iPhone format atma (recovery) nasıl yapılır?

iPhone format atma (recovery) işlemi birçok durumda kullanıcıların ihtiyacı olabilir. Telefonlarda hiç beklenmedik bir anda çıkan arıza ya da sorun format atma işlemi gerektirebilir. Bunun yanında cihazın yavaşlaması, virüs bulaşması ve yazılımsal olarak yaşanan bazı problemler de iPhone format atma işlemini gerektirir.

iPhone format atma (recovery) nasıl yapılır?

Cihazınıza format atmaya başlamadan önce bazı yedeklemeler yapmak isteyebilirsiniz. Fotoğraflarınızı, videolarını ve diğer verilerinizi yedekleme işlemlerini tamamlamadan format işlemine başlamayın. Çünkü işlem sonrası tüm verileriniz silinecektir. Buna ek olarak recovery işlemi sırasında teknik bir sorunla karşılaşmamanız için şarjınızın yüzde 50’nin üstünde olmasına dikkat edin. Format atılırken cihazın şarjı biterse bir daha açılmayabilir. Buraya tıklayarak “iPhone yedekleme nasıl yapılır?” başlıklı yazımızdan cihazınızı yedeklemeyi öğrenebilirsiniz.

Cihaz üzerinden sıfırlama

Telefonunuzdan Ayarlar > Genel > Sıfırla kısmına gelin. Buradan Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil yazısına tıklayın.Telefonunuzu sıfırlama isteğinizi onayladıktan sonra bütün içerikleriniz ve ayarlarınız silinecektir.

Eğer sadece ayarları sıfırlamak istiyorsanız aynı bölümden Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

iTunes ile sıfırlama

iPhone format atma (recovery) nasıl yapılır?

iTunes ile sıfırlama yapmak için bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. iTunes kurulu bir bilgisayarı bulduktan sonra telefonunuzu tamamen kapatın. Ardından bir USB kullanarak cihazı, bilgisayara bağlayın ve ”home” tuşuna basılı tutun. Ekranda iTunes logosu çıkana kadar bu işlemi uygulayın. Home tuşu çalışmayan kullanıcılar buraya tıklayarak teknik servisimizden bilgi alabilirler.

iTunes ile cihaz eşleştikten sonra Recovery Mode seçeneği aktif olacaktır. Sıfırlama işlemini başlatmak için gerekli adımları izleyin. Birkaç ufak işlem yaptıktan sonra sıfırlama işlemi başlayacaktır ve cihazınızdaki tüm veriler silinecektir.

Privacy Preference Center