Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli!

Günümüzde birçok akıllı TV olmasına rağmen eskilerden aldığımız televizyonlarımızda bazı işlevler zamanla yetkinliğini kaybedebiliyor. Bu sebep ile yeni televizyon almak istemeyen kullanıcılar tercihlerini tv box almaktan yana kullanıyorlar.  Bunun için illa bir tv şart değil tabi isterseniz monitörünüz de dahi kullanabilirsiniz size lazım olan tek şeyin HDMI girişi olan bir ses ve görüntü sağlayıcı cihaz olduğunu unutmayın.

Andoid Tv Box İle Neler Yapabilirim?

Tv box ile yapabileceğiniz bir çok şey var aslında bunlara örnek vermek gerekirse uygulamalar indirebilir, canlı tv izleyebilir (uydusuz) kodi ile premium kanalları izleyebilir netflix, youtube ve spotify gibi birçok uygulamayı rahatlık ile kullabilirsiniz.  Tv boxlar işlevsellik olarak her ne kadar aynı olsa da işletim sistemi olarak değişiklik gösterebiliyor. Biz bugün sizlere Android TV kutularından bahsedeceğiz ancak bunun yanı sıra Apple iOS işletim sistemli tv boxlarının olduğunun bilgisini de vermekte fayda var.

Daha öncesinde incelemiş olduğumuz Xiaomi Mi Box S 4K Android TV Box – Detaylı İnceleme buradan ulalabilir ve bu tv box hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anroid-tv-kutusundan fırlayan
Anroid-tv-kutusundan fırlayan

Düşünülmesi Gerekenler

Bir tv box alacaksanız eğer bir çok teknik detaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Maalesef her ihtiyaca uygun mükemmel diyebileceğimiz bir tv box yok. Her insanın ihtiyacına göre farklı farklı modeller ve cihazlar mevcut siz kendinize veya ailenize en uygun olanı seçmelisiniz.

İşletim Sistemi

Alacağınız cihazda işletim sistemi oldukça önemlidir, evinizde kullandığınız ve cihazınızı da kolayca kontrol edebileceğiniz bir işletim sistemine sahip olması gerekir. Bunun yanı sıra işletim sistemleri cihazların stabilliğini ve uygulama desteklerini kapsamaktadır. Eğer işletim sistemini bilmediğiniz veya düşük android sürümüne sahip bir cihaz satın alırsanız size çok uzun süreli bir kullanım imkanı sunmayacaktır.

Ses

Birçok kullanıcı ses konusunda dikkatsiz davranmaktadır oysa ses oldukça önemli bir konudur. Eğer devamlı film izleyen ve videolar ile keyifli vakit geçirmeyi hedefleyen biriyseniz ses konusunu ciddiye almanız gerekir. Alacağınız cihazda Dolby destekli olmasına, optik çıkışa sahip olmasına dikkat edin. Cihazınızda eğer optik çıkış mevcut değilse bluetooth özelliğine sahip bir ses sistemi ile cihaza bağlantı sağlayabilirsiniz.

Görüntü ve Yenileme Hızı

Satın alacağınız cihazda en önemli diyebileceğimiz faktörlerden birisi görüntüdür. Görüntü ne kadar kaliteli olursa izleyici o denli keyif alacaktır. Yenileme hızı en düşük 60Hz olacak bir cihaza sahip olun. Bu size daha kaliteli bir görüntü sunarken aynı zamanda Blu-ray gibi içeriklerde avantaj sağlayacaktır. Eğer görüntü yenileme hızı düşük olursa görüntü kalitesi de düşük olacaktır.

android-tv-box
android-tv-box

HDMI Bağlantı Noktaları ve Wi-Fİ

Bildiğiniz üzere satın almış olduğumuz bazı cihazlarda giriş sıkıntıları oldukça fazla oluyor. Bir cihazı incelerken cihaz üzerinde ki girişlerin yeterli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer yeterli değilse Usb çoğaltıcı ile bu sorun çözülür mü onu kontrol etmelisiniz.

Mesela Xiaomi Mi Box S 4K Android TV Box sadece tek usb girişi var ve başka giriş yok. Ancak usb hub bağlayarak hep dört adet usb girişine hemde ethernet girişine sahip olabilirsiniz.

Alacağınız cihazda kablolu internet bağlantısı özelliğinin yani ethernet girişinin olmasına dikkat edin. İnterneti verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız ethernet girişi sizin için şart.

Uygulama Desteği

Satın alacağınız cihazın hangi uygulamaları desteklediğine dikkat edin. Mesela Mi Box S 4K ‘da Netflix lisanslı bir uygulama ve devamlı desteği var. Alacağınız ürünün kullanım amacını belirledikten sonra kullanacağınız uygulamaların desteklenip desteklenmediğine dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde boşuna para vermiş olursunuz.

Privacy Preference Center