iPhone 12 Fiyatı, Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Yeni çıkacak olan iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max hakkında derlediğimiz en çarpıcı söylentileri yazımızda okuyabilirsiniz.

Apple, Nisan başlangıcıyla birlikte 2020 için yeni iPhone SE modelini duyurmuştu ve hatta Amerika’da piyasaya sunulmuştu. Ülkemizde ne zaman piyasaya sürüleceği hakkında net bir bilgi yokken Apple süresiz mağazalarını kapatmış durumda. Yaklaşan yeni iPhone 12 modellerinin piyasaya sürülmesinde gecikme yaşanabilir.

Bu tür aksaklıklara rağmen, resmi olarak piyasaya sürülene kadar devam edeceğini hayal ettiğimiz iPhone 12 telefonların detayları sızmaya devam ediyor. Arka kameralarındaki geliştirmelere ve yeni ekran boyutlarında 3D derinlik algılamanın yanı sıra, Apple’ın iPhone’da rakipleriyle rekabet edebilecek bir özellik de sunacağı yönünde söylentiler ortaya çıktı: 5G. Bu ana rakibi Samsung, yüksek kaliteli Galaxy S20 telefonları ve daha yüksek bütçeli Galaxy A serisi telefonlar da dahil olmak üzere bu yıl birkaç 5G telefon çıkarttı.

Ancak bunlardan herhangi biri gerçekleşene kadar, en olası ve gerçekçi söylentilerle güncellemeye devam edeceğimiz için sık sık kontrol edin.

iPhone 12’nin çıkış tarihi Ekim ayında olabilir

Apple’ın en büyük üreticisi Foxconn’a göre iPhone 12 çıkış tarihinde gecikmeler yaşanabilir. Bunun nedeni koronavirüs pandemisi ve bunun imalat ve tüketici talepleri üzerindeki benzeri görülmemiş etkisidir. Rapor, Apple’ın iPhone 12 olağan lansmanından yaklaşık bir ay sonra, yani Ekim ayına kadar duyurulabileceğini tahmin etti.

iPhone 12 fiyatı iPhone 11’den daha ucuz olabilir

iPhone 11 geçen yıl piyasaya çıktığında, temel modelinin 699 dolara mal olduğunu ve 2018’de piyasaya sürülen iPhone XR’ınkinden 50 dolar daha ucuz olduğunu görünce şaşırmıştık. Bu eğilim devam edebilir. Bir teknoloji analisti iPhone 12’yi 649 dolara , iPhone 12 Pro’yu 999 dolara ve iPhone 12 Pro Max’ı 1.099 dolara fiyatlandırılacağını bildirdi.

iPhone 12 tasarımı iPhone 11’e benzer (veya değil) olabilir

Her iki yılda bir Apple, görünüşünü yenilemek için iPhone’unda, kullanıcıların beklentisi ve zevkine ne kadar önem verdiğini bildiği için, ciddi değişiklikler yapar. Ancak Japon yayıncı, Mac Otakara‘nın isimsiz bir Çinli tedarikçiye verdiği bir rapor, iPhone 12’nin iPhone 11’e benzeyeceği bildirdi. Maalesef tek olası fark, iPhone 12’nin kenarlarının hafifçe kıvrılması.

Öte yandan, Apple’ın iPhone’un tasarımını düz kenarlarla (yeni iPad’lere benzer şekilde) tamamen yenileyeceği düşünülüyor.

iPhone 12 Pro’nun yeni renkleri koyu mavi olabilir

Geçen yıl Apple, iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max’te gece yarısı yeşil renklerini tanıttı. Bu yıl, XDA Developer’a göre Apple’ın iPhone 12 Pro’da başka bir yeni lacivert rengi tanıtabileceği olasılığı üzerinde duruyor. Shutterstock’un 2020 için renk tahminine “fantom mavisi” dahil ettiği için bu yıl trend olacaktır.

iPhone 12 fiyat ve koyu mavi renk kasa

Yeni iPhone rengi olabilir mi?

iPhone 12’nin özellikleri ve ekran boyutları

Yaklaşan iPhone 12 serisi hakkında daha güçlü söylentilerden biri, Apple’ın yeni ekran boyutları sunabileceği yönünde. iPhone 12’lerden birinde 5,4 inç ekran olabilir (mevcut iPhone’larda, yeni iPhone SE de en küçük ekrana sahip ve 4,7 içn ölçülüyor) iPhone 2020 Pro Max 6,7 inç’e kadar çıkabiliyordu.

iPhone 12’nin ekranının 120Hz yenileme hızına sahip olacağı yönünde spekülasyonlar da var. Çoğu telefon saniyede 60 kare veya 60Hz’de yenilenir, ancak Galaxy S20 ve OnePlus 8 Pro gibi diğer telefon modelleri 120Hz’de çalışıyor. Daha yüksek bir yenileme hızıyla, telefon web sayfaları ve uygulamalar gibi şeyler arasında gezinirken daha hızlı ve daha yumuşak hissettirir.

İlginizi Çekebilir: iPhone Ekran Değişimi

iPhone 12 tasarımı nasıl bir şeye benziyor

iPhone 12’nin neye benzeyebileceğinin bir görüntüsü.

Yeni ekran boyutları olasılığı ile Apple’ın iPhone hattını genişleteceğine dair söylentiler dönüyor. Aralık 2019’da CNET’ten Lexy Savvides şunları yazdı:

JPMorgan analisti Samik Chatterjee’ye göre, Apple 2020 sonbaharında dört yeni iPhone 12 modelini piyasaya sürecek: 5.4 inçlik bir model, iki 6.1 inçlik telefon ve 6.7 inçlik bir telefon. Hepsinde OLED ekranlar olacak.

Bu boyut tahminleri, bu hafta iPhone 11 Pro’nun şu anki 5.8 inç boyutunun kaybolabileceğine inanan analist Ming-Chi Kuo tarafından da desteklendi . Yani 5.4 inç ve 6.1 inç modellerden biri, muhtemelen iPhone 12 olarak adlandırılan alt uç cihazlar olacak. Daha pahalı telefonlar diğer 6.1 inç ve 6.7 inç iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max olacak.

iPhone 12’nin 5G bağlantısı olacak mı?

Bazı söylentiler, Apple’ın bu yıl 5G bağlantısı içereceğini öngörüyor. Daha spesifik olarak, Apple analisti Ming-chi Kuo şirketin üç 5G telefonu açmasını bekliyor ve Fast Company, Apple’ın kendi özel 5G antenlerini kullanabileceğini bildirdi .

Şirketin 2019’da eğilime atlamamasının birkaç nedeni var. Birincisi, Apple genellikle mobil trendlerde ilk değil, bunun yerine yeni bir teknolojiyi taahhüt etmeden önce mükemmelleştirmeyi tercih ediyor. Örneğin, bu ağlar yeni başlatıldığında 3G ve 4G LTE bağlantısı olan telefonlar yapma konusunda rakiplerinin arkasındaydı.

Apple, lider 5G modem sağlayıcısı Qualcomm ile çalışmayı durdurdu, çünkü Qualcomm’un lisans ücretleri konusunda bir anlaşmazlıkları vardı. İki şirket davalarını Nisan 2019’da çözdüler ve daha sonra çok yıllı bir 5G yonga anlaşması üzerinde anlaştılar. Bu, Apple’ın önceki 5G modemleri ortağı Intel’in sonuçta 5G telefon modem işinden tamamen çıkmasına neden oldu ve Apple daha sonra Intel’in akıllı telefon modem işini 1 milyar dolara satın aldı. Apple hala Qualcomm ile çalışıyor, ancak geçen yıl 5G telefonunu piyasaya sürmek için çok geç başladı, rakiplerinin birkaçı Galaxy S10 5G , LG V50 5G ve OnePlus 7 Pro 5G .

iPhone 12’nin kamerasında 3D derinlik algılaması olabilir

iPhone X’ten bu yana, yeni iPhone’larda 3D derinlik algılama özelliğine sahip ön kameralar var. Face ID olarak bilinen bu özellik, telefonunuzun kilidini açmak ve dijital ödemeleri yetkilendirmek için yüzünüzü tarar. Apple’ın bir çentik alabileceği ve aynı sistemi arka kameralara tanıtabileceği söylendi. Ağustos 2019’da CNET’ten Vanessa Orellana şunları yazdı:

Uzun zamandır Apple analisti Ming Chi Kuo ( MacRumors ve 9to5Mac aracılığıyla ), 2020 iPhone modellerinden ikisinin telefonun arkasında yeni bir uçuş süresi kamera lensi olmasını beklediğini söyledi. Kurulum, telefonun önündeki Face ID için kullanılan mevcut Gerçek Derinlik kamera sistemine benzeyecektir, ancak 3D harita nesnelerine daha uzaklardan erişmesine izin verebilecek biraz farklı bir teknoloji kullanacaktır. Bu, artırılmış gerçeklik uygulamalarını önemli ölçüde geliştirir ve Portre Modu gibi belirli kamera özelliklerini bir sonraki seviyeye taşır.

 

 

Privacy Preference Center