Android’e Dışarıdan Uygulama Yükleme Yapılamayacak

Google, Android sistemleri daha güvenli hale getirmek için her geçen gün daha fazla önlem almaya başladı. Google Playstore dışından uygulama ya da oyun yüklemelerini yasaklayacak. Bu yeni güvenlik hamlesi, Android kullanıcılarının pek hoşuna gitmese de, gerekli olabilir.

Google, Playstore’da bulunan güvensiz uygulamaları tek tek kaldırıyor

Android kullanıcıları güvenlik konusunda işletim sistemine güvense de, binlerce güvensiz uygulama halen Google Playstore da duruyor. Google, bu konuda kullanıcılarına değer verdiğini gösteriyor. Kimlik bilgisi hırsızlığı, Bitcoin dolandırıcılığı, fidye yazılım ve uygulamalar gibi ciddi sorunlarla baş edebilmek için Google artık güvensiz uygulamaları periyodik sıklıkla denetim ve işlemleri yapmaya başladı. Güvensiz uygulamaları yavaş yavaş silmeye başlayan Google, ileride rakibi iOS gibi güvenli hale gelmesini istiyor.

Google PlayStore dışarıdan uygulama yüklemeMarket Harici Uygulamaların Kurmasına İzin Vermek

Google Play Olmadan Uygulama Yükleme:

Market harici uygulamaların kurulmasına izin vermek ileride çok zorlaşacağı için bu konuda şimdiden önleminizi almanızda fayda var. Google Playstore harici uygulama kurmak için APK dosyasına ihtiyacınız var. İhtiyacınız olan android uygulamasının APK dosyasını indirmeniz yeterli olacaktır. İndirdiğiniz APK dosyasını PC’lerdeki EXE dosyası ya da SETUP dosyası gibi düşünebilirsiniz. Mantık aynı, gerekli klasöre kopyalayıp çalıştırmak yeterli olacaktır.

Android Market Harici Uygulamaların Kurulmasına İzin Ver

Google Playstore Android Market harici uygulamaların kurulmasına izin vermek için yapılması gerekenlerin bazıları sırasıyla şu şekilde diyebiliriz. Bazı uygulamalar kısıtlamalar ve başka nedenlerden dolayı Google Playstore’da bulunmazlar. Bu durumda bir APK dosyası indirmeniz gerekir.

Uygulama dosyasını telefonunuza indirdikten sonra telefonunuzun Ayarlar menüsünden Uygulamalar – Bilinmeyen Kaynaklar (Market dışı uygulamalar) açık olmalıdır. (Bazı telefonlarda Ayarlar – Güvenlik – Bilinmeyen Kaynaklar)

android telefona playstore harici uygulama yükleme izni ver

APK dosyaları bazı üçüncü taraf websiteleri, forum siteleri gibi yerlerden edinilebilir. İndirdiğiniz APK dosyasını yönergelere göre uyguladığınızda çalışacaktır. APK’ları dışarıdan yükleme Google’ın istediği bir durum değil, güvenlik açıkları, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık gibi bir çok açığı da beraberinde getirmektedir.

Ancak unutmamak gerekir ki Google, bu açığı çok kısa süre içinde kapatacak. Yani fırsat bu fırsat, elinizi çabuk tutmanızı öneriyoruz.