iPhone SE vs iPhone 11 Karşılaştırması

Apple’ın 2020’de çıkardığı iPhone SE modeli, iPhone 11’den 300$ daha ucuz.

Apple, iPhone 11 Pro veya Galaxy S20 gibi bin dolarlık telefonlara bütçe ayırmak istemeyen kullanıcılar için iPhone SE modelini piyasaya sürdü.

İşte modeller arasında hızlı bir ön bakış ve karşılaştırmalar.

iPhone SE 2020

Yeni bütçe şampiyonu iPhone

iPhone SE 2020Yeni iPhone SE ve daha eski iPhone SE modeli arasında dört yıllık bir aradan sonra, tekrar kaşımızda. Yeni iPhone SE modelinde kablosuz şarj, daha iyi kameralar ve su direncinde iyileştirmeler mevcut. (Ne yazık ki yine kablolu kulaklık kullanıcıları yine jak kullanamacak) Yeni bir iPhone alacaksanız, ancak mümkün olduğunca az para harcamak istiyorsanız, iPhone SE en iyi seçenek. (iPhone 11’in fiyatına kıyasla 300$ tasarruf edebilirsiniz)

iPhone 11

Daha iyi kamera, daha büyük ekran

iPhone 11 Büyük ekran

iPhone 11, iPhone SE’den 300$ daha pahalı. Bununla birlikte, aynı dahili özelliklerin çoğuna sahip olmasına rağmen, bir çok özelliği, iPhone 11’i  iki katına kadar daha güçlü kılıyor. Daha büyük bir ekrana sahip (Diyagonal olarak ölçülen 4.7’ye karşın 6.1 inç) ve tüm kameraların daha iyi olması. (2x optik zoom, ikinci bir geniş açı lens) ve daha iyi bir selfie kamerasına sahip.

Boyut ve tasarım: iPhone SE küçük ve kompakt

İki model arasındaki belirgin farklardan biri iPhone 11’in daha büyük olmasıdır. iPhone 11’de 6.1 inç ekran, iPhone SE’de ise 4.7 inç ekran mevcut. Uygulamaları kullanırken ya da oyun oynarken daha fazla ekran alanına gereksinim duyuyorsanız, iPhone 11 uygun bir seçim olabilir. iPhone SE’nin rahat taşınabilirliği ve kompakt tutuşu kullanıcıların en beğendiği özelliği diyebiliriz.

Her iki iPhone’un LCD ekranı var, ancak iPhone 11’de Liquid Retina HD ekran bulunurken, iPhone SE’de Retina HD ekran mevcut. Bunlar, Apple’ın ekran teknolojisini farklılaştırmak için kullandığı marka bilinci oluşturma terimleridir; Ancak bilmeniz gereken tek şey, iPhone 11’in ekranının daha keskin olmasına rağmen, her ikisinin de inç başına piksel ve piksel yoğunluğu aynıdır.

iPhone SE kırmızı koronavirüs desteği

Bazı kullanıcılar iPhone SE’nin home tuşunu da beğenecek gibi görünüyor. Apple iPhone 8 satışlarını durdurduğuna göre, tek home tuşuna sahip telefonu sadece iPhone SE olmuş olacak. Ana ekran düğmesi, telefonun kilidini açmak, parmak izi okuyucusu görevi gören bir home tuşuna sahip iPhone SE’de Face ID yok anca home tuşunu gerçekten seven bir kesim var, ve bu kesim oldukça geniş.

Cihazların her ikisi de sıvıya karşı dayanıklılık için IP sertifikalıdır. Ancak iPhone 11, iPhone SE’nin IP67 derecelendirmesine kıyasla IP68 olarak derecelendirildiğinden, iPhone 11’in sıvıya karşı daha dayanıklı olduğu anlamına gelir.

Son olarak, iPhone SE sadece siyah, beyaz ve kırmızı renkte satışa sunuluyor. iPhone 11 de bu üç renkte geliyor, ancak daha fazla seçenek istiyorsanız, pastel sarı, yeşil ve mor renk de alabilirsiniz.

Kamera: iPhone 11 krallara layık kameralara sahip

Profesyonel çekimler yapmayacaksanız, iPhone SE’nin bir adet 12 megapiksel arka kamerası, fotoğraflarınızı Instagram’a ve gündelik video kayıtları için yeterli olacaktır. Ancak fotoğrafçılığa önem veriyorsanız iPhone 11, iPhone SE’den çok daha iyi kameralara sahip.

iPhone 11 arka kameralarÖrneğin iPhone 11’in ikinci bir geniş açılı kamerası var. Bu yakın mesafeden üst düzey manzara fotoğrafları veya yaratıcı, dramatik fotoğraflar çekebileceğiniz anlamına geliyor. Her iki iPhone’un da yakın çekim yapmak için yalızım kullanan 5x dijital zoom sahip olmasına rağmen, iPhone 11, 2x optik zoom yapıyor, bu da görüntü kalitesinden ödün vermediği anlamına geliyor. iPhone 11 ayrıca Gece Modu’na sahip. Düşük ışıkta muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

İşlemci ve Batarya: İkisi de A13 Bionic çipe sahip

Apple, iPhone SE’yi daha eski bir işlemciyle donatabilirdi. Ancak cihaz, iPhone 11’in içindeki en yeni tescilli A13 Bionic çip ile donatılmıştır. Bu, benzer işlem performansı hızlarını gözlemleyebileceğimiz anlamına geliyor.

Geçen yıl iPhone 11’de Geekbench 5 ve 3DMark Slingshot Unlimited’ı çalıştırdığımızda, Galaxy S20, Pixel 4 ve OnePlus 8 Pro’ya kıyasla çok daha iyi performans sergilemişti. Ama yine de, iPhone SE’nin performansını henüz bilmiyoruz.

Apple her zaman olduğu gibi iPhone SE’nin pil kapasitesini açıklamıyor. Ancak teknik verilere göre iPhone SE’nin bataryası iPhone 11’lerin ömrü kadar dayanmıyor.