MacBook Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

MacBook bilgisayarlar ilk çıktığı andan itibaren her açıdan kusursuzdur. Zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe daha da iyi bir duruma gelmiştir. Ama zamanla her bilgisayar gibi MacBook bilgisayarlar da yavaşlayabiliyor. Yavaşlamasının birçok sebebi olabilir. Ama sadece yavaşladığı için değil, verileri toplu bir şekilde silip bilgisayarı temizlemek için de formatlama yapılabilir. Örneğin, bilgisayarınızı satmak istiyorsunuz ama içinde kendinize ait hiçbir şeyin kalmaması gerekiyorsa, MacBook format atma işlemini yaparak gönül rahatlığı ile cihazınızı satabilirsiniz. Bu işlemi kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yeterli donanım ve bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız bir servis merkezinden teknik destek alabilirsiniz.

Saints Computer olarak; Apple Servis, MacBook Servis, iMac Servis konularında her türlü profesyonel teknik desteği sağladığımızı hatırlatırız. İletişim kanallarımız aracılığı ile güncel fiyatlar hakkında bilgi alabilmeniz mümkün.

Adım Adım MacBook Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

MacBook format atma

  • Format atmaya karar verdikten sonra ilk yapılması gereken işlem MacBook içinde var olan belgelerinizi yedeklemenizdir. Bilgisayarınızın her yerine bakmanız durumunda silinmesini istemediğiniz belgelerinizi yanlışlık ile silmemiş olursunuz.
  • Yedekleme işlemi sona erdikten sonra bütün her şeyden çıkıp bilgisayarınızı kapatmalısınız.
  • Şimdi kontrol etmeniz gereken iki şey kaldı. Birincisi bilgisayarınızın internete bağlı olduğunu kontrol etmektir. İkincisi ise Macbook’un prize takılı olmasıdır.
  • Bütün işlemler tamam olduğuna göre bilgisayarı kapatalım. Bilgisayarınızın kapandığından emin olduktan sonra aynı anda ALT + CMD + R butonlarına basın. Bu tuşlara bastığınızda bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.
  • Bilgisayarınız açıldığında bir dünya simgesi ortaya çıkacaktır. Bu dünya simgesinin altında ise bir dolum çubuğu görünecektir.
  • Bu dolum çubuğunun dolmasını beklemeniz gerekmektedir. Dolum süresi internet hızınıza göre değişebilir. Çubuk tamamen dolduktan sonra karşınıza toplamda dört tane seçenek çıkacaktır.

MacBook format atma

  • Bu dört tane seçenekten ikinci sırada olan ‘Mac’i Yeniden Yükle’ seçeneğine dokunun.
  • Bunu seçtikten sonra ekranda bilgisayarı aldığınızda ilk yüklü olan sürüm görünür. Bu sürümü yüklemek için dördüncü seçeneği tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra tekrar bir ekran çıkacaktır. Buradan da ‘Disk İzlencesini’ seçin ve ardından da ‘Sürdür’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
  • Bu işlem bittikten sonra pencereyi kapatmanız gerekmektedir. Şimdi ana menüden ‘Mac OS X’ yeniden yüklemeyi seçerek ‘Sürdür’ seçeneğine tıklayın. Yapılan işlem yaklaşık kırk beş, elli dakika sürecektir.

Macbook Format Atma Nasıl Yapılır?

Macbook format atma işlemi için kullanıcıların deneyimli bir teknisyene ihtiyacı olabilir.

İnsanlar tek başına MacBook format atma işlemini yapmaktan çekinirler. Bilgisayara bir şey olmasından korkarlar. Ama bütün maddeler tek tek uyguladığında format atma işlemi hiç zor değil!

Sosyal Medya Paylaşım İndirimi Saints Computer

Kampanya katılım oranı %100’e ulaştığında sonlandırılacaktır.

Privacy Preference Center