iPhone Hakkında Bilmeniz Gereken İpuçları

Mobil teknoloji söz konusu olduğunda, iPhone’lar renkli OLED ekranları, güçlü işlemcileri ve kamera geliştirmeleri sayesinde kendi klasmanında üst sıralarda olduğunu biliyoruz. Bunlar dünya çapındaki kullanıcıları etkileyen bazı önemli özelliklerdir. Böylesine güçlü bir telefon hakkında kullanım kolaylaştıran ipuçlarını merak ediyorsanız yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Ekran görüntüsünün hızlıca paylaşma

iPhone ekran görüntüsü paylaşma

Ekran görüntüsü almak için hem güç düğmesi, hem de ses kısma düğmesine basılı tutun. Ardından paylaşmak ve kaydetmek için paylaşma sayfası simgesine dokunun veya paylaşmak için Fotoğraflar uygulamasına gidin. Ayrıca, paylaşım sayfasını açmak için alttaki küçük önizleme görüntüsüne dokunup basılı tutabilirsiniz.

Verilerinizi yedekleme

iPhone Verileri yedekleme

Hem iPhone’unuzu hem de Mac’iniz için önemli verilerinizi yedeklemeyi istediğinizde bunu kolayca yapabileceğinizi unutmayın. Veri yedeklemesi için iCloud depolama alanını kullanmanız gerekir. İşlem oldukça basittir: “Ayarlar>[adınız]>Cihaz” daha sonra iCloud Yedekleme’ye dokunun.

iPhone’umu Bul

iPhoneumu bul

iPhone’unuzu kaybetmek ve aramak sıkça meydana gelebilecek bir şeydir. Onu bulmanın kolay yolu iki basit adımda yatmaktadır. Birincisi, telefonunuzun ayarında (Ayarlar> [adınız]> iCloud> iPhone’umu Bul) iPhone’umu Bul ayarının etkinleştirildiğinden ve ikincisini takip edebileceğiniz iPhone’umu Bul uygulamasını yükleyerek ikinci bir Apple cihazı aracılığıyla telefon kayboldu.

Telefonunuzu daha hızlı şarj etme

Hiçbir şey telefonunuzun yavaş bir hızda şarj edilmesinden daha korkutucu olamaz. Özellikle gündelik yaşamda zamanla yarışıyorsanız. Biz tavsiye etmiyoruz an’da kalın an’ın zevkini çıkarın. Ancak yine de yetişeceğiniz bir toplantı olabilir ve iPhone’unuzu hızlı bir şekilde şarj etmek istiyor olabilirsiniz. Şarjı hızlandırmanın en etkili yolu Uçak Modunu açmak olacaktır. Bu, mobil verilere geçici bir duraklama ve şarj olurken pili tüketen rastgele bildirimleri vermeyecektir. Böylece telefonunuz çok hızlı bir şekilde şarj olacaktır.

iPhone pil sağlığı korumak için neler yapılmalıdır?

Siri’nin telaffuzunu düzeltin

Siri akıllıdır ancak kusursuz değildir. Siri herhangi bir kelimeyi yanlış telaffuz ederse düzeltebilirsiniz. Ona “Bunu yanlış telaffuz ediyorsun” diye yanıt verin, bundan sonra Sisi sizden doğru telaffuzu konuşmanızı isteyecektir. Bir kez söyledikten sonra, tekrarlayıp doğru olup olmadığını onaylamanızı isteyecektir.Siri telaffuzu düzelt

 

Telefonunuzu sallayarak metni silin

Hayal kırıklığınızı veya öfkenizi tahliye etmek istediğinizde paragraflarda bile uzun mesajlar yazmak doğaldır! Ancak, çoğu durumda, gönder düğmesine basmadan önce muhtemelen iki kez düşünürsünüz. Bu nedenle, bu uzun paragrafı hızlı bir şekilde silmek için iPhone’unuza iyi bir sarsıntı verin ve ardından “Yazmayı Geri Al” düğmesine tıklayın. Silme işlemini geri almak için telefonu tekrar sallayın ve “Yazmayı Yeniden Yap” a hafifçe vurun; mesajın tamamı yeniden görünecektir.

Bonus İpucu: Kontrol Merkezi’nden iPhone’da Hızlı Ekran Kaydı Nasıl Oluşturulur?

iOS 11 veya sonraki sürümlerde, Kontrol Merkezi’ndeki Ekran Kaydı seçeneğine tek bir dokunuşla iPhone’unuzda ekran kaydı oluşturabilir ve ses yakalayabilirsiniz.

Burada Kontrol Merkezi’ndeki Ekran Kaydı etkinleştirebilirsiniz:
Ayarlar > Kontrol Merkezi > Kontroller , ardından + dokunun, yanındaki simgeye dokunun Ekran Kaydı

Bunu etkinleştirdikten sonra, Kontrol Merkezi’ne erişmek için ekranın altından yukarı doğru kaydırın ve Kayıt Simgesine basın. Aynı simgeye uzun basın ve sesi iPhone’a da kaydetmek istiyorsanız Mikrofon’u seçin.

3 saniye geri sayımdan sonra ekran kaydınız başlar.

Kontrol Merkezi’ndeki kırmızı ekran kayıt simgesine basarak kaydı durdurabilir veya üstteki kırmızı durum çubuğuna dokunup kaydı durdurabilirsiniz.