iPhone’unuz arızalandı diye hemen servise göndermeyin

Olması gerektiği gibi çalışmayan bir iPhone, hayal kırıklığı için bir reçetedir. Bir uygulama açtığınız anda çökmeye devam etsin veya ana ekranınıza geri döndüğünüzde veya bir metin göndermeye çalıştığınızda telefonunuz donmaya devam etsin, iPhone’unuz ihtiyacınız olduğunda çalışmıyor ve bu hiç hoş değil.

Merak etmeyin. Genel arıza, pil ömrü, depolama alanı ve daha fazlasıyla ilgili yaygın sorunları giderirken nereye bakacağınızı ve atmanız gereken adımları göstereceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: iPhone Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır? (2020)

iPhone arızaları için bu basit yönergeleri izleyin

Wi-Fi’ye bağlı kalmayan iPhone gibi rastgele sorunlar ve hatalar için donmaya devam ediyor veya gerçekten yavaş çalışıyor, yeniden başlatmaya zorlayın. Kulağa açık veya sıkıcı gelebilir, ancak bu, çalışan bir bilgisayarı yeniden başlatmakla aynı yaklaşımdır ve çoğu zaman iPhone’unuzu rahatsız eden her şeyi iyileştirir.

iPhone yeniden başlatma
Bazen yeniden başlatma işe yarayabilir.

Yeniden başlatmaya zorlama işlemi, sahip olduğunuz iPhone modeline bağlıdır:

  • Giriş düğmesi olan iPhone’larda, kilit / uyandırma düğmesiyle birlikte ana düğmeyi yaklaşık 10 saniye veya Apple logosunu görene kadar basılı tutmanız gerekir .
  • Face ID’ye sahip bir iPhone modelinde, şu sırayla aşağıdaki düğmelere basmanız gerekir: Sesi açıp bırakın, sesi kısın ve ardından yan düğmeyi yaklaşık 10 saniye basılı tutun, ardından yapmanız gerekenler Apple logosuna bakın.

Hangi yöntemi kullanmanız gerekiyorsa, telefonunuzun ekranında Apple logosunu görene kadar düğmeleri bırakmamanız önemlidir. 

Telefonunuz yeniden hayata döndüğünde, şifrenizi kullanarak kilidini açın ve umarım herhangi bir performans sorunu yaşamamalıdır. 

Düşük pil ömrü ile nasıl baş edilir

Pil sorunları için, hangi uygulamaların veya hizmetlerin en çok kullanımı günlüğe kaydettiğine bakarak başlayın. Ayarlar > Pil’i açarak pil kullanım tablosunu görüntüleyebilirsiniz . Saat bazında pil kullanımını gösteren, altında kullandıkları pil miktarıyla birlikte uygulama ve hizmetlerin bir listesiyle birlikte grafik grafiğine gidin. 

Arka planda çalışan hileli bir uygulama arayın – uygulama adının altında “arka plan etkinliği” görürsünüz – veya bir uygulamanın kullanımı olması gerektiğini düşündüğünüzden daha yüksek olursa. 

Outlook gibi bir uygulamanın gelen kutumu yenilediği için yüksek arka plan etkinliğine sahip olması umurumda değil, ancak bir uygulama varsa, örneğin Facebook, bu arka planda yenileniyor ve siz istemiyorsanız, işte yapmanız gerekenler. In Ayarlar uygulamasına gitmek  Genel > Arka Plan Uygulama Yenileme ve bunu kullanmadığınız zamanlarda kendisini güncellemek için uygulamanın yeteneğini kapatır. Şu anda pil sorunlarına neden olmasa bile, bu listeyi gözden geçirmek ve arka planda güncellemeniz gerekmeyen uygulamaları kapatmak aslında iyi bir fikirdir. 

Alternatif olarak, pilin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek için Pil ayarları sayfasında ( Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı ) telefonunuzun pil sağlığını kontrol edin. 

iPhone pil ömrünü uzatmak

iPhone’unuzda depolama alanı azalıyor mu?

Apple, iOS’ta size yalnızca neyin yer kapladığını göstermekle kalmayıp aynı zamanda sorunu çözmek için yapabileceğiniz eylemleri öneren bir depolama yönetimi aracı oluşturdu. Gidin Ayarlar > Genel > iPhone Depolama ve bilgi yüklenirken birkaç saniye bekleyin. 

Apple’ın atmanızı önerdiği adımları görmek için öneriler listesine göz atın. Ardından hangilerinin en çok depolama alanı kullandığını görmek için uygulamalar listesine göz atın. Uygulama ile ilişkili verileri silme seçenekleri dahil olmak üzere daha fazla bilgi görüntülemek için bir uygulamaya dokunun. Örneğin, Müzik uygulaması, çevrimdışı erişim için cihazınıza indirdiğiniz albümleri kaldırmanıza olanak tanır. 

iPhone yazılım güncelleme
iPhone’unuzun yazılımının güncel olduğunu sık sık kontrol edin.

Yaygın sorunlar ve hızlı tamir

Elbette, iPhone’unuzu tekrar çalışır duruma getirmek için atabileceğiniz başka adımlar da var. Yazılım güncellemesi kadar basit bir şey anahtar olabilir. İşte atabileceğiniz birkaç adım daha:

  • Ayarlar > Genel > Yazılım güncelleme bölümünde bekleyen yazılım güncellemelerini kontrol edin ve yükleyin .
  • Bir uygulamayı açmaya veya kullanmaya çalıştığınızda sürekli olarak çöküyorsa , App Store’da bekleyen güncellemeleri kontrol edin . Herhangi bir güncelleme yoksa, uygulamayı silin ve ardından yeniden yükleyin.
  • Kablosuz operatörünüze veya Wi-Fi ağınıza bağlı kalmakta zorlanan bir telefon için, Uçak Modu’nu birkaç saniye açtıktan sonra kapatın, sorunu gidermenize yardımcı olacak bir kılavuzumuz var .
  • Her şey başarısız olursa, Apple Destek uygulamasını indirin ve bir sohbet oturumu başlatın. Temsilci, daha fazla sorun giderme adımında size yol gösterebilir ve daha büyük sorunları tanılamak için cihaz günlüklerine (izninizle) erişebilir.