iPhone pil sağlığı korumak için neler yapılmalıdır?

iPhone pil sağlığı, kullanıcıların cihazlarını daha uzun süreli kullanabilmeleri çok önemli bir durumdur. Apple cihazlarında pil ne kadar verimli çalışıyorsa, diğer donanımlar da o kadar iyi çalışacaktır. Bu nedenle cihazınızı kullanırken pilinize zarar verecek işlemleri yapmayı bırakmalısınız. Nedir bunlar, diyorsanız aşağıda bulabilirsiniz.

iPhone pil sağlığı korumak için ne yapmalıyım?

iPhone cihazlarda yeni getirilen bir özellikle pilinizin ne kadar sağlıklı olduğunu görebiliyorsunuz. Ayarlar’a gidin ve Pil sekmesine dokunun. Buradaki “Pil Sağlığı” bölümünden yüzde olarak pilinizin ne kadar sağlıklı olduğunu görebilirsiniz. Eğer gördüğünüz ifade yüzde 70’in üstündeyse cihazınız iyi durumda sayılabilir. Ancak bu ifadenin altındaysa pilinizi değiştirmenizde fayda var. Buraya tıklayarak iPhone Pil (Batarya) değişimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

iphone pil sağlığı

iPhone pil sağlığı korumak için bazı durumlara dikkat etmelisiniz:

  1. Telefonunuzu çok uzun süre şarjda bırakmayın.

iPhone cihazınızı bütün gece şarja takılı şekilde bırakmak pilinize zarar verecektir. Bunun yerine sabah uyandığınızda şarja takın eğer evden çıkana kadar yeterli doluluğa ulaşmadıysa şarj aletinizi yanınızda götürmeyi edeneyin.

  1. Yan sanayi ürünler kullanmayın.

iPhone’un orijinal şarj aleti yerine yan sanayi ürünler kullanmanız pil ömrünüze olumsuz etki edecektir. Bunun yerine orijinal ya da Apple onaylı ürünler kullanmayı tercih edin.

  1. Powerbank kullanımına dikkat edin.

Powerbank’ler son zamanlarda oldukça kullanımı yaygınlaşan cihazlar oldu. Piyasada kaliteli powerbank’ler bulunuyor ancak bir o kadar da kalitesiz ürünler bulunuyor. Markasız ya da pek adı duyulmamış ürünleri kullanmak cihazınızın pil sağlığına zarar verebilir.

Eğer pil sağlığım gayet iyi durumda ancak yine de şarjım bana yetmiyor diyorsanız buraya tıklayarak “iPhone pil süresi nasıl uzatılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Privacy Preference Center