MacBook Pro Sorunları ve Çözümleri

Bu yazımızda sizlere MacBook Pro Sorunları ve Çözümler ‘inden bahsedeceğiz. MacBook Pro her ne kadar pahalı bir cihaz olsa da zaman zaman karşımıza teknik sorunlar çıkabiliyor. Bu sebep ile saintscomputer.com olarak sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz MacBook Pro Sorunları ve Çözümleri adlı konuyu hazırlamaya karar verdik.

Retina Ekran Soyulma Sorunu

Binlerce lira harcayarak gözümüz gibi baktığımız MacBook Pro’larımızda bir süre sonra karşımıza çıkan ve birçok kullanıcının sorunu fark etmediği bir sorun var. Retina ekranlarda soyulma sorunu ekranın üretim aşamasında eklenilen yansıma önleyici bir katmanın bir süre sonra aşınması ve soyulması ile karşımıza çıkıyor.

Bu soyulmanın kesin olarak neden kaynaklandığı halen bilinmemektedir ancak Apple bu durumun kullanılan kimyasallar ile alakalı olduğunu belirtmektedir. Bu durumu yaşayan arkadaşların genelde ekranlarını silerken kullanmış oldukları kimyasal ekran temizleme ürünlerinden kaynaklandığı gözlemlenmiş buna rağmen bazı kullanıcılar kimyasal ürün kullanmadığı halde bu durumu yaşadığını belirtmiş.

retina ekran soyulması
retina ekran soyulması

Retina ekranın soyulma sorununu nasıl çözebilirim ?

Yapmanız gereken şey aslında bir Apple servisine gitmek olacaktır. Daha sonrasında servise durumu anlatmanız ve yapılması gerekenler için beklemeniz gerekmektedir. Eğer cihazınız yeniyse ve bu sorunu çok erken bir süre içerisinde yaşadıysanız cihazın değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Daha öncesinde 2016 yılının sonuna kadar bu sorunu yaşayan kullanıcıların ekranlarını ücretsiz değiştiren Apple Servisi 2016’dan sonra garanti politikalarında değişime gitmiştir. Apple servisine gittiğinizde sizden cihazın  duruma göre ücret isteneceğini unutmamalısınız.

MacBook Pro Görüntü Arızası veya Ekran Kartı Sorunu

Apple MacBook Pro kullanıcılarının karşılaşmış olduğu sorunlardan biriside cihaza görüntü gelmemesidir ya da açılıp beyaz ekranda (white screen) kalmasıdır. Genelde bu tarz arızaların oluşmasının sebebi macOS işletim sisteminde ki yazılımsal hatadır. Cihaz beklemeye alındığında cihaz tamamen bekleme moduna (Suspend or Sleep) geçmemektedir.  Bu sebep ile cihaz ekran kartına devamlı olarak voltaj ve data göndermeye devam etmektedir ancak fan devresi bekleme moduna girmiş olduğundan dolayı çalışmaz bu yüzden bir süre sonra artan sıcaklık ile birlikte ekran kartı chipset’i zarar görür.

macbook pro chipset sorunu
macbook pro chipset sorunu

MacBook Pro Görüntü Arızası Çözümü?

MacBook’unuzda bunun gibi bir arıza ile karşılaştıysanız yapmanız gereken şey Apple Servisi ile iletişime geçmektedir. Yazılımsal bir arızadan çıkarak donanımsal bir arızaya sebep olduğu için sizin bu duruma müdahale etme şansınız bulunmamaktadır. Yapacağınız yanlış bir işlem MacBook’unuzda ciddi hasarlar oluşmasına veya tamamen bozulmasına sebep olacaktır.

MacBook Pro Klavye Kilitlenmesi Sorunu

Bir çok kullanıcının muzdarip olduğu sorunlardan birisi olan MacBook Pro klavye kilitlnemesi sorunu yazılımsal bir hatadır. Eğer sizde de böyle bir hata mevcut ise aşağıda vereceğim işlemleri uygulamanız sizin için faydalı olacaktır.

İlk önce MacBook Pro’nuzun açma tuşuna basarak kapatın daha sonrasında tekrar açma (on/off) tuşuna basarak cihazın açılmasını bekleyin. Beyaz yada siyah bir ekran karşınıza gelince klavyedeki command-alt-p-r tuşlarına basılı tutun. Bunu 10-15 saniye kadar yapmaya özen gösterin. İlk açılış sesini duyunca bırakmayın ikinci açılış sesini duyana kadar bu dört tuşa basmaya devam edin. İkinci açılış sesinden sonra bu tuşları bırakabilirsiniz. Bu yaptığınız işlem sayesinde main logic board’un nvram’ını resetlemiş olursunuz.

Sorun düzelmiş olsa da olmasa da derhal en kısa zamanda Apple Servisine gitmeniz gerekmektedir. Bu çözüm sadece acil işlerinizi bir süreliğini yapmanızı ve işlerinizi yetiştirmenizi sağlayacaktır kalıcı bir çözüm değildir ve daha sonrasında tekrar olma olasılığı vardır bu yüzden size yakın olan Apple Servisine gidip durumu anlatmanızda fayda var.

Bu yazıda yazılan her şey tamamen bilgi verilmek amacı ile yazılmıştır,  yapacağınız her işlem tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.