iPhone Uygulama Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

iOS uygulamaları, iPhone ve iPad ürünlerden birkaç şekilde silinebilir. iOS 13 öncesinde uygulamaya basmak, sonrasında jiggle yapıp çıkan X tuşuna basıp silmek mümkündü. Ancak, iOS 13 ve iPadOS işleri biraz değiştirdi. iPhone ve iPad uygulama silme işlemi nasıl yapılır merak ediyorsanız; detayları sizler için derledik.

Uygulamaları ana ekrandan silme

Ana ekrandaki bir uygulama simgesine basılı tutarsanız; uygulamanın en son işlemlerini görüntüleyebilirsiniz. Aynı hareket, simgeyi ekran etrafında hareket ettirmenizi de sağlar.

Bir iPhone veya iPad cihazdan uygulama silme işlemi için 2 yol vardır. Silmek istediğiniz uygulamayı bir saniye basılı tutun, ardından açılır menüden Uygulamaları Düzenle eylemini seçin. Bu, ekrandaki tüm uygulamaları kıpırdatır ve her bir simgenin köşesinde standart bir şekilde küçük bir X çıkmasını sağlar.

İkinci seçenek ise şöyledir; uygulama simgesini en az 2 saniye kadar basılı tutun. Herhangi bir widget ile birlikte açılan menü kaybolacaktır ve simge parmağınızın altında kalacaktır. Ardından, uygulama silmeye hazır hale gelir.

iphone uygulama silme

App Store’dan uygulama silme işlemi

Apple, iOS 13 ve iPadOS ile birlikte, uygulamaları doğrudan cihazınızdaki App Store’dan silmek için yeni bir yol ekledi. Cihazınızdaki uygulamaları güncellerken veya en son güncellenen uygulamaları görüntülerken, bir Silme seçeneğini görmek için uygulama üzerinde sola kaydırma işlemi yapın.

App Store’dan çıkmak zorunda kalmadan iPhone ve iPad uygulama silme işlemi yapabilirsiniz. Uygulamanın ana ekrandaki simgesine basın ve yukarıdaki işlemleri tekrarlayın.

Kısaca işlem adımları şu şekilde:

iphone uygulama silme

  1. YourApp Store uygulamasını iPad veya iPhone cihazınızda başlatın.
  2. Ekranın sağ üst köşesindeki hesap profil resminize dokunun.
  3. Hesap bölmesini En Son Güncellenen bölüme kaydırın.
  4. Son güncellenen bir uygulamayı kaldırmak için, listede sol tarafa kaydırma işlemi yapın ve ardından görünen kırmızı Sil butonuna dokunun.

iOS 13’te Apple, yeni oyun hizmeti Apple Arcade’e yer açmak için uygulama güncelleme arayüzünü, ekranın altındaki sekmelere taşıdı. Bu nedenle, uygulama güncellemelerine erişmek ve uygulamaları silmek istediğinizde Uygulama Mağazası’ndaki profil resminize dokunup, işlemleri kolayca halledebilirsiniz.

3D Touch ile iPhone uygulama silme işlemi

Ana ekrandaki bir simgeye basmak, yalnızca Peek ve Pop widget’larını etkinleştiriyorsa, 3D Touch için biraz daha az kuvvetle basmayı deneyin. Parmağınızı simgenin üzerine hafifçe yerleştirdiğinizde, X’in çıktığını göreceksiniz. Sonrasında silme işlemi yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşım İndirimi Saints Computer

Kampanya katılım oranı %100’e ulaştığında sonlandırılacaktır.

Fatma Yüksel

Teknoloji konularındaki bilgi ve deneyimini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan bir yazar.

Yazarın tüm makaleleri

Privacy Preference Center