iPhone sıvı teması durumunda ne yapılmalıdır?

Apple şirketi, iPhone sıvı teması durumlarında kullanıcılarını mağdur etmemek için birçok suya dayanıklılık sertifikası alarak telefonlarını korumaya çalışıyor. Ancak yine de bazı telefon modellerindeki gibi uzun süre su altında kalması ya da su altında kullanılabilmesi gibi özellikler iPhone modellerinde bulunmuyor. iPhone su teması yaşandığı zaman bazı işlemler uygulayarak telefonunuzun zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

iPhone sıvı teması durumunda yapılacaklar

Bir telefonun başına gelebilecek en büyük talihsizlik sıvı temasıdır. Telefonun suya düşmesi, üstüne sıvı dökülmesi ve birçok durumda sıvı teması gerçekleşebilir. iPhone modellerinde çeşitli suya dayanıklılık sertifikası bulunsa da tamamen suya dayanıklı bir telefon olmadığını söylemek mümkündür. Tabii ki yağmurlu havada, sıvı ile bir iş yaparken telefonun üzerine atlaması gibi basit sıvı temaslarına karşı korumalıdır. Hatta üst modellerde belli seviyelere kadar su altına girdiğinde hiçbir sorun olmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

iphone sıvı teması durumunda ne yapılmalıdır

Her ne kadar Apple şirketi, iPhone sıvı teması durumlarında önlemler alsa da siz de olumsuz bir durum sonrasında bazı işlemleri uygulamalısınız. Telefonunuz suya düştüğünde yapmanız gereken ilk işlem cihazı kapatmaktır. Daha sonra saç kurutma makinesi yardımıyla sıvıyı kurutabilirsiniz. Bu işlemi uygularken makineyi cihaza çok yaklaştırmadan büyük oranda sıvıdan kurtulabilirsiniz. Sıvı teması durumlarında yaygın bilinen bir yöntem ise telefonu pirinç dolu bir kaba koymaktır. Ancak bu durum sanıldığı kadar etkili bir yöntem değildir. Her ne kadar sıvıyı kuruttuğunuzu düşünseniz de cihazın iç kısmında ya da soketlerde kalmış olan sıvı, cihazınızı bozabilir. Bu da iPhone’unuzu kullanılamaz bir hale getirir.

Sıvı teması temizliği Videomuzu izleyerek detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Önerdiğimiz işlemleri yaptıktan sonra telefonu teknik servise götürerek tamamen sıvıdan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Buraya tıklayarak teknik servisimizden bilgi alabilirsiniz.

Privacy Preference Center