Apple’a 1 Milyar Euroluk Rekor Ceza

Apple’a bir rekor ceza da Fransa’dan geldi. Rekabet konusunda sürekli sorunlar yaşayan Apple’a bu sefer 1,1 milyar euro ceza geldi.

Dünya devi Apple’a Fransa’daki satıcıları engelleyen firmalarla yaptığı anlaşmalar nedeniyle ceza kesildi. Rekabet kurallarına uymayan anlaşmalar nedeniyle kesilen bu cezanın 1 milyar euro gibi rekor bir düzeyde olduğu açıklandı.

Apple ile anlaşmalı olan Tech Date ve Ingram’a da cezalar uygulandı. İndirimlerin önüne geçilmesine aracı oldukları için söz konusu firmalara da 76,1 milyon ve 68 milyon euro para cezaları verildi.

Apple ÜrünleriSöz konusu dava iPhone’lar hariç diğer Apple ürünlerini kapsamaktaydı. 2012 yılında Apple ile birlikte çalışan eBizcuss adlı şirketin yaptığı şikayet üzerine açılan dava ve cezalar ile ilgili dünya devi Apple tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

2015’te verilen cezalar:

2015 yılında uluslararası Fransız GSM operatörü olan Orange SA‘ya Fransız Rekabet Kurumu, rekabet kurallarına uymadığı gerekçesiyle 750 milyon euro para cezası vermişti. Yine ABD menşeili Google’a da Google Ads reklamlarında bazı firmalara rekabete aykırı davrandığı gerekçesine dayanarak 150 milyon euro ceza kesmişti.

Öte yandan söz konusu kurum olan Fransız Rekabet Kurumu, 2020’nin başlarında Apple’ın müşterilerine iOS’un bazı sürümlerini güncellemenin iPhone’ları yavaşlatacağına dair herhangi bir uyarıda bulamadığı için şirkete 25 milyon euro para cezası verdi.

Ayrıca Google’ın piyasadaki konumunu kötüye kullandığını bildiren Fransız Rekabet Kurumu tarafından, ABD’li şirkete kesilen para cezası ile birlikte kendisinden ‘Google Ads reklam platformunun çalışma koşulları ve reklam verenlerin hesaplarının askıya alınması prosedürleri‘ hakkında daha açıklayıcı bir bilgilendirme talep edilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Apple Telefonları ve Bataryaları Hakkında

 

Privacy Preference Center