Android Telefon Görüntüsünü TV’te Aktarma Nasıl Yapılır?

Film izlerken, bir video görüşmesi yaparken, tatil fotoğraflarına bakıyorken ya da bir oyun oynarken TV’nize görüntü aktarabilirsiniz.

Arkadaşlarınıza ve ailenize bir mola verdiniz. Fotoğrafları görüntülemek veya en son viral videoyu izlemek için Android telefonunuzun veya tabletinizin etrafında toplanmalarını istemek yerine Android telefonunuzun ekranını TV’nize yansıtmak için Chromecast cihazını kullanabilirsiniz . Sadece daha rahat bir izleme deneyimi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda telefonunuzu yansıtmak da en sevdiğiniz mobil oyunların bazılarını TV’nizde oynamanızı kolaylaştırır.

Gelin, Android telefonunuzu TV’ye aktarmak için birkaç farklı yönteme göz atalım.

Android Telefon Görüntüsünü TV’ye Aktarmak için İhtiyacınız Olan Şey

Bu yazıyı okuyorsanız zaten bir Android telefonunuz var demektir. Unutmayın ki 2014’te piyasaya sürülen Android 5.0’a kadar eski cihazlar görüntü aktarımı için desteklenen modeller olsa da “Bu cihazla Tv’te aktarım performans hatalarına neden  olabilir” uyarısını alabilirsiniz. Ben Samsung Galaxy S10’da bu hatayı aldım ancak testlerim sonucunda hiç bir problemle karşılaşmadım.

android televizyon ekranına aktarım ayarlarıAndroid telefona veya tablete ek olarak, bir Google Chromecast akış dongle’ına ve yerleşik Chromecast özellikli bir TV’ye veya Google Nest Hub gibi akıllı bir ekrana ihtiyacınız var . TV’nizde Chromecast desteği olup olmadığını bilmiyorsanız, kontrol etmenin en iyi yolu, aşağıdaki yöntemlerden birini uyguladığınızda uyumlu şekilde kullanılabilir olup olmadığını kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

Google Home uygulamasını kullanın

Android telefonunuzu TV’ye aktarmanın en güvenilir yolu Google Home uygulamasını kullanmaktır. Google’ın akıllı hoparlörlerinden, Nest Wifi ya da Chromecast cihazlarından herhangi birini önceden kurduysanız devam edin, kurmadıysanız Goole Play Store’dan indirebilirsiniz.

Google Home uygulaması yüklüyken yapmanız gerekenler.

  1. Uygulamayı açın ve kullanmak istediğiniz Chromecast cihazını seçin
  2. Ekranınızın altındaki “Ekranımı Yayınla” dokunun.
  3. Telefonuzdakilerin TV’de görüneceği mesajını kabul edin. Cihazınız optimize etmeniz gerektiğini yazan bir ileti görebilirsiniz.

Ekranınızı TV’ye aktarmayı durdurmak için ana uygulamada Yansıtmayı Durdur’a dokunun.

android tv aktarımı hızlı ayarlar

Daha kolay bir yol var ama telefonunuzun performansına bağlı

Google Home uygulamasını kullanmak kolay, ancak daha da kolay bir yol var: Hızlı ayarlar bölümünde Casting kısayolunu kullanmak.

  1. Hızlı Ayalarlar panelini görüntülemek için Android cihazınızın üst penceresini açın. (Yukarıdan aşağıya inen perde panel)
  2. Ekran Yayını etiketli bir düğme göreceksiniz, dokunun.
  3. Ağınızdaki Chromecast cihazlarının bir listesi görünecek. TV’nize bağlı olanı seçin, birkaç saniye sonra Android telefonunuzun ekranı görünecektir.
  4. İstediğiniz zaman aynı admınları izleyerek Bağlantıyı Kes’i seçerek ekran yansıtmasını durdurabilirsiniz.

Ekran Ayarları seçeneğini Hızlı Ayarlar panelinde bulamazsanız, hangi seçeneklerin mevcut olduğunu düzenlemek için kurşun kalem simgesine dokunun ve Ekran Görüntüsü düğmesini ekleyin.

chromecast ile tv aktarımıSamsung Galaxy S10 gibi bazı cihazların ayarlar panelinde neden yayınlama düğmesi olmadığını bir türlü anlayamadım. Telefonunuzda kısayol seçeneği yoksa hemen vazgeçmeyin. Home uygulamasını kullanarak telefonunuzu yine de yansıtabilirsiniz.

Ekranınızı her yansıttığınızda, telefonunuzda veya tabletinizin ekranında görünen her şeyin TV’de de görüneceğini unutmayın. Bu demek oluyor ki, uyarıları ve bildirimleri, içerikleriyle birlikte herkesin görmesi için yayınlanacaktır. Ayrıca, yayın yaparken telefonunuzla TV arasında bir gecikme olacağından, daha yavaş oyunlar oynamayı seçin ve Fortnite gibi oyunlardan kaçının.

 

Privacy Preference Center