iPhone’da Eksik Uygulamaları Geri Getirme

Her iPhone, iPad ve iPod touch, Apple’ın tonlarca yararlı uygulamasıyla önceden yüklenmiş olarak gelir, ancak bazen bu uygulamalar kaybolabilir. iPhone’da eksik uygulamaları geri getirme durumunda, nereye gittiklerini, neden kaybolduklarını ve nasıl geri getireceklerini merak ediyorsanız yazımızda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamalar arasında, App Store uygulaması, Safari web tarayıcısı, iTunes Store uygulaması, Kamera , FaceTime ve diğerlerini içerebileceği uygulamalar. Bir uygulamanın ortadan kaybolmasının birkaç olası nedeni vardır. Taşınmış veya silinmiş olabilir. Bu çok açık. Daha az belirgin olan, “eksik” uygulamaların hala cihazınızda olabileceği, ancak iOS’un Kısıtlamalar özelliği kullanılarak gizlenmiş olabileceğidir.

Bu makalede, bir uygulamanın iPhone’unuzdan veya diğer cihazınızdan neden eksik olabileceği ve uygulamalarınızı nasıl geri alabileceğiniz her nedeni açıklanmaktadır.

iPhone Kısıtlamaları Özelliği Hakkında

iphone kısıtlamaları nasıl kaldırılır

iOS’ta yerleşik Kısıtlamalar özelliği, kullanıcıların önceden yüklenmiş belirli uygulamaları ve özellikleri kapatmasına olanak tanır. Uygulamaları engellemenin yanı sıra, Gizlilik ayarları, e-posta hesaplarını değiştirme, Konum Servisleri, Oyun Merkezi ve daha fazlası dahil olmak üzere iOS’un birçok işlev ve özelliğindeki değişiklikleri devre dışı bırakmak veya engellemek için Kısıtlamalar kullanılabilir.

En önemlisi, Kısıtlamalar kullanımdayken, en azından Kısıtlamalar kapatılana kadar uygulamalar devre dışı bırakılabilir ve gizlenebilir. Etkinleştirilirse, aşağıdaki uygulamaları gizlemek için Kısıtlamalar kullanılabilir.

Uygulamaları Gizlemek için Kısıtlamaları Kullanmak

Daha önce de belirtildiği gibi, uygulamaları gizlemek için genellikle Kısıtlamalar kullanacak iki grup vardır: ebeveynler ve BT yöneticileri.

Ebeveynler, çocuklarının istemedikleri uygulamalara, ayarlara veya içeriğe erişmesini önlemek için Kısıtlamalar kullanır. Bu, yetişkinlere yönelik içeriğe erişmelerini önlemek veya sosyal ağ veya fotoğraf paylaşımı yoluyla kendilerini çevrimiçi yırtıcılara maruz bırakmaktan kaçınmak olabilir.

Öte yandan, iOS cihazınızı işvereninizden alırsanız, şirketinizin BT yöneticileri tarafından oluşturulan ayarlar sayesinde uygulamalar kaybolabilir. Cihazınızdan erişebileceğiniz içerik türüyle ilgili kurumsal politikalar nedeniyle veya güvenlik nedeniyle olabilirler.

İçerik Kısıtlamalarını Kullanarak Uygulamaları Geri Alma

App Store, Safari veya diğer önceden yüklenmiş uygulamalarınız eksikse, bunları geri almak mümkündür, ancak kolay olmayabilir. İlk olarak, uygulamaların gerçekten eksik olduğundan ve sadece başka bir ekrana veya bir klasöre taşınmadığından emin olun.

iPhone’da Eksik Uygulamalar Nasıl Bulunur?

Eksik görünen tüm uygulamalar aslında gizlenmez veya kaybolmaz. Sadece hareket ettirilebilirler. İOS’a yükselttikten sonra, uygulamalar bazen yeni klasörlere taşınır. İşletim sisteminizi yakın zamanda yükselttiyseniz , yerleşik Spotlight arama aracını kullanarak aradığınız uygulamayı aramayı deneyin.

Spotlight aradığınız uygulamayı açmazsa, Ayarlar uygulamasında Kısıtlamaların etkin olup olmadığını kontrol edin. Bunları nasıl kapatacağınız, çalıştırdığınız iOS sürümüne bağlıdır.

iOS 12 ve Üstü iOS Kısıtlamaları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Eğer çalıştırıyorsanız iOS 12 veya daha yeni, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar’a dokunun.
 2. Ekran Saati’ne dokunun.
 3. İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları’na dokunun.
 4. Kısıtlamalar zaten açıksa, şifreyi girmeniz istenir. Burası zorlaşıyor. Çocuk veya şirket çalışanıysanız, ebeveynlerinizin veya BT yöneticilerinizin kullandığı şifreyi bilmiyor olabilirsiniz (elbette mesele budur). Eğer bilmiyorsanız, temelde şansınız kalmaz. Afedersiniz. Eğer biliyorsanız, girin.
 5. Kısıtlamalar ayarlarına erişebiliyorsanız, kullanmak istediğiniz uygulamanın yanındaki kaydırıcıyı açık / yeşil konuma getirerek diğerlerini gizli bırakırken bazı uygulamaları etkinleştirebilirsiniz .
 6. Tüm uygulamaları etkinleştirmek için İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları kaydırıcısını kapalı / beyaza getirin ve Kısıtlamaları tamamen kapatın.

iOS 11 ve Daha Düşük Sürümlerde iOS Kısıtlamaları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Kısıtlamalar ayarları iOS 11 ve önceki sürümlerde farklı bir yerde bulunur:

 1. Ayarlar’a dokunun.
 2. Genel’e dokunun.
 3. Kısıtlamalar’a dokunun.
 4. Son bölümde açıklanan Kısıtlamalar şifresiyle aynı sorun burada geçerlidir. Parolayı biliyorsanız, girin ve hangi uygulamaları etkinleştireceğinizi seçin.
 5. Tüm uygulamaları etkinleştirmek ve Kısıtlamaları tamamen kapatmak için Kısıtlamaları Devre Dışı Bırak’a dokunun.

iPhone Silinmiş Uygulamalar Nasıl Geri Alınır

Uygulamalarınız da silindikleri için eksik olabilir. İtibariyle iOS 10 Apple sen (teknik bu uygulamalar sadece gizli değil, olsa silindi) bazı Önceden yüklenmiş uygulamaları silmenize olanak verir. iOS’un önceki sürümleri buna izin vermiyordu.

Silinen bu uygulamaları yeniden yükleyerek geri alabilirsiniz. Silinmiş yerleşik uygulamaları nasıl yeniden yükleyeceğinizi öğrenmek için Önceden Satın Aldığınız Uygulamaları Nasıl İndireceğinizi okuyun.