iPhone 11 ve iPhone 11 Pro Karşılaştırması

En iyi Apple telefonu seçmenize yardımcı olmak için iPhone 11 ve iPhone 11 Pro’nun özelliklerini karşılaştırıyoruz.

Geçtiğimiz Eylül ayında, Apple, iPhone 11 ve iPhone 11 Pro’yu sırasıyla iPhone XR ve XS modellerini duyurmuştu. Bu yeni modeller, kameraları, çarpıcı hızlı işlemcileriyle ve genel olarak daha kaliteli malzemeler kullanarak, kaliteyi önemli ölçüde yükseltti.

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro arasında hangi modeli almakta karar vermek çok zor olabilir. Her iki telefon da aynı işlemciye, aynı ana kameralara (Ultrawide ve Selfie kamerası) sahip, ayrıca hepsi iOS 13 ile birlikte geliyor. Başka bir deyişle, iPhone 11 hala en uygun fiyat ve performans özelliklerine sahip, diğer rakiplerinden bir adım önde görünüyor.

iPhone 11 vs iPhone 11 ProAltı ayı boyunca iPhone 11’i günlük kişiye özel olarak kullandım, iPhone 11 Pro’u ise iş telefonu olarak kullandım. Çok fotoğraf çektim, video çektim ve A13 işlemciyi zorlayacak oyunlar oynadım.

Ben de dahil olmak üzere, genelde insanlar iPhone 11’ini Pro modele tercih ediyorlar. Kişisel olarak en sevdiğim özelliği iPhone 11 Pro modelinin, 11 modelerinden biraz daha küçük ve daha hafif olmasıydı. iPhone 11 Pro Max yüksek fiyatına rağmen muhteşem bir pil ömrü sunuyor.

Apple iPhone 11

iPhone 11, fiyat-performans bakımından gerçekten uygun bir telefon. 2018’de çıkan iPhone XR modelinin ayak izlerini takip eden Apple, iPhone 11’i tanıttı. Daha düşük çözünürlüklü bir LCD ekrana rağmen, iPhone 11 Pro’dan daha uygun fiyatı var. İşlemcileri ise A13, yani aynı işlemci. Ayrıca altı farklı renkte geliyor.

Apple iPhone 11 Pro

Şimdiye kadarki en iyi iPhone

iPhone 11 Pro’nun kalbinde bir iPhone 11 bulunuyor. Ancak yüksek çözünürlüklü OLED ekranı, mat cam kaplama ve paslanmaz çelik yan çerçeve gibi yükseltmelerle gönüllere taht koyuyor. Apple’ın yeni Deep Fusion görüntü işlemcisiyle birlikte daha iyi yakınlaştırılmış fotoğraflar çeken üçüncü bir arka kamerası var. Ancak muhtemelen 11 Pro’daki en memnuniyetle karşılanan yükseltme, önceki nesil iPhone XS’den daha uzun pil ömrü.

iPhone 11 vs iPhone 11 Pro Karşılaştırması

Daha küçük iPhone daha iyiydi

Belki de, iPhone 11 Pro’u iPhone 11’e tercih etmekteki en belirgin ve önemli nedeni boyut ve ekran görüntü kalitesi. 5.8 inç ekran ve 6,63 ons (188 gram) ağırlığa sahip olan iPhone 11 Pro, üç iPhone 11 cihazından en küçüğü.

Herkesin elleri büyük değil, mesela benim elim küçük ancak iPhone 11 Pro’nun ince hissiyatını tercih ediyorum.

Telefoto kamera olması güzel

iPhone 11 Pro (ve 11 Pro Max), iPhone 11’in sahip olmadığı üçüncü bir telefoto kameraya sahip. Telefoto kameraya geçmek güzeldi. iPhone XS ile karşılaştırıldığında , güncellenmiş telefoto kamera ve Deep Fusion işlemesi daha iyi görüntü kalitesinde fotoğraflar çekmem anlamına geliyordu.

iPhone 11 Pro’nun telefoto kamerasıyla ana kameradan daha iyi bir çekim yaptığım zamanlar da oldu. Örneğin, ana kamerayla bir tabak yemek yukarıdan aşağıya bir çekim yaptığımda, telefonun gölgesini plaka üzerinde görebiliyordum. Ancak telefoto kameraya geçip telefonu masadan daha yükseğe taşıdığımda gölge yoktu.

iPhone 11 Pro’nun telefoto kamerası hakkında birkaç uyarı var. Gece Modu fotoğraflarını 2x çektiğinizde, 11 Pro telefoto kamerayı kullanmaz. Bunun yerine, ana geniş açılı kameranın bir mahsulünü alır. Ayrıca, telefoto kamera parlak koşullarda mükemmeldir, ancak orta-düşük ışıkta fotoğraf çekerken, ana kamera ile aynı fotoğrafı çekip içeri girdiğimde daha iyi görüntü kalitesi fark ettim.

Kazanan: iPhone 11 Pro’nun telefoto kamerası, iPhone fotoğrafçılığına değer veren biriyseniz, sahip olmak güzel, ancak kesinlikle gerekli değil.