iPhone iOS 14 Güncellemesiyle Tamamen Değişecek

iPhone 2007’deki çıkışından bu yana birçok yönden değişti ve hücresel bağlantılı bir iPod touch’tan dünyadaki en gelişmiş kişisel bilgisayarlardan biri haline geldi.

Ancak iPhone’da çok fazla değişmeyen bir şey var: ana ekranı.

Uygulamalar her zaman aynı boyutta simgeler ızgarasında düzenlenmiş olarak kalmıştır. Bunları kullanmak, bir uygulamayı başlatmak için bir simgeye dokunmak ve ana ekran düğmesine basmak veya çıkmak için ekranın altından yukarı kaydırmak anlamına gelir.

Bu , Apple’ın bir sonraki büyük yazılım güncellemesi olan iOS 14’ün bu sonbaharda piyasaya sürülmesiyle bazı önemli şekillerde değişmek üzere . Apple, iPhone’un ana ekranında ve iPhone’un ana ekranını her zamankinden daha özelleştirilebilir ve dinamik hale getirecek uygulamaların çalışma biçiminde bazı değişiklikler yapıyor.

iOS 14’te iPhone’unuzu kullanmayı farklı hissettirecek üç önemli değişiklik var:

Farklı boyutlarda gelen, daha fazla bilgi gösteren ve son olarak ana ana ekrana sabitlenebilen yeni widget’lar.
Esasen Apple’ın oluşturduğu ve uygulamalarınızı otomatik olarak kategorilere ayıran akıllı bir klasör olan Uygulama Kitaplığı.
Uygulama Klipleri, tam programı yüklemenize veya başlatmanıza gerek kalmadan uygulamanın belirli bir bölümünü kullanmanıza olanak tanıyan bir özelliktir.

iPhone Ana Ekranı nihayet bir güncelleme alıyor

 

iPhone ana ekran güncellemesi

Geliştirilmiş widget’lar, iPhone’un arayüzünün iOS 14 ile değişmesinin en büyük yollarından biri olabilir, çünkü iPhone’un yazılımını, Apple Watch gibi hızlı ve göze çarpan etkileşimler için daha iyi optimize edecektir.

Apple’ın yeni widget’ları sadece farklı boyutlarda değil, aynı zamanda daha fazla bilgi gösteren yenilenmiş bir tasarıma sahiptir. İOS 14’te, bu widget’ları ana ana ekranınıza sürükleyebileceksiniz, böylece ana ekranınızı Android’e benzer bir uygulama ızgarasından daha fazla hale getirebilirsiniz.

ios 14 widgetlar

Bu, “Bugün” görünümüne geçmek veya bir uygulama açmak yerine hava durumu tahmini veya etkinlik hedeflerinize doğru ilerleme gibi bilgileri yalnızca ana ekrana bakarak görebileceğiniz anlamına gelir.

Apple, adından da anlaşılacağı gibi, hızlıca geçebileceğiniz üst üste yığılmış birden fazla widget içeren Smart Stack widget’ı sayesinde iPhone’un işletim sistemini biraz daha sezgisel hale getirmeye çalışıyor.

Ancak en ilginç olanı, bu “yığının” Apple’ın sizin için en uygun olduğunu düşündüğü bilgilere dayanarak günün saatine bağlı olarak yukarıda gösterilen widget’ı değiştirebilmesidir. Örneğin, öğleden sonra iş günü boyunca takvim randevuları ve ardından günün sonuna doğru etkinlik widget’ı görebilirsiniz.

Uygulamalar arasında kaybolmaya son

Apple ayrıca, iOS 14’te uygulamalarınızı diğerlerinin yanı sıra eğlence, sosyal ve yakın zamanda eklenen kategoriler gibi kategorilere göre düzenlenmiş bölümlere ayıran yeni bir özellik sunuyor. En çok kullandığınız uygulamalar, bu kategorileri incelemek yerine sadece bir dokunuşla erişebilmeniz için klasörün üstünde kalır.

Ayrıca, düzinelerce ve düzinelerce uygulamaya sahip olanların aradıklarını, el ile elemek zorunda kalmadan bulmalarını çok daha kolay hale getirmelidir. Şu anda, sunulan en benzer özellik, diğer faktörlerin yanı sıra, ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak kullanmak isteyebileceğiniz uygulamaları öneren Siri Önerileri’dir.

ios 14 uygulama kütüphanesi ana ekran

iPhone’unuzu kullanma şeklinizi değiştirecek diğer büyük güncellemeye, App Clips adı verilir; bu, bir uygulamanın ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz küçük bir kısmıdır. Buradaki fikir, yalnızca bir kez veya zaman zaman kullanabileceğiniz uygulamaları indirmekten kaçınmaktır.

Apple , Pazartesi günü Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansında Uygulama Klipleri için bazı kullanım örnekleri sundu . Örneğin, otopark için ödeme yapmak üzere belirli bir uygulamayı indirmek yerine, telefonunuzu ödeme makinesinin yakınında tutarken bir Uygulama Klibi görünür.

Park yeri için ödeme yapmak veya bir fincan kahve satın almak gibi gerçek dünyadaki kullanım durumlarına ek olarak, App Clips web ve iMessage’da da çalışacaktır. Bir arkadaşınız size Etsy’den satın alınan resimlere bir bağlantı gönderirse, bir Uygulama Klibi, örneğin satın almak için tam uygulamayı indirmek zorunda kalmadan resmi satın almanızı sağlayabilir.