MacBook Air Sorunları ve Pratik Çözümleri

MacBook’unuzla ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Eski bir versiyona ya da en yeni Air modeline sahip olmanız fark etmez, bazen bu ultra lüks dizüstü bilgisayarda problemler yaşayabilirsiniz. Air kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunları ve bunların çözüm yollarını detaylıca anlattık. İşte, Apple MacBook Air sorunları ve pratik çözüm yolları!

Sık Karşılaşılan MacBook Air Sorunları ve Çözümleri

macbook air sorunları

MacBook Air’imi Açamıyorum

 • Öncelikle tüm Mac’inizin mi yoksa sadece ekranın mı kapalı olduğunu kontrol edin. Hala ses çıkmıyor mu? Caps Lock tuşu yanıyor mu? Güç düğmesine basmak cihazda bir gürültü çıkarıyor mu? Tüm bunları kontrol edin.
 • MacBook’unuz gerçekten kapalıysa ve açılmayı reddediyorsa, güç konusunda problemi olabilir. Pilin yeterince şarj olup olmadığına bakın. Pil yeterince şarj olmuyorsa, bu durum güç kablosunda hasarın olduğunu gösterir. Macbook’unuzdaki her şeyin bağlantısını kesin (mobil aygıtlar, mouse dahil).
 • Ardından MacBook’unuzu sıfırlayın. Güç düğmesini en az on saniye kadar basılı tutarak sıfırlama yapabilirsiniz. Mac’inizin açılıp açılmadığını görmek için normalde yaptığınız gibi güç düğmesine tekrar dokunun.
 • Bazen önemli güncellemeler sonrasında MacBook’lar kapalı modda bekleyebilir. Bunun için harici veya dahili belleğe eklenen otomatik yükseltmeleri kaldırmalısınız.

MacBook Ekranım Çalışmıyor

 • Ekran boş, ancak bilgisayar yine de çalışıyor gibi gözüküyorsa, sert bir sıfırlama işlemi bu problemi çözebilir. Güç düğmesini en az 10 saniye kadar basılı tutun. Sonra MacBook’unuzu tekrar açmak için güç düğmesine normal biçimde dokunun.
 • Ekranla ilgili harici bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. MacBook’a bağlı herhangi bir harici cihazla güncelleme yapmayı deneyin. Apple Menu’ye gidin ve App Store’u seçin. App Store açıldığında, Güncellemeler düğmesine tıklayın ve MacOS ya da diğer ilgili MacBook işlemleri için güncellemeleri yükleyin.
 • Kullandığınız herhangi bir ekstra ekran bağdaştırıcısının Apple marka olduğundan emin olun. MacBook Air, üçüncü taraf cihazlar sebebiyle sorun çıkarabilir.

MacBook Air Sorunları: Pilim Çok Hızlı Bitiyor

 • MacBook Air sorunları arasında bulunan bir başka madde pilin çok hızlı bitmesi. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman öncelikle Mac güncellemelerini kontrol edin. Apple Menu’ye gidin, App Store’u seçin. Güncellemeler sekmesini ziyaret edin, tüm güncellemeleri uygulayın. Ardından Apple Menu’ye gidip Yeniden Başlat’ı seçerek bilgisayarınızı tekrar başlatın.
 • Uygulamalara göz atın. MacOS’ta pil simgesini tıklarsanız, çok fazla güç kullanan uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Bu listeden bir temizleme işlemi yapabilirsiniz.

MacBook Air Aşırı Isınma Sorunları

Böyle bir durumda ilk önce Etkinlik İzleyicisi’ni ziyaret ederek gizli veya beklenmedik uygulamaları arayın. Yardımcı Programlar düğmesinden bu alana erişebilirsiniz. İlk sekme CPU’dan zaman ve enerji durumunu inceleyebilirsiniz. CPU yüzdesine göre, aşırı ısınma sorununa yol açan uygulamayı durdurabilirsiniz.

MacBook Air Cihazımda Ses Yok

 • Pek çok problemin sebebi güncellemelerdir. Özellikle MacOS’un kendisinin bir güncellemeye ihtiyacı olması durumunda cihazdan ses gelmeyebilir. Bunun için App Store’dan Güncellemeler sekmesini kullanıp, tüm güncellemeleri uygulayabilirsiniz.
 • Bir başka seçenek ise temel MacBook ayarlarını etkileyen PRAM/NVRAM kısmını sıfırlamaktır. Apple Menu’den Aşağı Kapama kısmına tıklayın. Ardından güç düğmesine basın. Sonrasında Komut, Seçenek, P ve R tuşlarına aynı zamanda basın. Bu tuşları yaklaşık olarak 20 saniye kadar basılı tutun. MacBook Air bu süre zarfında yeniden başlatılabilir. İşlemin ardından özelleştirilmiş giriş ayarları kaldırabilir.

AirPrint’i Kullanamıyorum

 • AirPrint kullanmak zor olabilir, her zaman işbirliği yapamayan üçüncü taraf cihazlara bağlı ise bu sorunun yaşanması normaldir. Yazılımın en son sürümlerinin tümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Apple Menu’den App Store’a girin ve güncelleştirme işlemlerini gerçekleştirin.
 • Yazıcıların doğrudan yani kablosuz olarak AirPrint’e bağlanması gerekir. Örneğin yazıcı AirPort cihazına bağlanırsa, AirPrint’in otomatik olarak kullanılacağı anlamına gelmez.

Sosyal Medya Paylaşım İndirimi Saints Computer

Kampanya katılım oranı %100’e ulaştığında sonlandırılacaktır.

Fatma Yüksel

Teknoloji konularındaki bilgi ve deneyimini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan bir yazar.

Yazarın tüm makaleleri
İlgili Yazılar

Privacy Preference Center