iPhone’unuzda istenmeyen aramaları, mesajları ve mailleri engelleme

iPhone’da istenmeyen aramalar, mesajları ve mailleri engelleme nasıl yapılır konusunda yazımızla karşınızdayız.

Tanımadığınız birinden gelen aramaları ve mesajları görmezden gelmekten bıktınız mı? iPhone’unuzda bir telefon numarasını veya e-posta adresini engelleme seçeceğine sahip olmak, potansiyel uyarılardan kurtulmanızı sağlar.

iphone kişi engelleme

Bir telefon numarasını, e-posta adresini veya kişinin sizi aramasını engellemek için birkaç dokunuş yeterlidir.

Telefon numarasını, e-posta adresini veya kişiyi engelleme

Birini engelleme işlemi, her biri benzer adımları izleyerek dört farklı uygulamada yapılabilir. Tüm uygulamalardan aynı numarayı veya e-postayı engellemek için işlemi birkaç kez yapmanız gerekmez. Bir uygulamadaki birini engelleyin ve aşağıda listelenen dört uygulamada engellenmiş olur.

  • Telefon : Engellemek istediğiniz telefon numarasını veya kişiyi Son Aramalar sekmesinde bulun, ardından seçeceğin yanındaki “i” düğmesine dokunun. Ekranın altında Bu Arayanı Engelle’yi seçin ve seçiminizi onaylayın.
  • Facetime : Engellemek istediğiniz telefon numarasını veya e-posta adresini yanındaki “i” ye dokunun. Sayfanın alt kısmına gidin, Bu Arayanı Engelle üzerine dokunun ve seçiminizi onaylayın.
  • Mesaj :  Görüşmeyi açın ve ekranın üst kısmındaki kişiye dokunun. Ardından, “i” yi seçin ve ardından isme, telefon numarasına veya e-posta adresine dokunun. Sayfanın alt kısmında Bu Arayanı Engelle düğmesi bulunur; dokunun ve onaylayın.
  • Posta : Engellemek istediğiniz kişiyi içeren mesajı açın, engellemek istediğiniz e-posta adresine dokunun, ardından Bu Kişiyi Engelle’yi seçin.

iphone numara engelleme

Aynı numaradan gelen sabit aramalarla uğraşmak zorunda değilsiniz.

Birini engellediğinizde ne olur?

Birisi FaceTime, Mesajlar veya Telefon uygulamasında engellendiğinde, gelen çağrılar doğrudan sesli mesaja yönlendirilir. Size Telefon uygulamasının Sesli Mesaj bölümünde sessizce görünecek, ancak Engellenen Mesajlar bölümünde gizlenecek bir mesaj bile bırakabilirler .

Apple cihazlarınızda mesajlar veya FaceTime aramaları görünmez ve engellediğiniz kişi bir uyarı almaz veya daha akıllıca olmaz. Onları görmezden geldiğiniz izlenimine kapılırlar.

Mail uygulamasında bir kişinin engellenmesi, mesajlarının ilgili e-posta hesabı için çöp kutusuna gitmesine neden olur.

iphone birini engelleme ayarları

Kısa yollarla, birinin engellemesi kadar kolay bir şey olamaz.

Engelleme listenizi görüntüleyin veya birisinin engellemesini kaldırın

iPhone’unuzda engelleme listesinden birini kaldırmak istiyorsanız, Ayarlar uygulamasını açmanız ve listeden Telefon , FaceTime , Mesajlar veya Posta’yı seçmeniz gerekir . İlk üç seçimin her birinin Engellenen Kişiler ayarı olurken, Mail’in Engellenen seçeneği olacaktır.

Hangi ayarlar sayfasını kullanırsanız kullanın, engellemesini kaldırmak istediğiniz kişiyi bulduğunuzda, listelenen adında sola kaydırın.

Engellenen listeniz Telefon, FaceTime Posta ve Mesajlar için aynıdır, bu nedenle her uygulamayı ziyaret etmeniz ve kişiyi her seferinde kaldırmanız gerekmez. Birini Telefon ayarları sayfasından kaldırabilirsiniz; bu kişiler Mesajlar, FaceTime ve Mail’den kaldırılır (veya tam tersi).

Birisinin iPhone’da Numaranızı Engellediğini Nasıl Bilebilirsiniz?

  1. Engellenip engellenmediğinizi görmek için kişiyi arayın
  2. iPhone’da engellemeyi kontrol etmek için bir iMessage gönderin
  3. Engellemeyi kontrol etmek için arayan kimliğini gizledikten sonra arayın
  4. Emin olmak için başka bir telefon numarasından aramayı deneyin