MacBook Donma Sorunu Nasıl Düzeltilir?

MacBook donma sorunu nadir yaşanan bir durumdur. Ancak Mac’ler (tüm PC’lerde olduğu gibi döngüler halinde çalışır ve bazen yazılım bir döngüde sıkışabilir. Genellikle Word gibi bir uygulama ya da macOS’un tamamı yanıt vermeyebilir. Bu nedenle MacBook Servis ihtiyacı ortaya çıkabilir. Peki, Mac’inizi bu problemden kurtarmanın alternatif yolları var mı?

MacBook Donma Sorunu İçin Uygulama Adımları

macbook donma sorunu

MacBook ya da MacBook Pro cihazınızın ekranında donma problemi yaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz:

  1. Mac’iniz bir uygulamayı kullanırken donduysa, kullandığınız uygulamadan çıkıp çıkamayacağınızı kontrol edin. Sorun, cihazdan ziyade uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bazen çalışan uygulamayı kapatmak, ekrandaki donma sorununu çözebilir.
  2. İmleci hareket ettiremiyor veya klavyenizi kullanamıyorsanız, programdan çıkma işlemi yapamazsınız. Bu durumda MacBook’u yeniden başlatmanız gerekir.
  3. MacBook donma sorunu için bir Apple Servis desteği alabilirsiniz. Böylece, donma sorununun nereden kaynaklandığını öğrenmiş olursunuz. Yetersiz depolama alanınız, bellek sorununuz, çalıştırdığınız Mac işletim sisteminin sürümüyle ilgili bir sorun ya da belirli uygulamalardan kaynaklanan bir sebepten dolayı ekranda donma olabilir.

MacBook Donma Sorunu: Uygulamadan Çıkmak

macbook donma sorunu

Donma sorunu macOS’un tamamından değil de bir uygulama nedeniyle meydana gelmişse şunları yapabilirsiniz:

  1. Başka bir uygulama penceresine tıklayın. (macOS’un başka bir alanına gitmiş olacaksınız.)
  2. Menü çubuğunda bulunan Apple logosuna tıklayın ve Çıkmaya Zorla’yı seçin. Bu uygulama yanıt vermiyorsa, burada tekrar uyarı gelecektir. Ekranda çıkan uyarının üzerine gelip, yine Çıkmaya Zorla seçeneğine tıklayın.
  3. Uygulamayı kapatmanın başka bir yolu ise Dock’taki simgesine sağ tıklamaktır. Sonrasında uygulamadan çıkma seçeneğini göreceksiniz.
  4. Klavye ile uygulamayı zorla durdurma işlemi yapabilirsiniz. Bunun için Cmd + Alt/Option + Esc tuşlarına tıklayabilirsiniz.

Bir Uygulamadan Çıkamazsanız Mac’i Yeniden Başlatmanın Yolları

apple ekran

MacBook donma problemi yaşarken, bir uygulamadan zorla çıkamıyorsanız veya macOS tamamen yanıt vermiyorsa, MacBook cihazınızı yeniden başlatmak için şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

  1. Ekranın sol üst tarafında yer alan Apple menüsüne tıklayın. Ardında Yeniden Başlat’ı seçin.
  2. Apple menüsü ile etkileşime giremiyorsanız (fareyi kullanamıyor olabilirsiniz), klavyenizdeki Command-Control-Eject tuşlarına basın. Bu işlem, macOS’a yeniden başlatma komutu verecektir.
  3. Bu işe yaramazsa ya da klavyenizi kullanamıyorsanız, cihazınız kapanana kadar güç düğmesine basılı tutun. Birkaç saniye bekleyin, ardından tekrar açmak için düğmeye dokunun.

Sosyal Medya Paylaşım İndirimi Saints Computer

Kampanya katılım oranı %100’e ulaştığında sonlandırılacaktır.

Fatma Yüksel

Teknoloji konularındaki bilgi ve deneyimini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan bir yazar.

Yazarın tüm makaleleri

Privacy Preference Center