MacBook Air vs MacBook Pro 13 Karşılaştırma

Sizler için MacBook Air ve MacBook Pro 13 arasında ki farkları değerlendirmek istedik. İki cihazda oldukça kullanışlı ancak aralarında fiyat farkı var. Peki bu fiyat farkı neden kaynaklanıyor biraz ondan bahsedeceğiz. Bu yazı sizin için aynı zamanda iyi bir satın alma rehberi olacaktır.

Bahseceğimiz MacBook Pro modeli başlangıç seviyesi işlemci ile gelen modeldir yani en ucuz modeli. Şimdi yavaştan iki cihaz arasında ki tasarımsal farklara bakalım. İki cihazın boyutuna baktığımız zaman ikisinin de aynı boyutlara sahip olduğunu fark ettik. Ağırlık ve kalınlık durumuna geldiğimizde ise iki cihaz arasında ağırlık ve kalınlık farkları var MacBook Air’in kalınlığına baktığımız zaman 0.49cm – 1.56cm olduğunu görüyoruz. MacBook Pro’da ise sabit bir kalınlık anlayışı var ne inceliyor nede kalınlaşıyor 1.49cm ile karşımıza çıkıyor. Şimdi diğer bir fark olan ağırlık tarafına baktığımızda MacBook Air 2019 1.25 kg bir ağırlığa sahipken MacBook Pro 1.37 kg bir ağırlık ile geliyor. Ağırlık ve boyut taraflarına baktığımızda iki cihazında neredeyse birbirine yakın olduğunu ve gündelik kullanımda size aynı konforu sunacağını görüyoruz. Tasarımsal özelliklere baktığımızda her iki cihazda da Touch ID yer alıyor ancak MacBook Pro ek olarak Touch Bar’da mevcut buda size gündelik kullanımda oldukça avantaj sağlayacak bir özellik diyebiliriz. Klavye kanadına baktığımızda her iki cihazda da aynı klavyenin kullanıldığını görüyoruz. Bundan bir süre önce birçok giriş ve çıkış Apple tarafından kaldırıldı bunun sebebinin ise cihazların artık tasarımsal olarak incelmesi olarak açıkladı. Girişler kısmına baktığımızda da iki cihazda aynı girişlerin olduğunu fark ediyoruz.

macbook-air-vs-macbook-pro
macbook-air-vs-macbook-pro

MacBook Ekran Farkları :

Ekran tarafına baktığımızda ise iki cihazında retina ekran kullandığını ve aynı çözünürlük seviyesine sahip olduğunu görmemize rağmen MacBook Pro’nun nit değerinin (ekran parlaklığı) yüksek olması gözden geçmiyor. Ancak iki cihazda harika bir görüntü performansı sunuyor. Bunların yanı sıra MacBook Pro’nun ekranı sRGB renk yelpazesini desteklerken MacBook Pro 13 P3 renk yelpazesini destekliyor. Günlük kullanımda bu farkı anlamak çok mümkün değil ancak eğer edit işleri ile ilgileniyorsanız bir nebzede olsa bu farkı hissedeceksiniz.

MacBook Donanım Farkları :

Donanım olarak baktığımızda iki cihaz arasında ciddi farkların olduğunu söyleyelim. MacBook Air modelinde işlemci 2 çekirdekli Intel Core i5 1.6 GHz / 3.6 GHz kullanırken MacBook Pro’da işler dahada değişmeye başlıyor 4 çekirdekli Intel Core i5 1.4 GHz / 3.9 GHz bizi karşılıyor.  Burada değişen şu oluyor MacBook Pro’nun işlemcisinde bulunan çekirdekler Turbo boost özelliği ile desteklenmiş.

Grafik tarafına baktığımızda MacBook Air Intel UHD 617 varken MacBook Pro’da Intel Iris 645 mevcut burada UHD 617 Giriş seviyesi bir grafik birimiyken Iris 645 ise işlmeciye entegre edilmiş daha üst düzey bir grafik birimi.

RAM tarafına baktığımızda ise her iki cihazda da 8 GB ve 16 GB olmak üzere iki farklı seçeneğin olduğunu görüyoruz.

Depolama tarafına geçtiğimizde ise MacBook Air modelinde depolama biraz daha kısıtlanmış siz satın alırken 1 TB kadar yükseltilebiliyor ancak MacBook Pro’da 2 TB kadar artırılma şansı var. Burada değişen tek şey kapasite yani kullanılan ssd herhangi bir fark yok.

Bağlantı kısmına geldiğimizde ise MacBook Air Bluetooth 4.2 kullanırken MacBook Pro ise bluetooth 5.0 kullanıyor.

Pil ömrüne baktığımızda ise MacBook Air bataryasının %15 daha fazla gittiğini söyleyebiliriz ancak bunun sebebi ise donanımsal farkların mevcut olduğunu ve MacBook Pro’nun daha güçlü bir cihaz olduğunu unutmamak gerek.

Bazı şeylerin kafanızda daha net oturabilmesi adına aşağıya iki cihaz arasında yapılan test sonuçlarını da aşağıya bırakacağım.

İki cihazın karşılaştırmasını yaptık, artık hangisine karar vereceğiniz tamamen size kalmış yapacağınız işlemlere göre cihaz tercih etmeniz hem sizin hemde bütçeniz için faydalı olacaktır.

test-sonuçları
test-sonuçları

Diğer yazımızı okumak istersen buraya tıklayarak bilirsin: Xiaomi Mi Box S 4K Android TV Box – Detaylı İnceleme