iPhone Nasıl Sıfırlanır?

Bazen, yeni bir başlangıç yapmak için iPhone sıfırlaması yapmanız gerekir. Belki de iPhone’unuzu sattığınız için tam veri silinmesine (formatlamak) ihtiyacı var veya bir şeyler ciddi şekilde yanlış gitti ve baştan başlamanız gerekiyor. Bu gibi durumlarda, fabrika ayarlarına sıfırlama mükemmel bir seçenektir. iPhone nasıl sıfırlanır adım adım size anlatmaya çalışacağız.

Telefonunuzu sıfırlamanın doğru bir yolu ve yanlış bir yolu var. Her şeyi kaybetmemeniz için size tam olarak ne yapmanız gerektiğini göstereceğiz.

İlginizi Çekebilir: iPhone donarsa ne yapılmalıdır?

iPhone’unuz donmuş veya yanıt vermiyor mu? Bir iPhone’u nasıl sıfırlayacağınızla ilgili kılavuzumuzu takip edin, böylece tekrar çalışmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, fabrika ayarlarına sıfırlama sorununuzu çözmese bile iPhone’unuzdaki sorunları gidermek için atabileceğiniz birçok adım olduğundan sorun giderme kılavuzumuza da göz atabilirsiniz.

iPhone Nasıl Sıfırlanır: iCloud kullanarak sıfırlamak

İster bir iPhone 11 Pro, ister bir iPhone XS, bir iPhone 8, bir iPhone SE, bir Phone 7 veya 7 Plus veya iPhone 4 veya 5 gibi daha eski bir model olan iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanın en kolay yolu iCloud’u kullanmaktır.

1. Adım: Öncelikle yedekleyerek iPhone’unuzu hazırlayın

iphone-icloud-yedeklemek

Apple kimliğinizle oturum açtığınızda Apple’ın iCloud’u varsayılan olarak açıktır. Neyi yedeklemek istediğinize karar vermek için Ayarlar> [Adınız]> iCloud’a veya iOS’un bazı eski sürümlerinde Ayarlar> iCloud’a gidin ve yedeklemek istediğiniz öğelere geçiş yapın. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi çok şey sileceğinden hemen hemen her şeyi yedeklemenizi öneririz, ancak özellikle Fotoğraflarınız, Postalarınız, Kişileriniz ve Notlarınız.

iphone-icloud-yedeklemek001

 

Seçimlerinizi açtıktan sonra, aşağı kaydırın ve iCloud Yedekleme’ye dokunun, ardından Açık (zaten değilse) arasında geçiş yapın ve Şimdi Yedekle’ye dokunun . Kablosuz ağa bağlı olmanız gerektiğini ve yedeklemenin tamamlanmasının biraz zaman alabileceğini unutmayın.

Alternatif olarak, PC’nizi veya dizüstü bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. İPhone’unuzu USB aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’daki belirli cihazınızın Özet sekmesini görüntülerken gri Şimdi Yedekle düğmesini tıklayın . Catalina çalıştıran bir Mac’iniz varsa, Cihazlar veya Konumlar sekmesinin altındaki Finder’a bakın .

2. Adım: Sıfırlama menüsüne erişin

iphone-yedekleme-01

 

Ana ekranı görüntülerken ana Ayarlar simgesine dokunun, ortaya çıkan menüden Genel’i seçin ve sayfanın altındaki Sıfırla düğmesine dokunun.

3. Adım: iPhone’unuzu sıfırlayın

iphone-sıfırlayın-01

 

Üst taraftaki mavi renkli Tüm İçeriği ve Ayarları Sil seçeneğine dokunun . Önerdiğimiz gibi yedeklemediyseniz, bunu yapmanız istenir. Daha sonra parolanızı girmeniz istenir. Kararınızı onaylamak için ortaya çıkan açılır pencerede kırmızı iPhone’u Sil seçeneğine dokunun.

4. Adım: iPhone’unuzu geri yükleyin

Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra – birkaç dakikaya kadar sürebilen bir işlem – telefonunuzun orijinal fabrika ayarlarına geri yüklendiğinden emin olun. Doğru şekilde yapılırsa, başlangıçta bir kez daha iOS Kurulum Yardımcısı’na sunulur.

Oturum açmanız ve fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra iPhone’unuzu sıfırdan ayarlamanız gerekir. İstemler, iCloud hesabınızdan geri yüklemek, önceki ayarlarınızdan herhangi biri olmadan tamamen yeni bir telefon ayarlamak veya kullanmak isteyip istemediğinizi soracaktır. iTunes ve eski içeriğinizi tekrar telefona koymak için bir PC kullanabilirsiniz.

iPhone Nasıl Sıfırlanır: iTunes kullanarak sıfırlama nasıl yapılır (eski yol)

iphone-sıfırlayın-02

 

iPhone’da fabrika ayarlarına sıfırlama ( 4S veya iPhone XS Max olsun) iCloud’u kullandığınızda ve doğrudan cihazdan sıfırladığınızda daha kolaydır, ancak yine de Apple’ın yaşlanmasını kullanabilirsiniziTunesbir PC ile. Bu yöntemi geleneksel olarak kullandıysanız ve uzun süredir iPhone sahibi iseniz faydalıdır.

Apple emekli olma sürecinde iTunesMacOS için, bu nedenle Catalina veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, Mac bilgisayarlarda cihaz senkronizasyonu Finder üzerinden gerçekleştirilir. Bağlı iPhone’unuzu Cihazlar veya Konumlar sekmesinin altında bulabilirsiniz.

Adım 1: iPhone’unuzu geri yükleme için hazırlama

İlk olarak, iTunes normalde yaptığınız gibi geri yükleyebilirsiniz. Mac kullanıyorsanız, iTunes ana araç çubuğunun sol tarafında bulunur ve Windows’taysanız, sağdaki Yardım menüsünü tıklayın. Ortaya çıkan açılır menüden Güncellemeleri Denetle’yi seçin ve iTunes’un en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Değilse, en son sürümü indirin ve yükleyin. Catalina çalıştıran bir Mac kullanıyorsanız, bunun yerine Finder’ı açın. Daha sonra, iPhone’unuzu USB yoluyla bilgisayarınıza bağlayın ve verilen cihazınızın Özet sekmesini görüntülerken gri Şimdi Yedekle düğmesini tıklayın. Alternatif olarak, iCloud’u kullanma hakkındaki kılavuzumuzu izleyincihazı Apple’ın uzak sunucularına yedeklemek için. Cihazınızı yedeklemek gerekli olmasa da, bunu yaptığınızda fotoğraflarınız, uygulamalarınız, kişileriniz, ayarlarınız ve diğer verileriniz saklanır, böylece diğer iOS cihazlarını yedeklemeden otomatik olarak geri yükleyebilirsiniz.

Bir iPhone 4S veya daha yeni bir cihaz kullanıyorsanız iPhone’umu Bul özelliğini devre dışı bırakmanız gerekir. Bunu yapmak için, ana ekranı görüntülerken ana Ayarlar simgesine dokunun, iCloud’u seçin ve iPhone’umu Bul’a dokunun. Ardından, henüz yapmadıysanız özelliği devre dışı bırakmak için üstteki kaydırıcıyı değiştirin.

Adım 2: iPhone’unuzu geri yükleyin

Yedekleme tamamlandıktan sonra, verilen cihazınızın Özet sekmesini görüntülerken gri iPhone’u Geri Yükle düğmesini tıklayın. Kararınızı onaylamak için ortaya çıkan açılır pencerede Geri Yükle düğmesini tıklayın ve istenirse yazılım lisans sözleşmesini kabul etmek için Kabul Et’i tıklayın ve geri yüklemeden önce gerekli iOS yazılım dosyasını indirmeye başlayın.

Adım 3: iPhone sıfırlandığından ve geri yüklendiğinden emin olun

Geri yükleme işlemi tamamlandıktan sonra – birkaç dakika sürebilecek bir işlem – telefonunuzun orijinal fabrika ayarlarına geri yüklendiğinden emin olun. Doğru şekilde yapılırsa, başlangıçta bir kez daha iOS Kurulum Asistanı ile karşılaşacaksınız; buradan telefonunuzu bir yedeklemeden geri yükleyebilir veya yeniden ayarlıyormuş gibi işleme devam edebilirsiniz.

Tüm bu farklı iPhone sıfırlama seçenekleri ne anlama geliyor?

iPhone’unuzu sıfırlarken, iOS size bir dizi farklı seçenek sunar ve hangisini seçeceğinize karar vermek kafa karıştırıcı olabilir. Genellikle, yukarıda belirtilen fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirmek istersiniz, ancak gereksinimleriniz için en iyi sıfırlamayı seçebilmeniz için diğer seçeneklerin ne yaptığına ilişkin bir açıklama aşağıda verilmiştir.

Not: Telefonunuzu satıyorsanız veya bir başkasına veriyorsanız, her şeyi güvenli bir şekilde silen ve telefonunuzu orijinal durumuna geri getiren tek şey Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’dir.

Bütün ayaları sıfırlamak

Bu seçeneği belirlerseniz, tüm verilerinizi kaybetmezsiniz, ancak ayarlarınızı ve Kablosuz şifrelerinizi kaybedersiniz. Manuel ayarlar kaybolacaktır, ancak yine de resimleriniz, uygulamalarınız ve diğer içerikleriniz olacaktır.

Tüm içeriği ve ayarları sil

Bu, yazının başında açıkladığımız ve cihazınızdan her şeyi silen seçenek. İçeriğinizi yedeklemediğiniz sürece ayarlarınız, resimleriniz, uygulamalarınız ve diğer verileriniz kaybolur.

Ağ ayarları sıfırlama

Bazen daha iyi bir bağlantı kurmak için ağ ayarlarınızı yenilemeniz gerekir. Bu seçeneği belirlemek ağ ayarlarınızı sıfırlar, önbelleği temizler ve cihazınızda sakladığınız geçici dosyaları siler. Çeşitli Wi-Fi bağlantılarında sorun yaşayanlar için harika.

Klavye sözlüğünü sıfırla

Bazen otomatik düzeltme, yarardan daha fazla hasar verebilir. İPhone’unuzun her zaman önceki mesajlarınıza dayanarak yazım hataları ve yanlış kelimeler önerdiğini düşünüyorsanız, klavye sözlüğünü her zaman sıfırlayabilirsiniz.

Ana ekran düzenini sıfırla

Çoğu kişi akıllı telefonlarının ana ekranını en sevdikleri uygulamalar ile kurmayı sevmesine rağmen, bazen işleri biraz değiştirmek güzeldir. Telefonunuzla birlikte gelen orijinal ana ekran düzenine geri dönmek isterseniz, bu sıfırlama seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Konum ve gizliliği sıfırla

Bazen, ayarlarda gezinmeye başladığınızda, işleri karıştırabilirsiniz. Telefonunuzun orijinal gizlilik ve konum ayarlarına geri dönmek istiyorsanız, bu sizin için sıfırlamadır. Diğer tüm bilgiler aynı kalacaktır.