iPhone 12 Alınır mı? (iPhone 12 İncelemesi)

iPhone 12 ve 12 Pro modelleri piyasaya çıktı ve yeni nesil iPhone’un başlangıcını işaret ediyor. Peki iPhone 12 alınır mı? Bütçe performans karşılığında sonuçlar ne? 5G desteği, yeni bir donanım tasarımı ve kamera iyileştirmeleri, iPhone X nesil cihazlardan önemli bir adım uzakta . Bu yeni bir şey değil. Apple, 2010’da iPhone 4 ile ve 2014’te iPhone 6 ve 6 Plus’ı piyasaya sürdüğünde benzer bir şey yaptı.

Yine de iPhone 12 nesli ile büyük bir fark var. İlk kez aynı anda dört yeni iPhone modeli çıktı : iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max. Küçük olmak ve daha düşük bir fiyatın avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, Mini var. İPhone kameralarında en yenisine sahip en büyük iPhone’u istiyorsanız, Pro Max’i edinin. Ancak bu, benzer olan (temelde aynı-telefon benzeri gibi) 12 ve 12 Pro’yu bırakır. Bu mutlaka kötü bir şey değil.

Diğer detaylı iPhone 12 incelememizi okuyun.

iPhone 12 alınır mı, alınmaz mı?

Bizce iPhone 12 alınır.

iPhone 12 ve 12 Pro aynı boyuttadır. İkisi de aynı tasarıma, aynı ekrana, aynı delicesine hızlı A14 Bionic yongaya, aynı 5G desteğine , aynı selfie’ye, geniş ve ultra geniş kameralara sahip. Heck, ikisi de mavi renkte geliyor. (Teknik olarak, 12 Pro Pasifik mavisidir.) Bu, geçen yılki temel ve profesyonel modellerden bir sapma. 699 $ ‘lık iPhone 11 ve 999 $’ lık iPhone 11 Pro benzerdi, ancak kendilerini birbirinden ayıracak kadar farklılıkları vardı.

829 $ ‘lık iPhone 12 (veya satın aldığınızda bir taşıyıcıda etkinleştirirseniz 799 $) piyasaya çıktığında iPhone 11’den 130 $ daha fazla. 128 GB depolama alanına sahip bir iPhone 12 (temel 12 Pro ile aynı), 999 $ iPhone 12 Pro’dan yalnızca 120 $ daha düşük olan 879 $ (sans taşıyıcı indirimi) maliyeti. İPhone 12 ve 12 Pro’yu aynı telefonun “daha iyi” ve “en iyi” sürümleri olarak düşünmek en iyisidir.

Birleşik Krallık’ta fiyatlar iPhone 12 için 799 £ ve 12 Pro için 999 £ ‘dan başlıyor. Avustralya’da 12 Pro için 1.349 Avustralya Doları ve 12 Pro için 1.699 Avustralya Doları’ndan başlarlar. Tam fiyatlandırma dökümü için alttaki tabloya bakın.

Şimdi iPhone 12’yi satın alacak birçok insan var çünkü bin dolara mal olmuyor ve harika bir telefon. iPhone 12 Pro’yu daha premium olduğu için alacak pek çok kişi var. Hangisi. Her iki durumda da, bulabileceğiniz en iyi genel kamera sistemine sahip harika bir telefon alıyorsunuz.

Her iki telefonla geçirdiğim süre boyunca, kendimi 12 Pro’yu daha çok seçerken buldum. 12’nin sahip olmadığı bir telefoto kamerası veya lidarı olduğu için değil: Mat dokulu sırtı, kenarların etrafındaki parlak paslanmaz çelik bandı ve 12 Pro’nun neredeyse 25 gram daha ağır olmasına rağmen hissetmesini tercih ettim. elimde sağlam ve kaliteli.

iPhone 12 ve 12 Pro aynı 5G desteğine sahip

Bu telefonları, Güney Carolina, Greenville’de hem T-Mobile’ın 5G ağında hem de Verizon’un Nationwide 5G’sinde (aşırı hızları olmayan mmWave olmayan versiyon) test ettim. Her iki taşıyıcının da sunduğu kapsama alanından etkilendim, ancak her zaman 5G hızlarının tutarlılığından etkilenmedim. SpeedTest uygulamasını kullanarak, T-Mobile’da iPhone 12 saniyede 10,4 ile 14,9 megabit arasında indirme hızları kaydederken, Verizon’daki iPhone 12 Pro indirmeler için 97,9 ile 104 Mbps arasında hız yaptı.

 

iphone 12 alınır mı iphone 12 incelemesi

Hız testleri bir yana, 5G’nin işleri nasıl ileriye taşıdığını gösterebilecek katil bir uygulama yok . Şu anda, size SpeedTest puanlarını ve The Marvelous Mrs. Maisel’in 3. sezonunu Amazon’da ne kadar hızlı indirebileceğinizi gösteren birçok inceleme göreceksiniz . Bununla birlikte, çoğu iPhone sahibi telefonlarını yıllarca tutma eğilimindedir. Şu anda yüksek 5G hızlarını deneyimlemeseniz bile, en azından telefonunuz, hatta geldiklerinde bunları idare edebilecektir.

5G’ye bağlanmak, telefonunuzun pil ömrünü azaltabilir. Apple, veri ihtiyaçlarını, hızı ve gücü dengeleyen Akıllı Veri modu adlı akıllı bir yazılım özelliğini uygulamaya koydu. Smart Data, 5G kullanmanız gerekip gerekmediğini belirlemek için bir dizi faktöre bakar. Bunu yapmazsanız, iPhone’unuz 4G bağlantısına geçecektir. Smart Data, farklı 5G bantları arasında bile geçiş yapabilir. Akıllı Verileri geçersiz kılabilir ve her zaman 5G bağlantısına sahip olmayı seçebilirsiniz.

iPhone 12 ve 12 Pro, iPhone 5 tasarımına sahip

İPhone 12 ile ilgili ilk fark ettiğim şeylerden biri, “slabular” güzelliği. Apple’ın premium fikri, amiral gemisi Android telefonlarda gördüğümüz flaş ve görüntüden farklı. Vücut renkleri, ışığa bağlı olarak birinden diğerine geçiş yapmıyor. Ekran kenarlardan sarmıyor. Aslında, iPhone 12 ve 12 Pro’nun hiç kavisli kenarları yok.

Bunun yerine, düz kenarlı, cilalı paslanmaz çelik bir bant, iPhone 5, 5S ve SE’de olduğu gibi, sadece yivli kenarlar olmadan iPhone 12 Pro’yu (12’de mat alüminyum) tanımlar. İPhone 12 ve 12 Pro, gösterişten uzak, cesur ve çarpıcı bir görünüme sahip. 12 Pro’nun yapısı ve bitişi olağanüstü.

iphone 12 masada

iPhone 12, Apple’ın Super XDR ekranı olarak adlandırdığı çarpıcı bir OLED panel ile de tanımlanıyor. İPhone XR ve 11’de bulunan LCD ekran gitmiş durumda. Kontrast ve çözünürlüğün yanı sıra, köşeli kenarlar ekranı yukarı ve ileri itiyor gibi görünüyor. Telefon arkasındayken, sanki telefonun geri kalanı görünmemeye çalışırken ekranı tutuyormuş gibi.

Her iki telefon ekranı da cam olarak başlayan ve nano seramik kristallerle aşılanan yeni bir malzeme olan seramik bir kalkanla kaplı. (İnfüzyondan sonra artık cam olarak kabul edilmiyor.) Apple, düştüğünde dört kat daha fazla koruma sağladığını iddia ediyor. Bu sayının Apple tarafından nasıl hesaplandığından tam olarak emin değilim, ancak meslektaşlarımın 12 ve 12 Pro’yu bir dizi düşme testinden geçirmesini sabırsızlıkla bekliyorum. İPhone 12 ve 12 Pro’nun her ikisi de suya ve toza dayanıklılık açısından IP68 olarak derecelendirilmiştir ve 30 dakika boyunca 6 metre derinliğe kadar suya batırılmaya dayanabilir. Telefonlarım olduğu zaman, her ikisi de dökülmeleri, hafif yağmuru ve minimum suya daldırmayı idare etti.

iPhone 12 ve 12 Pro ile mükemmel fotoğraflar ve videolar çekin

Kameralar donanım, yazılım ve işlem yükseltmeleri aldı. Diğer telefonlarda , bu iPhone’larda bulunmayan göze çarpan bir kamera özelliği ( Galaxy S20 Ultra’nın 100x Space Zoom gibi ) olabilirken, iPhone 12 ve 12 Pro mükemmel fotoğraflar ve videolar çekebilir ve sürekli olarak harika görüntüler sunabilir. İşte bir dizi farklı ortam ve ışıklandırmada alınmış bir örnek.

iPhone 12, telefoto kamera ve lidar dışında iPhone 12 Pro ile aynı kameralara sahip. Ancak bu telefonlar, iyi fotoğraflar ve videolar çekmek için yalnızca donanıma bağlı değildir. Apple’ın yeni A14 Bionic çipi, yazılım ve makine öğrenimi ile birlikte her şeye iyileştirmeler ekler.

Örneğin, 12 ve 12 Pro, ultra geniş açılı kameraları için geçen yılki 11 ve 11 Pro ile aynı donanıma sahip. Ancak 12 ve 12 Pro, lens bozulmasını düzeltmek için bir yazılıma sahiptir. Bir tuğla duvarın bu ultra geniş açılı fotoğraflarına bir göz atın. iPhone 11 fotoğrafında, tuğla duvarın köşelerinin nasıl bükülmüş gibi göründüğüne dikkat edin.

Her iki telefondaki ana geniş açılı kamera, daha fazla ışık alan daha hızlı bir lense sahiptir. Smart HDR 3 ile birleştirilmiş yeni lens, doğru renkler ve sağlam dinamik aralık ile gerçekten harika fotoğraflar sağlar. Gece Modu artık ultra geniş ve selfie kameralarda. Bazı Gece Modu fotoğraflarının, çektiğim selfie portrelerinin bile ne kadar iyi çıktığına şaşırdım! 12 Pro’daki telefoto kamera, iPhone 12’ye kıyasla yakınlaştırmada büyük bir adımdır. Ancak, daha iyi sonuçlar veren çok daha uzun yakınlaştırma sunan birkaç telefon var.

iPhone 12 ve 12 Pro piyasanın en hızlı telefonları

A14 Bionic çipinin geliştirdiği tek şey kameralar değil. Hızlı, ancak hala şevkli olan A13 yongasında artan hızı görmek zor. A14 yongası, şimdi güçle ilgili olduğu kadar, telefonunuzu geleceğe hazır hale getirmekle ilgilidir, böylece iOS 17’yi birkaç yıl içinde çalıştırabilir.

Performans karşılaştırma testlerinde, iPhone 12 ve 12 Pro, şimdiye kadar test ettiğimiz tüm telefonların en yüksek puanlarını kaydetti.

Pil ömrü açısından, genellikle bir gün ve ertesi sabah iyi geçtim. Uçak modunda yarım parlaklıkta oynatılan döngülü videoyla tek bir pil testi yapabildim. İPhone 12 Pro 15 saat 56 dakika, iPhone 12 ise 17 saat 14 dakika dayandı. Telefonları incelemeyi bitirdiğimde 12 ve 12 Pro’nun pil ömrünü değerlendirmek için daha fazla zaman istiyorum ve daha fazla pil testimiz var, bu nedenle güncellemeler için bu makaleye geri dönün.

Telefon, süper yüksek hızlar sunabilen bir USB-C – Lightning kablosuyla birlikte gelir. Apple artık kutuda bir çift kablolu kulaklık veya bir güç adaptörü içermiyor , fikri tehlikeli elektronik atıkları en aza indirmektir. Çoğu insan zaten bir çift kulaklık ve kullanmak için bir duvar şarj cihazına sahip olacağından, bu muhtemelen sizin için bir sorun olmayacaktır.

Ancak bunun bir araya gelmesi gerekmeyen yer burası: 2012’den beri tüm iPhone’lar, birlikte verilen USB-C kablosuyla uyumlu olmayan 5 watt’lık bir USB-A güç adaptörüyle birlikte geliyor. Evet, zaten eski bir Lightning kablonuz varsa, bunu kullanabilir veya bir USB-C güç adaptörü satın alabilirsiniz. Veya Apple’ın yeni MagSafe kablosuz şarj sistemini deneyebilirsiniz, ancak MagSafe şarj cihazı (duvar şarj cihazı olmadan) 39 dolar.

MagSafe, telefonun içindeki mıknatısları ve şarj cihazını şarj için en verimli konuma yerleştirmek için kullanır. MagSafe kullanmaktan gerçekten keyif aldım. Telefonun ve şarj cihazının bağlandıklarında çıkardıkları ses tatmin edici olmanın ötesinde. Her şeyin düzgün şekilde bağlandığını gösteren ekranda açılan bir animasyon bile var. İyi çalışan ve güç kaybı olmadan kasa üzerinden kablosuz şarj yapılmasına izin veren bazı MagSafe kılıflarını denedim.

Mıknatıslar, MagSafe telefon kılıfı ile veya onsuz kullanabileceğiniz, çıkarılabilir cüzdan gibi şarj etmeyen aksesuarlara da bağlanabilir. Bu küçük kartvizit boyutundaki cüzdan beni kazandı. Apple ve üçüncü taraf şirketlerin MagSafe’i ne için kullandığını görmekten heyecan duyuyorum.

İPhone 12 ve 12 Pro harika telefonlar, ancak şu anda resmin yalnızca yarısına sahibiz. Ayrıca, iPhone 12 Mini (boyutu ve fiyatı göz önüne alındığında özellikle heyecanlandığım) ve telefonun ekranının boyutunu en üst düzeye çıkaran ve diğer iPhone 12’lerin hiçbirinde olmayan kamera iyileştirmeleri sunan iPhone 12 Pro Max var. Ancak teknik özelliklere dayanarak bildiğimiz şey bu. Gerçekte nasıl çalıştıklarını görmek için Kasım ayına kadar beklememiz gerekecek.

 

Privacy Preference Center