iPhone Ekranım Dönmüyor Nasıl Düzeltirim?

iPhone ekranı döndürmek film izlerken ya da geniş açı bir fotoğrafa bakarken çok kolaylık sağlamasıdır. Ancak bazen, iPhone veya iPad’inizi döndürdüğünüzde ekran otomatik olarak dönmez. Bu, cihazınızın kullanımını zorlaştırabilir, hatta telefonunuzun bozuk olduğunu düşünebilirsiniz. Ekranın dönmemesinin birkaç nedeni vardır ve bunların çoğu kolayca çözülebilir. İşte iPhone ekranım dönmüyor nasıl düzeltirim sorusuna çözüm bu makalemizde.

iphone ekranım dönmüyor

 

iPhone Ekran Döndürme Kilidini Kapat

Ekran döndürme kilidi ayarları açıksa, cihazı hangi yöne çevirirseniz o tarafa dönmesini engeller. Ekranınız dönmezse, bunun nedeni Rotasyon Kilidinin açık olması olabilir.

Ekran döndürme kilidinin açık olup olmadığını kontrol etmek için, ekranın sağ üst köşesinde pil göstergesinin yanındaki kilidin etrafında kıvrımlı bir ok gibi görünen bir olup olmadığına bakın. Bu simgeyi görürseniz, ekran döndürme kilidi açıktır.

Kilit simgesi görünürse, aşağıdaki adımları izleyerek ekran döndürme kilidini kapatabilirsiniz:

  1. Kontrol Merkezi‘ni görüntülemek için ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırın. En soldaki simge, Kilit ve ok simgesi – açık olduğunu belirtmek için vurgulanır.
  2. Döndürme kilidini kapatmak için kilit ve ok simgesine dokunun. Ekranın üst kısmında bir mesaj Yön Kilidi: Kapalı yazacaktır.
  3. İşiniz bittiğinde Home tuşuna basın, ekrana dokunun veya Kontrol Merkezi‘ni kapatmak için hızlıca kaydırın, ana ekrana döneceksiniz.

iphone ekran dönmüyor ekran dönürme kilidi

Bunu yaptıktan sonra, iPhone’unuzu tekrar döndürmeyi deneyin. Cihazı döndürdüğünüzde ekran otomatik olarak dönmelidir. İşe yaramadıysa, sonraki adımlara geçin.

Uygulamanız Ekran Rotasyonunu Destekliyor mu?

Her uygulama otomatik ekran döndürmeyi desteklemez. Bu özelliği desteklemeyen bir uygulama kullanıyorsanız ekranın dönmesini beklemeyin.

Örneğin, çoğu iPhone ve iPod touch modelindeki ana ekran dönemez (ancak iPhone 7 Plus ve 8 Plus gibi ekstra büyük ekranlara sahip Plus modellerinde de olabilir) ve bazı uygulamalar yalnızca bir arada çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Cihazınızı çevirirseniz ve ekran dönmezse ve döndürme kilidi etkin değilse, uygulama muhtemelen dönmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Ekran döndürmenin çalıştığını onaylamak için Safari web tarayıcısı gibi döndürmeyi desteklediğini bildiğiniz bir uygulamayı deneyin.

iPhone Ekran Dönmüyorsa Ekran Yakınlaştırmasını Kapatın

Bir iPhone 6 Plus, 6S Plus, 7 Plus , 8 Plus veya herhangi bir iPhone Max modeliniz varsa, telefonunuzu açtığınızda ana ekranın düzeni otomatik olarak döner. Ana ekran bu modellerde dönmezse ve Ekran Döndürme Kilidi açık değilse, Ekran Yakınlaştırması suçlu olabilir.

Ekran Yakınlaştırması, bu cihazların daha büyük ekranlarındaki simgeleri ve metni daha kolay görmelerini sağlamak için büyütür, ancak ekran dönüşünü de engeller. Bu cihazlarda ana ekranı döndüremiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek Ekran Zumunu devre dışı bırakın:

  1. Ayarlar‘a dokunun.
  2. Ekran ve Parlaklık‘a dokunun.
  3. Görünüm içinde Görüntü Yakınlaştırma bölümüne devam edin.
  4. Standart‘a dokunun.
  5. Ayarla‘ya dokunun.
  6. Telefon yine yakınlaştırma ayarında yeniden başlar ve ana ekran dönebilir.

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Ekranı otomatik olarak dönmeyen bir cihaz için başka bir iyi ve hızlı çözüm, cihazı yeniden başlatmaktır. Bir donanım sorununuz varsa, bu sorunu çözmez, ancak çoğu yazılım sorununu çözer.

iPhone Ekranınız Dönmüyorsa İvmeölçeriniz Bozuk olabilir

Kullandığınız uygulama ekran otomatik döndürmeyi kesinlikle destekliyorsa ve cihazınızdaki yön kilidi ve Ekran Yakınlaştırması kesinlikle kapalı ise, ancak ekran hala dönmüyorsa, cihazınızın donanımıyla ilgili bir sorun olabilir.

Ekran döndürme, cihazın hareket hızını izleyen bir sensör olan ivmeölçer tarafından kontrol edilir . İvmeölçer bozulursa, hareketi izleyemez ve cihazın ekranını ne zaman döndüreceğini bilemez. Telefonunuzla ilgili bir donanım sorunundan şüpheleniyorsanız Teknik Servis bölümümüzdeki arkadaşlarımızdan bakmasını isteyin.