Samsung Galaxy Note 20 Ultra İncelemesi

Samsung Galaxy Note akıllı telefon serisi yeni bir rutine yerleşti. Amiral gemisi Galaxy S güncellemelerinden bazı önemli yeni özellikleri yılın başlarında alın, biraz geliştirin ve bir kalem ekleyin. Note, yeni teknolojiyle ilk olmak yerine, onu rafine eden bir telefon haline geldi.

Samsung’un rutini için yeni bir şey varsa, amiral gemisi S ve Note telefonlarının sonundaki bu yeni “Ultra” takma addır. Küçük ve büyük gelen telefonlara alışkınız, ancak şimdi Samsung başka bir katman daha sunmak istiyor. Anlayabildiğim kadarıyla, “Ultra” nın en çok ne anlama geldiği, olası her özellikte tamamen dışarı çıkmak ve kamerayı devasa bir şekilde çarpmaktır. Samsung, OnePlus ve Huawei’nin (en azından bu yıla kadar) beğenilerinin peşinden koştuğunu uzun zamandır hissetti ve telefonlarının Ultra kademesi, Samsung’un en üst düzey Android telefonu yapamayacağını düşünenlere cevabı.

Note 20 Ultra, 128 GB depolama alanına sahip bir model için 1.299.99 dolardan başladığı için ultra pahalı anlamına da geliyor. 1,449,99 $ karşılığında 512 GB’a kadar yükseltebilirsiniz.

Rutinler hakkında pek çok harika şey vardır: tahmin edilebilirler, beceriler geliştirmenize izin veriyorlar, rahat ve tanıdıklar. Ama aynı zamanda bir kızgınlığa düşmenize de neden olabilirler. Note 20 Ultra, neyse ki bu tuzaktan kaçınıyor – yeni fikirleri olduğu için değil, aynı eski fikirlerle çok iyi bir iş çıkardığı için.

Note 20 Ultra’yı neyin bu kadar iyi bir telefon yaptığını açıklayabileceğim tek bir şey yok. Ama pek çok küçük şey var.

Galaxy Note 20 Ultra Donanım

Note 20 Ultra, 6,9 inç ekrana sahip devasa bir telefon. O kadar büyük ki “phablet” terimini sadece onu tanımlamak için geri getirmek istiyorum. Bunun nedeni, büyük bir telefon yerine küçük bir tablet gibi hissetmeye başladığı puslu bir çizgiyi aşacak kadar büyük olmasıdır. Normalde, taşınabilir bir oyun makinesi istediğimde bir e-kitap veya Anahtar okumak istediğimde Kindle’ıma ulaşırım, ancak Not 20 Ultra’daki ekran, benim de ihtiyacım olduğu gibi hissetmediğim kadar büyük.

Note 20 Ultra’nın en belirgin donanım özelliği bir çıkıntıdır. Arkasında üç kamerayı, bir lazer odak sensörünü ve flaşı barındıran bu büyük, mesa benzeri kamera çıkıntısı var. Sadece çok büyük olması değil, aynı zamanda geniş, düz bir telefon alanı olan şeyin hemen dışında olması.

Galaxy Note 20 Ultra kamera modülü

Kamera bir yana, şu anda kimsenin Samsung’tan daha güzel telefon donanımı tasarladığını sanmıyorum. Galaxy S20, en temiz hatlara sahip olduğu için şimdiye kadarki en sevdiğim telefon donanımı. Note 20 Ultra, kamera çarpması nedeniyle bu seviyeye pek yükselmiyor, ancak bir Note’un olmasını beklediğim şeyin başka türlü kusursuz bir uygulaması.

Bu büyük bir ekrana sahip olduğu anlamına geliyor, evet, ancak aynı zamanda köşeleri köşelere, minimum çerçevelere ve önden arkaya simetrik olduğu anlamına da geliyor. Samsung’un arka tarafında parlak yerine mat olan yeni bir kaplama var. Bu parmak izlerini gizler, ancak (sezgisel olarak) telefonu biraz daha kayganlaştırır. Samsung bu yıl bronz rengini vurguluyor ve bunun iyi bir nedeni var: çok güzel.

Bir başka tuhaflık: S Pen stylus silosu, telefonun sağ tarafı yerine sol tarafında. Bir haklı olarak, bunu biraz itici buluyorum. Ama solcuların kendi yollarına bir şeyler sallama zamanının geldiğini düşünüyorum.

Note 20 Ultra görünümü

 

Samsung Galaxy Note 20 Ultra Ekran ve Özellikler

Note 20 Ultra’nın özellikleri veya performansı söz konusu olduğunda pek de sürpriz sayılmaz. Özellikle ekran mükemmel. Açıkçası büyük, ancak tüm küçük teknik detaylar yerinde. Renk doğruluğu, görüş açıları ve parlaklığın hepsi mükemmel; Dışarıda parlak, doğrudan güneş ışığında kullanmakta sorun yaşamadım. HDR10 + ve birkaç farklı renk seçeneğini destekleyen, 496 ppi’de dörtlü bir HD + OLED’dir. Ayrıca Corning’in en son, aptalca adlandırılan Gorilla Glass “Victus” kullanıyor.

Ancak ekranın bu kadar harika olmasının nedeni çözünürlük veya cam değil; yenileme hızıdır. 120Hz’e ulaşabilir ve – Samsung için bir ilk olarak – değişken bir yenileme hızıdır. Ekran, görüntülenenlere göre dinamik olarak ayarlanır ve hiçbir şey hareket etmiyorsa 10 Hz’e kadar tüm hızda kilitlenebilir.

Maksimalistler, Samsung’un aynı anda maksimum çözünürlüğü ve yüksek yenileme hızını aynı anda ayarlamanıza izin vermeyeceği gerçeğine büyük olasılıkla küçümseyecekler, ancak umurumda değil ve yine de çözünürlük farkını göremiyorum. Takas, daha iyi pil ömrü ve Note 20 Ultra’daki pil ömrü mükemmel.

Düzenli olarak iki günlük kullanımdan geçiyorum. Bu şeyi 8K video çekerek ve akışlı oyunlar oynayarak çok zorlasam bile, yine de yaklaşık altı saatlik ekran süresine sahip ve uyuyana kadar fişe takılması gerekmiyor.

Bu 4,500 mAh pilin pil ömrü çok daha etkileyici çünkü çok fazla güç sağlıyor. Note 20 Ultra, 5G için ayrı bir modeme (ekstra bir güç çekişi) sahip bir Qualcomm Snapdragon 865+ işlemciye sahiptir. 12 GB RAM – çoklu görev için yeterli – ve diğer Samsung özelliklerinin olağan çeşitleri: ekran içi ultrasonik parmak izi sensörü, kablosuz ve ters kablosuz şarj, genişletilebilir depolama, stereo hoparlörler, Bluetooth 5, NFC, MST, IP68 su geçirmezlik, kablosuz DeX Miracast üzerinden.

Samsung, iPhone gibi bir UWB radyosuna bile attı – ve tıpkı iPhone gibi, burada gerçekten kullanışlı bir özellik olmaktan çok, övünen bir özellik sayfası onay kutusu gibi görünüyor.

5G’nin hem alt-6 hem de mmWave versiyonlarını destekliyor ve 5G’nin hala emrettiği fiyat primine değmeyeceğine inanıyorum. Yaşadığım yerde, en iyi ihtimalle LTE’den yalnızca yüzde 10 ila 20 daha hızlı olduğunu görüyorum. Ve bazı nadir durumlarda, aslında LTE’den daha yavaştır.

Genel olarak, Note 20 Ultra’daki genel performans birinci sınıftır. Uygulamalar hiçbir zaman arka planda kapanıyor gibi görünmüyor, teklemeler yok ve ekrandaki yenileme hızı her şeyi çok daha pürüzsüz hale getiriyor.

S-Pen ve Samsung Yazılımı

Samsung, S Pen kalemindeki gecikmeyi azalttı. Daha hızlı işleme, daha yüksek yenileme hızı ekranı ve kalemin vaktinden önce nereye gittiğini sezebilen bazı öngörülü makine öğreniminin bir kombinasyonu sayesinde 9 ms’ye (Note 10’dan yüzde 80 daha hızlı) düştü.

Etkileyici çünkü elle tutulur: S Pen ile çizim yaparken ve yazarken gecikme, bir telefonda gördüğüm en iyi şey. Sanal mürekkep, kalem ucundan hiçbir boşluk olmadan dışarı akar.

Genel olarak konuşursak, Not söz konusu olduğunda tavsiyem şudur: Kesinlikle bir kalem istiyorsanız, tek seçeneğiniz bir Nottur. Kalem isteyip istemediğinizi bilmiyorsanız, muhtemelen istemezsiniz. Sadece birkaç kez kullandığınız ve sonra unuttuğunuz bir şey olacak.

Ben her zaman ikinci kampta bulundum. Bir veya iki gün sonra, S Pen ile uğraşmam. Ama bu yıl, kendimi bir ton kullanırken buldum. Gecikme yüzünden değil ve kesinlikle Samsung’un S Pen’i sihirli bir değnek uzaktan kumanda gibi sallamanıza izin veren aptalca “hava hareketleri” yüzünden değil.

Samsung Notes yüzünden. Şimdi bir cümle yazacağım ve muhtemelen buna inanmayacaksınız. Buna inanamıyorum. Ama Note 20 Ultra ile bir hafta kadar sonra, onun yanındayım. İşte başlıyoruz.

Samsung Notes, bir telefona alabileceğiniz en iyi not uygulamasıdır.

Samsung’un not uygulaması, Apple Notes’un yeni yakaladığı ve Microsoft’un mobil OneNote uygulamasının, el yazınızı vurgulamanıza ve düz metin olarak kopyalamanıza izin vermek gibi hala çekemediği şeyleri zaten yapıyor. Ayrıca notlarınızı (uzun el veya yazılı) bir Word belgesine, PowerPoint’e, düz metin dosyasına, görüntüye veya bir PDF’ye aktarmanıza olanak tanır.

S Pen’i silodan hiç çıkarmasanız bile, Samsung Notes uygulaması iyi tasarlanmış, hızlı listeleri ve uzun notları eşit derecede iyi işliyor. Doğru miktarda metin biçimlendirmesine sahip ve bu yıl, notlarınızı klasörler halinde düzenleme özelliğini ekledi (nihayet).

Ancak Samsung Notes’un gerçekten söylediği S Pen’i kullandığınızda. El yazısı tanıma özelliği, herhangi bir cihazda gördüğüm kadar iyidir – ve elbette, el yazısı notlarınız da aranabilir. Bu yıl yeni olan Samsung Notes ayrıca (nihayet) PDF’lere doğrudan açıklama ekleyebilir.

Garip bir açıyla yazarsanız, el yazınızı düzleştirmek için bir düğmeye dokunarak ekranda doğal bir şekilde aşağı akmasını sağlayabilirsiniz. Bu aptalca bir şey gibi görünüyor, ancak notlarınızı çok daha okunaklı hale getiriyor. Notlar ayrıca, notları not alırken sesi kaydedebileceği bir numara da yapar, böylece daha sonra geri dönüp notlarınıza dokunabilir ve tam o anda söylenenleri duyabilirsiniz.

Yine de Samsung Notes ile ilgili bir sorun var: Not 20 Ultra’nın kendisinde bu kadar iyi. Bir masaüstü uygulaması var (kim biliyordu?), Ancak gerçek şu ki, diğer cihazlarda her şeye daha kolay ulaşamazsam dijital hayatımın çoğuna Samsung Notes’a güvenmezdim. Bu yılın ilerleyen günlerinde Samsung Notes, Microsoft OneNote ile tek yönlü eşitleme yapabilecek. Henüz test edemedim ve iki yönlü bir senkronizasyon olmaması can sıkıcı, ama yardımcı olmalı.

Samsung’un Microsoft ile olan aşk ilişkisi bu yıl gerçekten ciddileşiyor. Notes’un tek yönlü eşitlemesine ek olarak, hatırlatıcılar ve görevler de Outlook ile her iki şekilde eşitlenir . Bu yılın ilerleyen günlerinde, Microsoft’un Windows’taki Telefonunuz uygulaması, Not’tan aynı anda birden fazla uygulamayı yansıtmanıza izin verecek.

note 20 ultra ekranında xbox

Samsung ayrıca Microsoft’un Xbox Game Pass Ultimate hizmetini de zorluyor. Beta kullanıyorum ve gerçekten iyi. Note’un büyük (bir telefon için) ekranında bir Xbox oyunu oynamak tamamen doğal geliyor. Switch Lite’ımdan bile daha büyük bir ekran. Stadia da iyi – ancak Microsoft’un oyun kitaplığına sahip olmayacak.

Samsung’un Android’in One UI sürümünün geri kalanı Samsung kursuna eşittir. Son zamanlarda Samsung, yazılım tasarımı konusunda biraz disiplini kaybetti. Şirket her zaman çok fazla tuhaf özelliğe sahip olmaya ve sizi çok fazla garip Samsung hizmetini kullanmaya ikna etmeye meyillidir. Sonuç olarak Note 20’deki deneyim zarar görüyor. Samsung’un kendi uygulamalarının içinde bazen devasa banner reklamlarla karşılaşacaksınız; Samsung Health, özellikle korkunç. Geri çevir, Sammy.

Ayrıca: Bixby. Bir dijital asistan için bu zavallı bahanenin artık azalmasına izin vermek yerine, Samsung’un Bixby’yi sonsuza dek mutlu yaşayabileceği o çiftlikte akrabalarıyla birlikte göndermesi gerekiyor.

Galaxy Note 20 Ultra İnceleme

Note 20 Ultra Kamera İncelemesi

Bir kamera bu kadar büyükse, Galaxy Note 20 Ultra’nın etkileyici bir kamera sistemine sahip olmasını beklersiniz. Öyle – çıkardığınız gerçek fotoğraflar her zaman harika olmasa da. Ancak önemli olan, Samsung’un Galaxy S20 Ultra’yı saran sorunlardan büyük ölçüde kurtulmuş olması.

Bence Note 20 Ultra, bir parça dışında, piyasadaki en iyi telefonlarla aynı seviyede bir kamera sistemine sahip: Samsung, selfie kamerasıyla onu güçlendirdi.

İşte bir örnek. Bir Note 20 Ultra ve Pixel 4 ile aynı özçekimi çektim. Patronum Nilay Patel, Note’un fotoğrafına bir göz attı ve neden beni jambon gibi gösterdiğini sordu. Burada Note 20 Ultra’nın selfie kamerasına #Hamcam adını veriyorum.

Bu berbat bir fotoğraf ve bende buna daha çok benzeyen bir grup var, ama bende de çok iyi görünen bazı fotoğraflar var. Kameranın bunu nasıl ve neden engellemeye karar verdiğinden de emin değilim. Her yüz yumuşatma ve filtre seçeneğini kapatsanız bile, Samsung’un selfie kamerası yine de yüzleri temizlemek için bir şeyler uygular. Keşke olmasaydı çünkü orada bir yerlerde iyi bir kamera olduğunu biliyorum.

Kameraların geri kalanı çok daha iyi durumda. Üç kamera elde edersiniz: 12 megapiksel ultra geniş, periskop düzeneğine sahip 12 megapiksel telefoto ve 108 megapiksel ana geniş açı. Bunları en basitinden en karmaşığına doğru sıralayalım.

Genel olarak, herhangi bir telefondaki ultra geniş sensör, grubun en zayıf olanıdır ve buradaki durum budur. Bununla birlikte, Note 20 Ultra’daki ultra geniş, bu ortalamadan daha iyi. Özellikle manzaralar için önemli olan dinamik aralıktan memnunum.

Telefoto için Samsung, “katlanmış” periskop sistemiyle gitti. Böylece sensör, gerçek optik yakınlaştırma aralığını 5 kata çıkaran bir dizi aynanın arkasına oturur. Samsung ayrıca optik ve dijital zoomları birleştirerek 50x’e ulaşmanızı sağlayan “Space Zoom” adını verdiği bir şeye sahiptir. İlginç bir şekilde, S20 Ultra daha yüksek bir megapiksel sayısına sahip ve 100x yakınlaştırma sunuyor, bu da Samsung’un Not için geri çevirdiği anlamına geliyor.

Note 20 Ultra Zoom 50X

S20 Ultra hiçbir zaman 15x yakınlaştırma gibi bir salon hilesinden başka bir şey değildi – ancak 15x’de oldukça etkileyiciydi. Aynısı Note 20 Ultra için de geçerlidir. 50x’e kadar sıkıştırın ve soyut sanata daha benzer bir şeye bakıyorsunuz. Ancak 10x ya da öylesine, iPhone 11 Pro’dan daha iyi ve Pixel 4 ile rekabetçidir. Bu telefonlar bundan daha fazla zum yapamazlar, ancak Note 20 yapabilir ve 15, hatta 20x’de iyi sonuçlar aldım.

Sonra ana 108 megapiksel kamera var. Bu sensör, Samsung’un kendi ve Samsung’un bu yılki kameralarla ilgili tüm projesi, tüm bu megapikselleri kullanarak Sony sensör kullanan rekabette nesiller arası bir sıçrama yapmak.

Samsung, bir yazılım güncellemesiyle kısmen hafifletilen ciddi odaklanma sorunları olan S20 Ultra ile kapıdan çıktı. Note 20 Ultra’da bu güncelleme var, ancak daha da önemlisi, lazer otofokus sistemine de sahip. Bu bir kaba kuvvet donanım çözümü, ancak işe yarıyor: yakından, odaklanma S20 Ultra’dan çok daha hızlı ve çok daha güvenilir.

108 megapiksel fotoğraflar çekebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, neredeyse hiçbir zaman buna değecek kadar fazla ayrıntı elde edemezsiniz. Birden çok pikseli bir araya getirmenin (“gruplama” olarak bilinir) bir sonucu olarak varsayılan 12 megapiksel görüntülere bağlı kalmak daha iyidir. Bu sonuçlar klasik Samsung’dur: iyi ancak bazen biraz fazla düzleştirilmiş ve / veya aşırı keskinleştirilmiş.

Samsung, renk açısından iPhone’un bir adım gerisinde kaldı ve hala Pixel’i ayrıntı olarak yakalayamadı, ancak yine de Android paketinin geri kalanının çoğunun önünde olduğunu düşünüyorum. Şaşırtıcı bir şekilde, kendimi Note 20 Ultra’nın düşük ışık modlu fotoğraflarını Pixel’inkine tercih ederken buldum. Bu gibi durumlarda, en azından Samsung’un yumuşatma tutkusu, aşırı düşük ışıkta daha hoş bir görüntü için yapılmıştır.

Son olarak: video. Samsung’un Pro Modu’nun beklediğimden çok daha büyük bir hayranıyım. Evet, orada bir 8K seçeneği var ve evet, basit konuları çeken ideal koşullar dışında her şeyin dışında 4K veya daha düşük bir değere bağlı kalmanız gerektiğini düşünüyorum. Ancak profesyonel modun arayüzü temiz ve net. Ve Samsung, telefonlara göreceli olarak nadir olan çok sayıda mikrofon seçeneği ekledi. Ön mikrofon, arka mikrofon veya omni mikrofon arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca bir USB-C mikrofonu takabilir veya bir Bluetooth kulaklıktan kayıt yapabilirsiniz.

Samsun Galaxy Note 20 Ultra 1

Bu tutarsız selfie kamerasının ve Samsung’un Bixby dijital asistanını öldürmeyi reddetmesinin ötesinde, Not 20’de çizim tahtasına geri göndereceğim hiçbir şey yok. Ve sahip olunması gereken tek bir büyük özellik olmasa da, akıllı telefonların ne kadar harika olabileceğini hatırlamamı sağlayan birçok küçük şey var.

Samsung Notes’ta kalem kullanma deneyiminin ne kadar iyi olduğunu hala anlayamıyorum, çünkü Samsung’un yıllarca süren aşırı yazılım vaadleriyle eğitildiğim için. Bu sefer, aslında sağlıyor. Üzerinde Xbox oyunlarını oynatmak gerçekten sürükleyici ve eğlencelidir – ve pil saatlerce dayanacak dayanıklılığa sahiptir. Dikkat çeken Space Zoom bile bazen işe yaradı.

Note 10 veya hatta Note 9’unuz varsa, bu sizin için gerekli bir yükseltme değildir. Ve kalemi kullanacağınızı düşünmüyorsanız, size aynı faydaların çoğunu sağlayan daha ucuz seçenekler vardır.

Note 20 Ultra çok gösterişli, gösterişli bir telefon. Ancak bu yıl gösterişli bir güncelleme almadı. Bir özellik çıkıntısı (ve eşleşecek bir kamera çıkıntısı) miktarı var. Ancak bu, onu şu anda satın alabileceğiniz belki de en iyi amiral gemisi Android telefon yapmak için yeterli. Bu kadar büyük bir telefon için bile bu küçük bir şey değil.