iPhone sorunları mı yaşıyorsunuz? Kendiniz nasıl düzeltirsiniz?

Yaygın iPhone sorunlarına yönelik bu basit sorun giderme ipuçları, iPhone’unuzu yeniden yoluna koymanıza yardımcı olabilir.

iPhone’unuz çalışmıyorsa sinirleriniz bozulabilir, neredeyse tüm hayatımızı etkisi altına alan teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sorun çıkaran bir iPhone düpedüz sinir bozucu bir durum. Bir uygulama açtığınız anda çökme yaşayıp ana ekrana atabilir veya bir metin kopyalayıp yapıştırdığınızda donmalar yaşanıyorsa, iPhone’unuz doğru çalışmıyor demektir.

Merak etmeyin. Genel arıza, pil ömrü, depolama alanı ve daha fazlasıyla ilgili yaygın sorunları giderirken nereye bakacağınızı ve atmanı gereken adımları göstereceğiz.

Düşük pil ömrü ile nasıl baş edilir

Pil sorunları için, hangi uygulamaların veya hizmetlerin en çok kullanımı günlüğe kaydettiğine bakarak başlayın. Ayarlar > Pil‘i açarak pil kullanım tablosunu görüntüleyebilirsiniz . Saat bazında pil kullanımını gösteren ve altında kullandıkları pil miktarı ile birlikte uygulama ve hizmetlerin bir listesini gösteren grafik grafiğine gidin.

Arka planda çalışan sahte bir uygulama arayın – uygulama adının altında “arka plan etkinliği” görürsünüz – veya bir uygulamanın kullanımı olması gerektiğini düşündüğünüzden daha yüksek olursa.

Outlook gibi bir uygulamanın gelen kutumu yenilediği için yüksek arka plan etkinliğine sahip olması umurumda değil, ancak arka planda yenilenen bir uygulama (örneğin Facebook) varsa ve bunu istemiyorsanız, işte yapmak. In Ayarlar uygulamasına gitmek Genel > Arka Plan Uygulama Yenileme ve bunu kullanmadığınız zamanlarda kendisini güncellemek için uygulamanın yeteneğini kapatır. Şu anda pil sorunlarına neden olmasa bile bu listeyi gözden geçirmek ve arka planda güncellemeniz gerekmeyen uygulamaları kapatmak aslında iyi bir fikirdir.

Alternatif olarak, pilin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek için Pil ayarları sayfasında ( Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı ) telefonunuzun pil sağlığını kontrol edin.

iPhone Yüksek mAH Batarya

Depolama alanı azalıyor mu?

Apple, iOS’ta size yalnızca neyin yer kapladığını göstermekle kalmayıp aynı zamanda sorunu çözmek için yapabileceğiniz eylemleri öneren bir depolama yönetimi aracı oluşturdu. Gidin Ayarlar > Genel > iPhone Depolama ve bilgi yüklenirken birkaç saniye bekleyin.

Apple’ın atmanızı önerdiği adımları görmek için öneriler listesine göz atın. Ardından hangilerinin en çok depolama alanı kullandığını görmek için uygulamalar listesine göz atın. Uygulama ile ilişkili verileri silme seçenekleri dahil daha fazla bilgi görüntülemek için bir uygulamaya dokunun. Örneğin, Müzik uygulaması, çevrimdışı erişim için cihazınıza indirdiğiniz albümleri kaldırmanıza olanak tanır.

icloud nedir

Bu basit adımla hataları düzeltmeyi deneyin

Rastgele sorunlar ve hatalar için – Wi-Fi’ye bağlı kalmayan, donmaya devam eden veya gerçekten yavaş çalışan bir iPhone gibi – yeniden başlatmaya zorlayın. Kulağa açık veya sıkıcı gelebilir, ancak hareket eden bir bilgisayarı yeniden başlatmakla aynı yaklaşımdır ve çoğu zaman iPhone’unuzu rahatsız eden her şeyi iyileştirir.

Yeniden başlatmaya zorlama işlemi, sahip olduğunuz iPhone modeline bağlıdır:

  • Ev düğmesi olan iPhone’larda, kilit / uyandırma düğmesiyle birlikte ana düğmeyi yaklaşık 10 saniye boyunca veya Apple logosunu görene kadar basılı tutmanız gerekir .
  • Face ID’ye sahip bir iPhone modelinde şu sırayla aşağıdaki düğmelere basmanız gerekir: Sesi açıp bırakın, sesi kısın ve ardından yan düğmeyi yaklaşık 10 saniye basılı tutun, ardından yapmanız gerekenler Apple logosuna bakın.

Hangi yöntemi kullanmanız gerekiyorsa yapın, Apple logosunu telefonunuzun ekranında görene kadar düğmeleri bırakmamanız önemlidir.

Telefonunuz yeniden hayata döndüğünde, şifrenizi kullanarak kilidini açın ve umarım herhangi bir performans sorunu yaşamamalıdır.

Daha yaygın sorunlar ve hızlı düzeltmeler

Elbette, iPhone’unuzu tekrar çalışır duruma getirmek için atabileceğiniz başka adımlar da var. Yazılım güncellemesi kadar basit bir şey anahtar olabilir. İşte atabileceğiniz birkaç adım daha:

  • Ayarlar > Genel > Yazılım güncelleme bölümünde bekleyen yazılım güncellemelerini kontrol edin ve yükleyin .
  • Bir uygulamayı açmaya veya kullanmaya çalıştığınızda sürekli olarak kilitleniyorsa , App Store’da bekleyen güncellemeleri kontrol edin . Herhangi bir güncelleme yoksa, uygulamayı silin ve ardından yeniden yükleyin.
  • Kablosuz operatörünüze veya Wi-Fi ağınıza bağlı kalmaya çalışan bir telefon için, Uçak Modu’nu birkaç saniye açtıktan sonra kapatarak sorunu gidermenize yardımcı olacak bir kılavuzumuz var .
  • Her şey başarısız olursa, Apple Destek uygulamasını indirin ve bir sohbet oturumu başlatın. Temsilci, daha fazla sorun giderme adımında size yol gösterebilir ve daha büyük sorunları teşhis etmek için cihaz günlüklerine (izninizle) erişebilir.