iOS Karanlık Mod nasıl etkinleştirilir?

Apple’ın iOS Karanlık Mod özelliği iOS 11 güncellemesi ile birlikte kullanımı sunuldu. Birçok iPhone kullanıcısı bu özelliği karanlık modu kendi isminin yanı sıra gece modu olarak da isimlendiriyor.

Bu modu aktifleştirdiğinizde adeta bir tema değiştirmiş gibi telefonunuz yepyeni bir görünüme kavuşuyor. Kullanıcılar cihazlarındaki yeni görünümden dolayı bu özelliği oldukça seviyor. Aynı zamanda bu özellik sayesinde gece beyaz ışık yüzünden yorulan gözlerimiz artık karanlık ortamlarda daha fazla ışığa maruz kalmayacak. Karanlık mod ile birlikte gözlerimizin yorulmasını önlemiş olacağız.

iOS 11 için Nasıl Etkinleştirilir?

Öncelikle telefonunuzdan Ayarlar uygulamasını açın. Daha sonra Genel > Erişilebilirlik > Ekran Kolaylıkları > Renkleri Tersine Çevir > Akıllı Tersine Çevir yönergelerini izleyerek cihazınızda karanlık modu aktif hale getirebilirsiniz.

Telefonunuzu eski haline döndürmek istiyorsanız aynı yönergeleri izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

iOS 13 için Nasıl Etkinleştirilir?

Apple, bu özelliği ilk başta sadece renkleri tersine çevirmek amacıyla yapmıştı. Ancak daha sonra kullanıcılardan aldığı olumlu geri bildirim sayesinde karanlık modu geliştirerek iOS 13 güncellemesi ile birlikte kullanıcılarına tekrar sundu. Bu kez yapılan güncelleme renkleri tersine çevirmek değil tam anlamıyla bir Karanlık Mod özelliği oldu.

iOS 13 yüklü iPhone cihazlarında bu özelliği etkinleştirmek için cihazınızın Ayarlar bölümüne gidin. Daha sonra Ekran & Parlaklık yazısına dokunun. Karşınıza gelen ekranda Karanlık Mod seçeneğini seçerek özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu özelliği telefonunuz alt kısmında yukarı doğru sürükleyerek açtığınız Kontrol Merkezi bölümünden de aktif hale getirebilirsiniz.

ios 13 karanlık mod

Privacy Preference Center