iPhone 12 ve 5G Özellikleri

2020’nin insanlar için bir çöp yılı olduğunu söyleyebiliriz, ancak yeni telefonlar, kameralar ve oyun konsolları için verimli bir yıl oldu. Henüz Eylül ve yaklaşan Xbox Series X ve PS5 , yeni Sony A7S iii aynasız kamera ve Samsung Galaxy Note 20 Ultra dahil olmak üzere bir dizi yeni ürün piyasaya sürüldü veya duyuruldu. Eylül ayında iPhone 12 tanıtılmasa da 5G özellikleri ve yeni iPhone 12’lerin yolda olduğunu biliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: iPhone 12 Hakkında her şey

iPhone 12 Özellikleri

Sızıntılar ve söylentiler, iPhone 12 model telefonlar için yüksek yenileme hızı ekranı, daha fazla boyut ve LIDAR gibi bir dizi yeni özelliğe işaret ediyor. Ancak en önemli eklenti kameralar veya beklenen A14 işlemci olmayacak. 5G için destek olacak.

Bu, iPhone 12’deki en büyük özelliğin büyük ölçüde Apple’ın kontrolünden çıkacağı ve kesinlikle AT&T , T-Mobile ve Verizon’un elinde olacağı anlamına geliyor . Operatörünüze ve nerede yaşadığınıza bağlı olarak, bir iPhone 12’deki 5G deneyiminiz büyük ölçüde değişebilir. Donanımdan yazılımına kadar ürünlerinin neredeyse her yönünü işlemek konusundaki ısrarı ile bilinen Apple için alışılmadık bir durum.

iPhone 12 ve 5G Hakkında

Buna karşılık, ABD’deki 5G’nin şu anki durumu bir heyecan, umut ve uyumun tam tersi ne olursa olsun bir karışımı. Taşıyıcıya bağlı olarak, 5G, bazıları gerçekten akıl almaz hızlar sunan, ancak telefonunuza her zaman bağlanma erişiminden yoksun olan çeşitli frekanslarda gelir. Diğer frekanslar uzun bir erişime ve kararlı bağlantıya sahiptir, ancak 4G LTE’den çok daha hızlı olmayan hızlar sunar . ABD’nin bazı bölgelerinde üç büyük ABD operatöründen 5G ağları var, diğerleri ise kesinlikle sıfır kapsama alanına sahip.

Bu, 5G’nin iPhone 12’nin bir flop olup olmadığını belirleyeceği anlamına mı geliyor? Satış açısından elbette hayır. Apple muhtemelen milyonlarca yeni iPhone satacak. Ancak bu, bir iPhone 12 satın alan herkesin onu bir 5G ağına bağlanma ve üzerinde çalışma konusunda harika bir deneyime sahip olacağı anlamına gelmez. Ve bağlanan yüzbinlerce, hatta milyonlarca yeni kullanıcı, henüz emekleme döneminde olan 5G ağlarında trafikte büyük bir artışa neden olacak. Pek çok insanın yeni iPhone’larında kötü bir 5G deneyimi yaşaması için büyük bir potansiyel var. Muhtemelen 4G’ye takılıp kaldıklarından daha da kötü.

2013’te iPhone 5’in 4G LTE desteği ile piyasaya sürüldüğünü hatırlıyorum . Telefonu ilk çıktığında eylül ayında aldım ve yıldırım hızları yaşadım. Ancak Şükran Günü geldiğinde, birçok insanın bir iPhone 5’i vardı ve aynı ağdaki tüm yeni trafik nedeniyle 4G LTE hızlarım düzeldi. Neyse ki yıllar içinde, 4G LTE daha sağlam hale geldi ve ağlar bunlarla daha fazla kapasiteyi idare edebildi.

5G’ye gelince, işler daha karmaşık hale geliyor çünkü 5G’nin tamamı eşit yaratılmıyor. Daha önce bahsettiğim süper hızlı 5G, orta bant ve düşük bant 5G’den farklı antenler gerektirir. Bu farklı antenler, aynı iPhone’un birden çok modeli anlamına gelir. 5G parçalanma sorunu yaşıyor ve benim gibi bu tür şeyler hakkında oldukça bilgili biri için bile konu ezici olabilir.

iPhone 12’nin 5G Serüveni

Peki Apple neden 5G ile kumar oynuyor? Şirket mecbur. Yol şu anda tam olarak döşenmemiş olsa bile, birkaç yıl içinde 5G çoğumuzun hücresel veri alma yolu olacak. Diğer neden ise 4G LTE’nin büyük bir güvenlik ağı olmasıdır. Mahallesinde 5G radyosu olmayan bir iPhone 12 kullanan biri yine de 4G LTE ile bağlanabilir. Ancak aynı kişi, yalnızca sıfır veya sivilceli 5G kapsama alanına sahip olmak için 5G iPhone almak için bir prim öderse bu utanç verici olurdu.

iPhone 12 5G Desteği

Ancak arkadaşlarım ve aile üyelerim herhangi bir gösterge ise, 5G iPhone, çoğunun özlediği bir şey. iPhone 11 ve 11 Pro’nun harika olmadığı ya da arkadaşlarımın 5G konusunda özellikle heyecanlı olması değil. Onlara göre, 5G bağlantısı kapı dışında kullanıma hazır olmasa bile, 5G iPhone tamamen geleceğe yöneliktir.

5G desteğine sahip olana kadar bir iPhone satın almayı bekliyorsanız, bu sonbaharda ödüllendirilme şansınız olacak. Ancak bölgenizdeki 5G bağlantısı ve kariyerinizin neler sunduğu hakkında araştırmanızı yapın. 5G’yi umursamıyorsanız ve iPhone’unuz için yükseltme yılındaysanız, o zaman harika bir konumdasınız demektir. Alışkın olduğunuz güvenilir ve rahat 4G LTE’yi kullanmaya devam edebileceksiniz ve önümüzdeki yıllarda 5G ve çeşitli bağlantı türleri ABD genelinde genişledikçe daha hızlı hizmet olduğunu fark edebilirsiniz.

 

Privacy Preference Center