iPhone donarsa ne yapılmalıdır?

Yeni modellerinde pek rastlanılmasa da eski model iPhone cihazlarında donma olayları ara ara görülmektedir. Peki iPhone donarsa ne yapmalıyız?

iPhone donarsa ne yapmalıyız?

iPhone cihazlarda gerek telefondaki uygulamalar nedeniyle gerek de yazılımsal sorunlar nedeniyle donmalar meydana gelmektedir. Oyun oynamak, arka planda çok fazla uygulama çalışması gibi telefona aşırı yüklenmek telefonun donmasına neden olabilir. Buna ek olarak sistem yazılımının stabil olmaması, güncellemelerden sonra donmalar da yaşanabilir. Telefonunuz çok fazla fiziksel darbeye maruz kalmışsa bu da sebep olacaktır. Fiziksel darbelerde cihazın içindeki bileşenleri kontrol ettirmek için bir teknik servise götürmenizi tavsiye ederiz.

Peki bu durumlarda iPhone donarsa ne yapmalıyız? Ekranınız donduğunda cihaza çeşitli zorlamalarda bulunmamalısınız. Telefon donmalarında en sık yapılan hatalardan bir tanesi de cihazı sürekli olarak açıp kapatmaktır. Telefonun hangi işlemi yaparken donduğuna dikkat edin, cihazınızı teknik servise götürdüğünüzde bu bilgiyi yetkili kişiye bildirin.

Oyun oynarken donuyorsa o oyun cihazınıza aşırı yükleniyordur. Bu nedenle o oyunu oynamanız telefonunuzun sürekli donmasına neden olacaktır. Oyunu oynamaya devam ederseniz cihazınızın içindeki bileşenler aşırı zorlandığından bozulabilir ve telefonunuzu bir daha hiç kullanamayabilirsiniz.

iPhone’unuz güncelleme aldıktan sonra donmaya başladıysa yapmanız gereken telefonu sıfırlamak ve yeni bir güncelleme gelene kadar telefonunuzu güncellememektir.

Telefonunuz dondu ve üzerinde saatlerce hiçbir işlem yapamadıysanız bunun maalesef tek çözümü Hard Reset işlemi uygulamaktır. Verilerinizi yedeklemediyseniz bütün verileriniz kaybolacaktır. Verilerinizi nasıl yedekleyeceğinizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Privacy Preference Center