Telefona yüksek mAh batarya (pil) takmak doğru mu?

Cep telefonunuz için yeni bir pil ararken, muhtemelen daha fazla mAh, yani orijinalinden daha fazla kapasiteye sahip pillerle karşılaşırsınız. Aynı kalitede daha fazla performans düşüncesi insana gerçekten cazip geliyor. Genelde herkes tarafından bilinen şey; yüksek mAh değerine sahip bir pil takılırsa, cep telefonunuzu orijinal bataryadan çok daha uzun süre kullanabilirsiniz ve bunun herhangi bir dezavantajı olmaz. Ama bu gerçekten doğru mu? Daha yüksek mAh değerine sahip bir pil mi kullanmalı mısınız?

Yüksek mAh değerine sahip bir batarya önermiyoruz

Özetle: Saints Computer olarak yüksek kapasiteli bir batarya kullanılmasını önermiyoruz. Neden yüksek mAh değerine sahip bir pil önermediğimizi anlayabilmeniz için bir pilin nasıl çalıştığını bilmelisiniz.

Yüksek kapasiteli batarya, eğer o telefonu üreten firma cihaz içine yerleştirmediyse bir sebebi var demektir. Sonuç olarak eğer mevcut bataryanızı değiştirmek istiyorsanız çıkanla aynı mAh değerlerine sahip bir pil tercih etmelisiniz.

Kısa bir yolculuk: Bir lityum iyon pilin çalışma prensipleri

Tipik bir cep telefonu pili esas olarak lityumdan yapılmış elektrotlar ve elektrolitler içerir. Ayrıca bir kontrolör de gereklidir çünkü içerdiği iyonlar çok hassastır. Denetleyici, pilin şarj ve deşarj olmasına dikkat eden küçük bir bilgisayar gibidir. Bu, pilin aşırı ısınmasını veya aşırı şarj edilmesini önleyen bir mekanizmadır.

Bir pilin üretim maliyetlerini azaltmak için genellikle kontrolörden tasarruf yapılır. Kalitesiz kontrolör, orijinal batarya ile olduğu gibi düzgün çalışmaz. Daha fazla kullandığınızda pile zarar verme riski daha fazladır.

Pil üretimi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Aşağıda Strange Parts’ın “Çin’de bir iPhone Pil Fabrikası” videosunu izleyin. Zaman ayırmaya kesinlikle değer!

Yüksek mAh ile bataryanın hikayesi

Teknik veriler genellikle pilin üzerinde yazılıdır, örneğin performans ve uyumluluk hakkında bilgi. Ancak, bu bilginin doğru yazığını nereden bileceğiz? Müşterinin bataryada gerçekten ne kadar güç olduğunu anlaması genellikle zor olduğundan, düşük kalitede üretim yapan ya da yan sanayi üterim yapan üreticinin bilgisine ne derecede güvenilir tartışılır. Kesinlikle orijinal pil üreticileri bunu yapmaz.

Daha hızlı, daha yüksek, daha fazla – bu daha fazla kapasiteye sahip bir batarya için de geçerli mi?

Eğer bir pilin daha yüksek kapasitesi varsa, üreticiler ancak bunu pilin içine daha fazla ağırlık veya daha fazla alan ekleyerek başarabilir. Daha fazla lityum iyonu ve dolayısıyla daha fazla kapasite için, pilin kontrolör kalitesinden ödün vermek gerekir. Bunun tavsiye etmediğimizi daha önce açıklamıştık. Kontrolör, akümülatörde önemli bir izleme işlevini üstlenir ve bu nedenle kaliteden ödün verilmemelidir.

Daha fazla alan yaratmanın başka bir yolu, ambalajı genişletmektir – başka bir deyişle pilin kendi boyutunu genişletmektir. Bataryanın her bir tarafından bataryayı genişletmek gerekiyor. Ama kritik nokta şu ki; akıllı telefondaki alan sınırlıdır. Akıllı telefon kullanıcıları, cep telefonlarının olabildiğince küçük olmasını istiyor. Pil çok büyükse, akıllı telefondaki diğer bileşenlerle temas eder ve bu istediğimiz bir durum değildir. Daha yüksek sıcaklıklarda, mesela telefonu güneşte bırakırsanız, hasar görebilir. Örneğin, bir pilin şişme ve patlama nedenlerinden biri budur. En iyi durumda, pil yangını riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Samsung Galaxy Note 7’yi hatırlıyor musunuz? Modelin patlamasının nedenlerinden biri yer olmamasıydı.

Sonuç: Orijinalinden daha yüksek mAh değerlerine sahip bir batarya önermiyoruz.

 

Privacy Preference Center