DJI Mavic Air 2 Drone İncelemesi

Mayıs’ın 11’inde satışa sunulacak olan DJI Mavic Air 2, yeni 4k kamerası ve 34 saat uçuş süresine ve 10 kilometre mezile sahip.

Mavic Air 2, 2018’de piyasaya sunulan ilk versiyonundan 570 gram daha ağır olmasında ve boyut olarak büyük olmasına rağmen daha uzun menzile sahip. Maksimum uçuş süresi rüzgarsız havada 34 dakikadır. Bu yeni versiyonda video iletim aralığı ise 4 kilometreden 10 kilometreye kadar çıkartırmış.

DJI Mavic Air 2 Kamera Özellikleri

Kamera, f2.8 24 mm’ye eşdeğer bir objektifin arkasında daha büyük 1/2 inç Quad Bayer görüntü sensörü kullanılmış. Sensörün tasarımı, 48 megapiksel görüntü ve daha az gürültülü 12 megapiksel çekimleri yakalamasına olanak tanıyor. HDR, düşük ışık, kar veya gün batımları gibi sahne seçeneklerinden birini otomatik olarak seçmek için “gelişmiş sahne analizi ve derin öğrenmeyi kullanan yeni bir SmartPhoto modu da var.

DJI Mavic Air 2 Alt tarafıYeni bir yardımcı LED, güneş battıktan sonra rahat bir iniş yapmanıza yardımcı olur.


DJI Mavic Air 2 Video Özellikleri

Videoya gelince, kamera Mavic drone için bir ilk olan saniyede 60 karede 4K çözünürlüğe kadar video kaydedebilir. 4K video saniyede 120 megabit daha yüksek bir bit hızında kayıt yapar ve aynı şekilde videoyu oynatır. Ayrıca saniyede 30 karede 4K olarak HDR formatında kayıt yapabilirsiniz, bu da normalde vurgularda bazı ayrıntıları kaybettiğiniz ve gölge detaylarını getireceğiniz bulutlar gibi şeyleri dengelemeye yardımcı olur. DJI Mavic Air 2, 120 ve 240 fps’de 1080p ağır çekim de yapabilir. 240 fps seçeneğine sahip olmak güzel, ancak video kalitesinde bir düşüş var gibi görünüyor. 120 fps iyi görünüyordu.

DJI Mavic Air 2 kumandası kontrolör

Yeniden tasarlanan DJI Mavic Air 2 kumandası daha rahat ve kurulum ve kullanımı daha kolay hale getirilmiş.


Diğer bir yeni seçenek de hareket zaman atlaması olarak da bilinen 8K çözünürlüklü hyperlapse. Test ettiğim firmware’de mevcut değildi, ancak drone Haziran ayında başka bir güncelleme ile gelen daha fazla seçenekle geldiğinde kısmen mevcut olacak. DJI’nin Dronie, Helix ve Rocket gibi altı otomatik QuickShot modundan oluşan setini, karmaşık uçuş yollarını gerçekleştirirken kamerasını seçtiğiniz konu üzerinde tutar ve mükemmel paylaşılabilir klipler oluşturur.

İlk modeli gibi Air 2, seçtiğiniz konuları, DJI Fly uygulamasındaki telefonunuzun ekranında bir kutu çizerek izleyebilir. DJI, gelişmiş nesne tanıma ve engellerden kaçınmak için ActiveTrack modunu güncelledi, böylece ağaçlardan veya diğer engellerden geçebilirsiniz ve drone otomatik olarak üzerinden geçecek. Çıplak dallarla mücadele edebilir, ama en azından ilk testlerimde söz verildiği gibi çalıştı. Bu model ayrıca bir Spotlight seçeneğine sahiptir, böylece kamerayı her zaman kilitlemek için drone’yu takip ederken bile kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, hedeflenen bir ilgi noktası etrafında uçuş yollarını otomatikleştirebilirsiniz.

Tüm bunları yapabilmesinin bir nedeni, DJI’nin Gelişmiş Pilot Yardım Sistemi olarak adlandırdığı dronun ön, arka ve alt tarafındaki sensörlerdir. Her şeye doğru uçabilirsiniz ve drone, engellerin etrafında veya üzerinde kendi yolunu bulacak ve uygulamadan ve denetleyiciden sürekli sesli ve görsel uyarılar alacaksınız.

DJI Mavic Air 2 003

Bu aynı zamanda DJI’nin uçak ve helikopterlerden ADS-B sinyalleri alan AirSense’i içeren ilk tüketici uçağıdır. Bu, ekranınızda bir bildirim verir, böylece bölgenizde hava trafiği olduğunu bilirsiniz. DJI, salgının bazı tedarik zinciri sorunlarına neden olduğunu ve bunun da başlangıçta AirSense’in kullanılabilirliğini, yetkililerin en güçlü düzenlemeleri uyguladığı Kuzey Amerika’da satılan Mavic Air 2’lerle sınırlayacağını söyledi. AirSense içermeyen bir sürüm, helikopterler ve uçaklar için ADS-B gereksinimlerinin daha az katı olduğu tüm diğer bölgelerde satılacaktır. AirSense bulunan birimler bu yaz Kuzey Amerika dışındaki bölgelere gönderilecek.

Tabii ki, bu drone’nun neler yapabileceğinin sadece bir ucu ve mükemmel yeni kontrolörüne bile ulaşmadım. Sondan daha büyük ve telefonunuz kontrollerin altında garip bir şekilde sandviç yerine, şimdi kırpılmış. Çubukları hala seyahat ve alt kısımda saklamak için çıkarılabilir; sadece onları dışarı çekin ve içeri çevirin. 

Ön ve orta, normalden daha yavaş Tripod veya daha hızlı Spor modlarına geçmek için bir anahtardır (Air 2, Sporda maksimum 68 km / saat veya 42 mil / saat hıza sahiptir). Sol üst kısımda drone’nun karnındaki yardımcı LED ışığını kutudan çıkartan kontrol eden programlanabilir bir İşlev düğmesi var. Üstelik, üç eksenli motorlu gimbaline kamerayı yatırmak için bir kadran ve video veya fotoğraf çekmek için bir tetikleyici var. Öndeki başka bir düğme, fotoğraf ve video arasında geçiş yapmanızı sağlar. 

 

Privacy Preference Center