Macbook Magsafe Adaptör Tamiri

Macbook cihazlarda son yıllarda en fazla meydana gelen arızalardan biri Magsafe Adaptör kablosunun kopması durumudur. Servisimize gelen macbook şarj aletlerinin kablolarının çoğunda soyulma, yırtılma ve kopmalar görüyoruz. Şarj aletinin kablosunda derin soyulmalar olduğunda özellikle Magsafe 1 ve Magsafe 2 adaptörlerin değişmesini öneriyoruz (Apple bu konuda bir çok makale yayınlamıştır) ancak bazı durumlarda kullanıcılar Magsafe adaptör tamiri için yollar arıyorlar. Bu konuda servisimiz Magsafe adaptör tamiri yapmaktadır. Macbook Magsafe adaptör tamir konusunda uzman teknisyenlerimiz tarafından yapılmaktadır.

Macbook Magsafe Adaptör Tamiri İşlemi Nasıl Yapılır?

Macbook Magsafe adaptörlerin kablolarında hasar varsa, mevcut hasarlı kablo yenisiyle değiştirilir. Yeni kablo değişimi, adaptör kutusunun içine üst kalite teknik ekipmanlarla lehim yapılarak sağlanmaktadır. Kullanılan kablonun kaliteli malzemeden üretilmiş olması kısa sürede yıpranmaması için önemli bir argümandır. Magsafe 1 ve Magsafe 2 adaptör tamirinin en sağlıklı yolu yeni kabloyla değişimidir. Kablolara bant ve benzeri ürünlerle yapıştırmak, bantlamak hiç de mantıklı değildir.

magsafe adaptör tamir

Macbook Magsafe Şarj Aleti Çalışmıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Magsafe şarj aletinizde hiç güç yoksa, ışıkları yanmıyorsa güç kaynağından kaynaklı bir sorun olabilir. Bu gibi durumlarda cihazın servisimize gelmesinde fayda var. Çalışmayan Magsafe adaptörlerin tamiri için profesyonel teknisyenlerimiz size en iyi yolu göstereceklerdir.

Çalışmayan Macbook Magsafe adaptörleri ilk olarak şu aşamalarda test edilir:

  1. Kablo kopukluğu mevcut mu?
  2. Kablo kopması yoksa, adaptör içindeki devre kartında bir sorun var mı?
  3. Şarj aletinin içindeki herhangi bir devrenin hasar görüp görmediğini araştırmak.

Macbook Şarj Aleti Tamiri Nasıl Yapılır?

Macbook şarj aletinde kablo kopması varsa yeni kablo ile değişimi ya da kablonun tamiri (kesilerek) yapılmaktadır. Eğer şarj aletinin devrelerinde sorun varsa problemin kaynağını inceleyip duruma göre onarım seçenekleri değerlendirilmelidir.

Şarj aleti içindeki devreleri değiştiren firmalar mevcut. Ancak bu firmalar orijinal devre kartı kullanmak yerine yan sanayi kullanmaktadırlar. Bu yüzden eğer devre kartı onarılabiliyorsa en mantıklısı budur. Aşağıda orijinal şarj aleti devre kartı (solda) ile yan sanayi şarj aleti devre kartı (sağda) görünümlerini inceleyebilirsiniz.

orijinal magsafe şarj aleti vs yan sanayi
Orijinal Devre Kartı vs Yan Sanayi Devre Kartı

Macbook Magsafe Adaptör Tamir Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Magsafe adaptörünüzün kablosu soyulduysa tamir için mutlaka kablonun değişmesi gerektiğini biliyoruz. Magsafe adaptör tamir için kullanılan kablonun kalitesi hem macbook sağlığı açısından hem de adaptörün güç kaynağı modülünün sağlığı açısından çok önemlidir. Magsafe 1 ve Magsafe 2 model olan adaptörlerin kablolarında deforme olduğunda profesyonel teknisyenlerin kabloları değiştirmesi gerekmektedir. Ekşi sözlük yazarlarının yazdıklarına bakabilirsiniz: https://eksisozluk.com/macbook-sarj-adaptoru–3936172

Magsafe 1 ile Magsafe 2 Adaptör Tamiri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Magsafe 1 veya Magsafe 2 adaptörleri temel olarak aynı mantık üzerinden tamir edilir. Dolayısıyla arızalı şarj kablonuz Magsafe 1 de olsa, Magsafe 2 de olsa yapılacak işlemler aynıdır. Magsafe adaptörlerin tamirinde dikkat edilmesi gereken nokta, güç kaynağının zarar görüp görmediğidir. Magsafe 1 ya da Magsafe 2 kablolarında teknik açıdan pek bir fark yoktur.

Dilerseniz Macbook Servis sayfamızdan diğer onarım ve tamir seçeneklerine göz atabilirsiniz.

 

Privacy Preference Center