Android 10 Yeni Özellikleri Nasıl Kullanılır

Bugün kullanmanız gereken en iyi Android 10 özellikleri

Android 10 kullanışlı özelliklerle dolu. Sadece nereye bakacağınızı bilmelisiniz.

Android 10, Eylül ayında Pixel telefonlarla başlayarak yavaş yavaş daha fazla cihaza çıkmaya doğru ilerliyor. Samsung’un mevcut sürümü güncellendi ve son zamanlarda duyurulan Galaxy S20 ve Z Flip, hepsi Android 10 kullanıyor.

Güncelleştirme değişik yeni özellikleri, pil ömrü tasarrufu, gerçek karanlık moduna geçiş, gizlilik iyileştirmeleri ve canlı altyazı özelliklerini içeriyor.

İster Android 10’u çalıştıran bir telefonunuz olsun, ister kısa bir süre önce güncellediğiniz bir telefon olsun, arkanızdayız. Aşağıda bilmeniz gereken 7 Android 10 özelliğini sıraladık.

android 10 navigasyonAndroid 10 Hareketle gezinme

Android’in geleneksel düğme navigasyonuna güvenmek yerine, uygulamalar arasında hareket etmek ve ana ekranınıza geri dönmek için sadece muslukları ve hızlıca kaydırma hareketlerini kullanmak artık mümkün. Google geçmişte jest navigasyonu ile flört etmişti, ancak Android 10’a kadar tamamen mümkün değildi.

Hareketle gezinme özelliğini açma işlemi, telefonunuzu kimin yaptığına bağlı olarak değişir, ancak Ayarlar uygulamasında “Hareketler” için arama yapabilmeniz ve bulabilmeniz gerekir. Pixel 4’de , aşağıdaki adrese giderek ayarını bulup  Ayarlar  >  Sistem  >  Hareketleri  >  Sistem navigasyon  basıp  Hareket navigasyon tıklayın.

Tüm hareketleri ve yeni özellikten en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi gözden geçirdiğinizden emin olun

Android 10, Wi-Fi ağlarını bir QR koduyla paylaşmayı çok kolaylaştırıyor.

Android 10 Kablosuz ve QR kodları

Android 10, Wi-Fi ağınız için bir QR kodu oluşturmanıza veya cihazın Wi-Fi ayarlarından bir Wi-Fi ağına katılmak için bir QR kodunu taramanıza olanak tanıyan yeni bir özelliğe sahiptir. Bu yeni özelliği kullanmak için Wi-Fi ayarlarına gidin ve ardından ev ağınızı seçin, ardından hemen üstünde küçük bir QR kodu bulunan Paylaş düğmesini tıklayın.

Android 10 Kablosuz QR kodu kurulumu

Android 10 Uygulamanın kaldırılmasını geri alma

Android 10’da, bir uygulamayı kaldırdıktan sonra değişikliği geri almak için birkaç saniyeniz var. Ekranın alt kısmında geri al düğmesini bulacaksınız. Basın ve uygulama ait olduğu yere geri dönsün.

android 10 konum erisimi onaylama

Android 10 Konum kontrolü

Android 10, bir uygulamanın konum bilgilerini nasıl kullanabileceği üzerinde daha ayrıntılı kontrol sağlar . Android 10’dan önce, bir uygulamaya konumunuza erişim izni verdiğinizde, uygulama her zaman açıktır ve (potansiyel olarak) her zaman izlerdi. Android 10 ile bir uygulamanın yalnızca etkin olarak kullanırken konum bilgilerinize erişmesine izin verme seçeneğiniz vardır . Bu sadece önemli bir gizlilik meselesi değil, aynı zamanda pil ömründen tasarruf etmenize de yardımcı olacaktır.

android 10 gizlilik ayarları

Android 10 Gizlilik ayarları

Android 10 ile artık ayarlar uygulamasında özel bir Gizlilik bölümü var. Açıldığında uygulamaların takvim, konum, kamera, kişiler ve mikrofon gibi şeyler için isteyebileceği çeşitli izinler ortaya çıkar.

Android, hangi uygulamaların cihazınızdaki hangi verilere erişebileceğini görüntülemek için her zaman net bir yoldan yoksundu. Yeni özellik, belirli uygulamalar için izinleri keşfetmeyi ve iptal etmeyi kolaylaştırır. Yeni Android 10 Gizlilik ayarları sayfasında neler yapılabileceğini tam olarak öğrenmek için birkaç dakikanızı ayırın.

android 10 yeni bildirim ayarları

Daha iyi bildirim kontrolleri

Bir uyarıya uzun süre bastığınızda, iki farklı seçenek sunulur: Uyarı ve Sessiz. Uyarı’yı ​​seçerseniz, uygulama her yeni uyarı ile birlikte ses çıkarır. Sessiz’i seçerseniz, telefonunuz ses çıkarmaz veya titremez. Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Bildirimler’e giderek bildirimlerin nasıl davrandığını daha da özelleştirebilirsiniz .

Bu küçük gibi görünen ancak çok önemli bir özelliktir, çünkü bir uygulamanın uyarılarını nasıl özelleştireceğinizi anlamak için artık Ayarlar uygulamasına girmeniz gerekmediği anlamına gelir. Sadece uzun basın, bir seçenek belirleyin ve işiniz bitti.

Google Android 10 Canlı Altyazı

Android’i daha erişilebilir hale getirmenin bir yolu olarak Google , Live Caption‘ı geliştirdi . Bu özellik, veri bağlantısı olmasa bile oynatılan videoların altyazısını canlı olarak yakalar. Canlı Altyazı’yı etkinleştirmek için bir video oynatın ve ardından bir ses seviyesi düğmesine basın. Görüntülenen ses düzeyi kaydırıcısının altında bir altyazı düğmesi bulunur – dokunun. Ardından altyazıyı ekranın etrafında sürükleyerek taşıyabilirsiniz.

Canlı Altyazı başlangıçta yalnızca Pixel 4 ve Pixel 4 XL’de mevcuttu ve sonunda Pixel serisinin geri kalanına doğru yol aldı. Ne zaman  Galaxy S20 6 Mart başlattı Samsung’un yeni telefonları Canlı Caption erişmesini olmayan ilk Piksel telefonlar olacak.

Bu Android 10 özelliklerini öğrendikten sonra, hareket navigasyonlarına derinlemesine baktığınızdan   ve  yeni gizlilik ayarlarının yanı sıra gizlilik ayarlarına da dikkat edin.

İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S20 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı