Macbook Air Batarya Değişimi

Apple, geliştirmiş olduğu teknolojiler ile iş dünyasını adeta baştan yaratıyor! Teknoloji denildiğinde akla gelen ilk şirketlerden birisi olan Apple, dünyanın en kaliteli ürünlerini üreterek pazara sunuyor. Macbook adı verilen dizüstü bilgisayarlar bugün dünyanın dört bir yanında çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılıyor. Özellikle iş sektöründe tercih edilen Macbook modeller, Apple’ın en çok tercih edilen ürünleri arasında yer alıyor.

15 ile 20 saat giden pil ömürleri ile birçok kişinin gönlünde taht kuran Macbook Air modeller, belirli bir süreden sonra 5 dk kullanılamaz hale geliyor. Batarya sorunları ile karşı karşıya kalan birçok kişi çözüm bulabilmek adına Apple Servis üzerinden  Macbook Tamiri hizmeti almak istiyor. Bu yazımız içerisinde Macbook Air Batarya Değişimi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Macbook Air Pil Durumu

Macbook Air Batarya Değişimi
Macbook Air Batarya Değişimi

iPhone tamiri yapılırken deMacbook tamiri yapılırkende ilk olarak pilin hangi aşamada olduğuna bakılır.  Macbook cihazlarda her tam bir dolum aygıtınıza 1 döngü olarak işlenmektedir. Örneğin gün içerisinde yapmış olduğunuz %100 tüketim aygıtınıza 1 pil devri olarak işlenir. Macbook Air cihazların ortalama olarak 1,000 devir batarya hakkı bulunmaktadır. Standart kullanımda pilin ortalama ömrü 3 ile 4 yıl kadardır. Bu zaman sonra pil kapasitesi artarak artık izleri elektriğe mecbur hale getirmektedir. Daha önce sizlere iPhone ekran değişimi ve iPhone tamiri hakkında bilgi vermiştik. Bu yazımız içerisinde ise Macbook Air hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Macbook Air Programsız Pil Kapasitesi Ölçme

Macbook Air kullanıcıları artık pillerinin eskisi gibi olmadığını gördüğü an pil kapasitesini acil olarak ölçmesi gerekmektedir. Programsız olarak sunulan pil kapasitesi ölçme işlemi hakkında bilgi verecek olursak;

Macbook cihazınızın masaüstüne gelerek sol üstte bulunan Apple (Elma) logosuna tıklayınız. Karşınıza liste şeklinde birçok seçenek sunulacaktır. Bunlar içerisinden “Bu Mac Hakkında” olanı seçtikten sonra açılan pencereden “Sistem Raporu” kısmına giriyoruz. Burada sunulan ayarlar içerisinden önce “Güç” daha sonrasında “Durum Bilgileri” en sonunda ise Durum ve Devir Sayısı kısmını göreceksiniz. Apple Servis ile iletişime geçmeden önce Macbook tamiri için pilinizin durumunu iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Burada karşınıza çıkabilecek seçenekler;

  • Normal: Bu bildiri pilinizin sağlıklı olduğunu gösteriyor.
  • Replace Soon: Pilinizin ilk günki halinden artık eser kalmadığını, yakın bir zamanda değiştirmeniz gerekeceğini bildiriyor.
  • Replace Now: Kullanmış olduğunuz pilin atık şarj tutmamaya başladığını gösteren bu bildirim, pilin acil olarak değiştirilmesi gerektiğini söylüyor.
  • Service Battery: Service Battery; pilde büyük bir arıza olduğunu göstermektedir. Pilin sağlıklı bir şekilde çalışmadığını gösteren bu uyarı, acil olarak servis değişimini göstermektedir.

Pil Değişimi Yapmak Şart Mı?

Macbook Air Batarya Değişimi
Macbook Air Batarya Değişimi

Macbook Air batarya değişimi konusunda araştırma yapan birçok kişi pil değişiminin şart olup olmadığını merak ediyor. Bir Macbook Air kullanıcısı olarak sizlere kendi deneyimlerimden bahsetmek istiyorum. İlk zamanlar 18 ile 21 saat giden Macbook bataryam zamanla 10 saatin altına düştü. Şu an şarj fişini çıkarttığım an kapanıyor. Pili neredeyse bitti diyebilirim. Hatta bazen birkaç sekmeyi üst üste açtığımda bilgisayar kapanabiliyor bile. Bu nedenle bu aşamaya gelmeden batarya değişiminin yapılması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Macbook Air Pil değişimi

Apple normalde Macbook Air kullanıcılarına batarya değişim hakkı veriyor. Ancak; yüksek dolar kuru nedeni ile orijinal batarya taktırmak ülkemizde neredeyse imkansıza yakındır. Yüksek fiyatlardan dolayı bataryasız idare etmek durumunda kalan kişilere alternatif ürünlere göz atmaktadır. Macbook Servis üzerine faaliyet gösteren işletmemiz, 6 ay garantili olacak şekilde profesyonel batarya değişimi yapmaktadır. Bununla beraber anakart ve genel kasa içi temizliğinin yapıldığı hizmette birinci sınıf, orijinale eş batarya ve piller takılmaktadır.