bundan yalnızca , içeriği görüntülemek için 8K ekranınız varsa veya (video düzenleyicisiyseniz) 8K videoda kırpmak istiyorsanız doğrudan yararlanabilirsiniz. Ne olursa olsun, 8K sırasıyla TV’ler ve YouTube gibi cihazların ve platformların yönelişidir. Ancak, 8K video dosyalarının çok yararlı olduğunu unutmayın. Bir dakikalık bir video yaklaşık 600 MB depolama alanı kaplar.

Kazanan: Her iki telefon da her türlü ayarda güzel fotoğraflar çekiyor. Ancak size en uygun telefon, ne tür bir fotoğrafçı olduğunuza bağlıdır. Çok fazla düşünmeye gerek kalmadan harika çekimler ve videolar çekmek istiyorsanız, iPhone sizin için en iyi seçenek olabilir. Ancak, ayarlayabileceğiniz özelliklerle dolu bir telefon istiyorsanız, Galaxy S20 alabilirsiniz.

Tasarım: Galaxy S20’nin ekranı parlak ve pürüzsüz

iPhone 11 ve Galaxy S20 arasındaki daha önemli tasarım farklılıklarından biri ekranları. iPhone 11’in LCD ekranı, Galaxy S20’nin AMOLED ekranı var. Her iki telefonda da video izlemek ve fotoğraflarda dolaşmak harika görünecek olsa da, Galaxy S20’de görüntülenen renkler daha yüksek bir kontrasta sahip, daha canlı ve siyahlar inkier. Galaxy S20’nin ekranı da daha yüksek bir çözünürlüğe ve daha fazla piksel yoğunluğuna sahip, yani ayrıntılar daha rafine. Galaxy S20’nin ön kamerası için küçük bir delik delme çentiği de var. Bu arada iPhone 11, kamerayı ve Face ID için çeşitli sensörleri tutan çok daha büyük, daha rahatsız edici bir çentik içeriyor.

Galaxy S20’nin ekranı ile ilgili en iyi şey 120Hz yenileme hızı. iPhone 11 dahil çoğu telefon saniyede 60 kare hızında yenilenirken, Galaxy S20 120 kez yenileniyor. Bu, Twitter’da ve web sayfalarında gezinmek veya grafik yoğun oyunlar oynamak daha yumuşak görünür.

iPhone 11 ve Galaxy S20

 

Dayanıklılık gelince, her iki telefon da su direnci için IP68 olarak derecelendirilmiştir. Pratik anlamda, 30 metreye kadar 6,5 feet (2 metre) suya kadar suya dayanıklı oldukları anlamına gelir. Aralık ayında iPhone 11 geçti, bu tatlı daha aşındırıcı olan tuzlu suda 39 feet (yaklaşık 12 metre), bir yağ içine daldırılmış atlattı. FYI, Galaxy S20 henüz aşırı su testlerimizden geçmedi.

Düşme testlerimizde, iPhone 11 büyük ölçüde üç, altı ve sekiz metrelik bir düşüşten kurtuldu (son test için iPhone 11’in sırtında tamponunda küçük bir çizik ve kamerasının gövdesinde bir çizik var) ama 11 metre yükseklikte, iPhone 11’in ekranı çatlamadı, ancak arka kamerası çalışmayı durdurdu. Galaxy S20 daha kırılgandır. Üç metrelik bir düşüşle S20’nin arkası kırıldı, metal çerçevenin yanında ve kamera modülünün etrafında çatlaklar vardı. Beş adımda, telefonun ekranı, doğrudan Samsung’dan uygulanan ekran koruyucunun altında parçalandı.

Her iki telefonun da en iyisi, sadece siyah veya gri renk seçeneklerine takılı kalmamanızdır. Galaxy S20 pastel mavi ve pembe renkte gelir ve iPhone 11’i yeşil, sarı, mor ve kırmızı olarak satın alabilirsiniz. Kulaklık jakları da yok.

Kazanan: Galaxy S20’nin iPhone 11’den daha fazla bir davaya ihtiyacı olmasına rağmen, canlı ve pürüzsüz ekranı, telefonun bu turu kazanmasını sağlayan şey.

Performans: iPhone 11 daha hızlı

Her iki telefon da en üst düzey işlemcilerle donatılmıştır ve telefonlar süper hızlı ve güvenilir bir şekilde pürüzsüzdür. İPhone 11’in Apple’dan tescilli bir A13 Bionic işlemcisi, Galaxy S20’nin Qualcomm’dan bir Snapdragon 864 yonga seti var. Uygulamaları başlatmak, kamerayı ateşlemek ve internette gezinmek gibi günlük görevler için her iki telefon da hızlı bir şekilde performans gösterdi ve ikisi arasında fark edilebilir bir fark olmamalıdır. Bununla birlikte, kağıt üzerinde, iPhone 11, bu kıyaslama sonuçlarının gösterdiği gibi Galaxy S20’yi dışladı:

iPhone 11 ve Galaxy S20 performans karşılaştırma

 

Bataryaya gelince, sürekli video oynatımı için laboratuvar testlerimizde, iPhone 11 13 saat 52 dakika akış gösterdi. Uçak modunda 15 saat 24 dakika sürdü. Anekdot olarak, iPhone 11 normal, günlük kullanımla yaklaşık bir buçuk gün sürdü. Galaxy S20, ekran 120Hz’e ayarlandığında ortalama 13 saat 45 dakika boyunca video akışı gerçekleştirdi ve günlük gözlemler, telefonun tek bir şarjla gündüzden geceye kadar sürebileceğini gösteriyor.

Kazanan: iPhone 11, daha yüksek kıyaslama puanları ve pil ömrüne göre hafif kenarı ile kazanıyor.

Yazılım: Dijital yardımcılar, dosya paylaşımı ve biyometrik güvenlik

Her zaman olduğu gibi, Apple ve Samsung telefonlarını karşılaştırırken hangi işletim sisteminin sizin için daha iyi çalışacağına karar vermeniz gerekir: iOS veya Android. Her birinin kendi avantajları vardır – iOS güvenli ve kullanımı kolaydır, ancak kullanıcıları sınırlayabilir. Android, çeşitli tweakable özelliklerle son derece özelleştirilebilir, ancak yazılım zaman zaman buggy olabilir ve kullanıcı dostu değildir.

Her iki telefonda da dijital arama yardımcıları var: iPhone’da Siri , Galaxy S20’de iki tane Google Asistan ve Bixby var. Telefonların fiziksel home tuşu olmadığından, arayüzleri uygulamalar arasında geçiş yapmak için kaydırma hareketlerine dayanır.

Galaxy S20’de yeni olan, Samsung’un Apple’ın AirDrop’a cevabı olan Quick Share . Fotoğrafları ve dosyaları bir telefondan diğerine hızlı bir şekilde aktarmanızı sağlar. Ancak, birçok iPhone modelinde çalışan AirDrop’un aksine, Quick Share sadece şu anda Galaxy S20, S20 Plus ve Ultra’da çalışıyor.

Güvenlik için her iki telefonda da zarif, biyometrik çözümler kullanılır, böylece PIN kodunu girmeden telefonunuzun kilidini açabilirsiniz. Galaxy S20, ekran içi parmak izi sensörüne sahipken, iPhone 11 yüz taraması kullanıyor.

Kazanan : Atma; Her iki telefonun da kendine özgü özellikleri vardır ve seçtiğiniz telefon zaten neyin rahat olduğuna bağlıdır.

Galaxy S20 5G ve diğerleri

Galaxy S20 5G sahiptir İngiltere ve Avustralya gibi bazı ülkelerde daha ucuz bir 4G-tek model kullanılabilir olsa da,. Ama çok heyecanlanmadan önce, gözlemlediğiniz hızların beklediğiniz kadar hızlı olmayabileceğini bilin. CNET editörü Jessica Dolcourt’un dediği gibi, “Yayınlanmamış bir Verizon modeli hariç, Galaxy S20, Sub-6 olarak bilinen 5G türünü destekleyecek ve bu da daha düşük tepe hızlarına neden olacak. İndirme hızı hala 4G’den daha hızlı olacak, ancak değil milimetre dalgası olarak bilinen yaklaşan teknolojinin (teorik) pik hızları kadar hızlı. iPhone 11’lerin hiçbirinin 5G’ye sahip olmaması bir anlaşma kırıcı olmamalı olsa da , en azından bu yıl veya sonrasına kadar beklemek zorunda kalacaksınız. 5G iPhone görmek için.

Her iki telefonun 128 GB’lık modelleri karşılaştırıldığında, iPhone 11 hala daha ucuz, 749 $, 779 £ ve 1.279 $. Ancak Galaxy S20, microSD kart ile 1 TB’a kadar genişletilebilir belleğe de sahip. Bu, çok fazla fotoğraf / video çekmeyi planlamayan veya telefonlarını yedeklemek için bir bulut hizmetine güvenmeyen kullanıcılar için önemli olmayabilir (örneğin, Apple’ın iCloud hizmeti 2 TB için 10 ABD dolarıdır). Ancak içeriklerini yerel olarak kaydetmek isteyenler için harici depolama yararlıdır.

Samsung Galaxy S20 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Daha kullanışlı Galaxy S20 özelliklerinden biri ters kablosuz şarj. Bu, öğeleri doğrudan telefonlara yerleştirerek Galaxy Buds veya Galaxy Watch gibi diğer telefonları ve aksesuarları şarj edebileceği anlamına gelir. Bir tutamda süper kullanışlı ve etrafında daha az bir şarj cihazı taşımak anlamına geliyor.

Kazanan: Galaxy S20 tonlarca ekstra özellik sunuyor, ancak daha yüksek fiyatı göz önüne alındığında bu mantıklı

iPhone 11 vs Samsung Galaxy S20 karşılaştırma