iPhone İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

İki faktörlü doğrulama, ekstra bir güvenlik önlemi olarak günden güne giderek daha da önemli hale geliyor. Bazen kullanıcılar, açılış şifresini defalarca yanlış girdiklerinde iPhone’unuz etkin değil, iTunes’a bağlayın uyarısını alıyor. Bu yazımızda parolayı yanlış girilerek kilitlenen iPhone’lar için çözüm yolları arayacağız.

iPhone’u doğrulamak ne demektir?

Apple kimliği için iki faktörlü doğrulama, Apple ID’nizin başka kişilerin eline geçmemesi için yapılmış olan bir güvenlik sistemidir. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdikten sonra iPhone’unuzu onaylama hakkında bir mesaj görürseniz, Apple hesabınız üzerinden iki faktörlü kimlik doğrulamayı başarıyla açtınız demektir. Kimlik doğrulaması açıldığında, kişisel cep telefonunuz gibi güvenilir bir cihazı veya evde duran bir iPad ya da Mac’i etkinleştirmiş olursunuz.

Başka bir cihazdan doğrulama nasıl yapılır?

Oturum açmayı onaylamanın en basit yolu Apple’ın size gönderdiği doğrulama kodunu kullanmaktır. Yeni bir cihazda oturum açmayı denedikten sonra yapmanız gerekenler:

Önemli: Bu metot için güvenilen cihazlarınızın iOS 9 ve OS X El Capitan olması gerekmektedir. Eğer düşük versiyon kullanıyorsanız başka metotları denemelisiniz.

  • Güvenilir cihazlarınızdan birini açın. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiğinizde bunları ayarlamış olmanız gerekir.
  • Güvenilir cihazınızda otomatik olarak yeni bir oturum açma girişimini bildiren bir uyarı alacaksınız. Bu kodu görüntülemek için İzin Ver butonuna dokunun.

iPhone etkinleştirme nasıl yapılır

  • Oturum açmaya çalıştığınız cihazda, güvenilir cihazınızda görünen kodu girin. Artık erişiminiz olması gerekir.

iphone etkinleştirmesi

iPhone’u SMS ya da Telefon Görüşmesi ile onaylama nasıl yapılır?

Belki de şu anda güvenilir bir cihaza erişiminiz yok. Bu durumda doğrulama kodunu güvenilir bir telefon numarasına SMS ya da telefon görüşmesi olarak da gönderebilirsiniz; bunlar iki faktörlü kimlik doğrulama işleminde de ayarlanabilir. Yeni bir cihazda oturum açmayı denedikten sonra yapılması gerekenler:

  • Doğrulama Kodu Almadım’a dokunun.

iphone'unuzu etkinleştirme apple id

  • Yeni bir uyarı alacaksınız. Kodu güvenilir telefonunuza gönder seçeneğini seçin.
  • Güvenilir telefon numaranıza bir metin veya telefon çağrısı gönderir. Oturum açma işlemini tamamlamak için telefonunuza gelen SMS veya çağrıda robot sesinde duyduğunuz kodu girin.

apple id doğrulama kodu

İşe yaramadı mı? Ayarlar menüsünden kod nasıl alınır?

Son olarak, otomatik kodları alamazsanız ve arama veya metin alamazsanız, kod oluşturmak için güvenli cihazınızdaki Ayarlar menüsünü kullanabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

  • Güvenli cihazınızda Ayarlar>[Adınız] seçeneğine dokunun. Eski cihazlarda [Adınız] menüsünü bulmak için iCloud’a dokunmanız gerekebilir.

iPhone doğrulama kodu Ayarlar menüsünden

  • Şifre ve Güvenlik’e dokununun.
  • Son olarak, Doğrulama Kodunu Al yazan seçeneği seçin. İşlemi tamamladığınızda Tamam’a dokunun.

apple kimliği ile iphone ayarları doğrulama kodu

İki faktörlü kimlik doğrulama önemlidir ama dikkat edin şifrelerinizi mutlaka eski moda yöntemlerlerle (kağıt-kalem) not alın.

Privacy Preference Center