Samsung Galaxy S20 Ultra vs Huawei P40 Pro Karşılaştırma İnceleme

Akıllı telefonunuzun kamerasındaki yakınlaştırma özelliğinin pek kullanmıyorduk, çünkü kalite çoğunlukla korkunç kötüydü. Optik ve hibrit zumlar olmazsa olmaz bir özellik haline geldiğinden, cebinizde çok yönlü ve çekici bir kamera sistemi oluşturmak için geniş açılı sensörler geliştirildi.

Samsung Galaxy S20 Ultra vs Huawei P40 Pro

Huawei, şaşırtıcı 10x hibrit zoom ve 50x dijital zum ile P30 Pro’nun piyasaya sürülmesinden bu yana telefon kamera zum teknolojisinde öncülük etti , ancak rekabet hızla yetişiyor. Samsung son zamanlarda 100x’e kadar zumda fotoğraf çekebilen Galaxy S20 Ultra ile zum özelliğine girdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Huawei P40 Pro Özellikleri, P40 Pro Plus vs P30 Pro Karşılaştırma

Şimdi Huawei P40 Pro, fotoğrafların anında daha iyi görünmesini sağlayan ikinci nesil periskop zoom ve yapay zeka (AI) ile burada. Huawei, tacını zum kralı olarak tutabilir mi yoksa Samsung, Galaxy S20 Ultra ile sınıfında lider bir zum kamera oluşturdu mu? Öğrenmek için bu iki telefonu birkaç gün içinde çıkardım.

Galaxy S20 Ultra vs Huawei P40 Pro Kameralar

galaxy s20 ultra vs huawei p40 pro

Huawei P40 Pro

50 megapiksel f / 1.9 Ultra Vision sensör, 40 megapiksel f / 1.8 Ultra geniş Cine Kamera ve 12 megapiksel f / 3.4 SuperSensing telefoto kamera. Ayrıca bir 3D Derinlik sensörü, ayrıca optik ve yapay zeka güdümlü sabitleme de var. Tüm bunlar 5x optik zoom, 10x karma zoom ve maksimum 50x dijital zoom sağlar.

Samsung Galaxy S20 Ultra

108 megapiksel f / 1.8 sensör, 12 megapiksel f / 2.2 ultra geniş sensör ve 48 megapiksel f / 3.5 telefoto kamera. Modül ayrıca bir DepthVision sensörü ve optik görüntü sabitleme içerir. Samsung’un kamerası 5x optik zoom çekimi, 10x hibrit zoom fotoğrafı ve 100x’e kadar dijital zoom görüntüsü çekiyor.

GALAXY S20 İLE İLGİLİ BİLGİLER: Samsung Galaxy S20 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Bu test için. zoom objektifle çekilen fotoğraflara yoğunlaştık ve karşılaştırma için standart, bokeh, gece ve geniş açılı çekimlere ekledik. Video yeteneklerini ve diğer özellikleri incelemek bu testin kapsamı dışındaydı, ancak her ikisini de incelediğimizde kameraların bireysel olarak nasıl performans gösterdiğine dair diğer örnekleri görebilirsiniz.

galaxy s20 ultra kamera karşılaştırması

Her iki uygulamadaki ilk önceden ayarlanmış zoom ayarı, kamerayı 5x optik zoom’a götürür, yani fotoğrafı oluşturmak için periskop zoom lensini ve yazılım ayarlarını kullanır. 5x zoom bir nesneye çok yaklaşsa da, sadece kamera uygulamasına hızlı erişim nedeniyle sıklıkla kullanılan bir çekim olabilir. Bu tabeladaki at nalı ve fener, etrafındaki tuğlalarla birlikte harika bir patine sahiptir ve hepsini ayrıntılı olarak yakalamak kameranın işidir.

Galaxy S20 Ultra, P40 Pro’dan daha mavi bir gökyüzü sunar ve genellikle daha parlak bir ambiyansa sahiptir. Örneğin, S20 Ultra’nın fotoğrafındaki tuğlalardaki hava koşullarına bakın. P40 Pro’lar gibi çekici bir fotoğraf ve sadece farklara bakmaya başladığınızda farklar ortaya çıkmaya başlıyor.

s20 ultra 5x zoom huawei p40 pro kamera karşılaştırma

Görüntüyü fenere kırpın ve Huawei fotoğrafındaki şaşırtıcı ayrıntı seviyesi netleşir. Üst yüzeydeki liken net ve ayrıntılıdır ve siyah metal işçiliğinin yaşı açıktır. S20 Ultra bunların çoğunu da yakalar, ancak daha az ayrıntı ve netlikle. P40 Pro’nun fotoğrafındaki tuğla işi de çok keskindir. Detaydaki bu fark, P40 Pro’nun fotoğrafına göre daha fazla atmosfer veriyor.

Kazanan: Huawei P40 Pro

Galaxy S20 Ultra vs Huawei P40 Pro Karşılaştırma

Galaxy S20 Ultra’nın kamera uygulaması, vizördeki geniş açı, standart ve 5x zoom kontrolüne hızlı erişim sağlar, ancak ek bir menüden 10x seçmenizi gerektirir. P40 Pro, ana kontrollere 10x zoom hızlı erişim düğmesi ekler. Bu melez bir çekimdir, yani son görüntüyü oluşturmak için periskop zoom, dijital zoom ve yapay zeka kullanır.

Daha önce olduğu gibi, P40 Pro’nun fotoğrafı biraz daha yüksek bir ayrıntı seviyesine ve daha parlak yeşilliklere sahipken, arka plandaki çakıl S20 Ultra’nın fotoğrafında daha gerçekçi görünüyor. Ayrıca, arka plandaki çalıların daha fazlası görülebilir. Bunu bir beraberlik olarak adlandıracağım, çünkü çoğunlukla akıllı telefonunuzda neden iyi bir zoom kamera isteyebileceğinizi göstermek için tasarlandı.

Her iki telefonda da uzaklaştırma yapın ve geniş açılı bir fotoğraf çekin. P40 Pro’nun geniş görüş açısı, buradaki örnek fotoğrafta görebileceğiniz S20 Ultra’lar kadar geniş değil. Samsung kamera, mavi gökyüzünü ve yeşil çimleri yükseltip gölgeleri aynı anda derinleştirerek doygunluğu önemli ölçüde artırır. P40 Pro, daha dengeli ve doğal bir görünüme kavuşur.

Huawei P40 Pro ile Galaxy S20 Ultra arasındaki farklar

Çok yakın, ancak P40 Pro fotoğrafındaki kenar algılama biraz daha tanımlanmış ve yapraklardaki kılların tanımı biraz daha keskin, Win Huawei telefonuna gitmek zorunda, ancak ben bu görüntülerden birini paylaşmaktan mutluluk duyarız.

P40 Pro’nun daha parlak, daha hafif çekimi, biraz gürültülü S20 Ultra fotoğrafına kıyasla çok sayıda ayrıntıya sahip. P40 Pro’nun fotoğrafında net ve keskin olan modelin önündeki Tokyo plakasına ve Huawei fotoğrafında çok daha gerçekçi olan kırmızı, beyaz ve mavi renklerdeki farka bir göz atın.

Sonuç

Burada sekiz puanlı kategori var. Huawei P40 Pro, altı tanesinde kazandı ve diğer ikisi berabere kaldı.

Buna rağmen, çoğu kategori çok yakın olduğu için S20 Ultra’ya tamamen hakim değildi. Görüntülerin incelenmesi, P40 Pro’nun kamerası tarafından ne kadar ayrıntı yakalandığını gösterir. S20 Ultra’nın fotoğraflarındaki daha yüksek doygunluk seviyeleri ve daha sert gölgeler, P40 Pro’nun daha hassas, dengeli dokunuşunu kaybettiği için burada buna karşı çalıştı.

Bu karşılaştırmanın başlangıcında, bir akıllı telefondaki kameraları yakınlaştırmaya geldiğinde P40 Pro’nun yığının üstünde kalıp kalamayacağını sorduk ve cevap kesinlikle evet. Bununla birlikte, 10x hibrit zum üzerindeki herhangi bir şeyin bir hile olduğu ve herkesin paylaşmak veya tekrar bakmak için ciddi şekilde fotoğraf çekmek için kullanacağı bir mod değil. Bu, P40 Pro’nun 50x zoom ve Galaxy S20 Ultra’nın 100x zoom için geçerlidir.