Gelecekte Tarihe Karışacak Teknolojiler

Macbook servisi olarak teknolojik alanda faaliyet gösteren bir işletmemiz var. Teknoloji bizim hayatımızın en önemi köşelerinden birisi. Ancak; günümüzde kullandığımız teknolojiler önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tamamen tarihe karışabilir. Teknolojinin ilerlemesine yetişemeyen insanoğlu her geçen gün yeni bir teknoloji ile karşı karşıya kalıyor. Bu yazımız içerisinde muhtemel olarak gelecekte tarihe karışacak teknolojiler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yok Olmaya Yüz Tutan Teknolojiler

Günümüzde aktif olarak kullanılan teknolojilerden bazıları önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yok olacak. Bu teknolojilerden bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz;

Uzaktan Kumanda

Uzaktan Kumanda
Uzaktan Kumanda

Hemen hemen her evde görmeye alışık olduğumuz uzaktan kumanda son 30 yılın en başarılı teknolojik gelişmelerden birisi olarak gösteriliyor. Televizyonları kontrol etmemize olanak sağlayan bu ekipmanlar maalesef yakın gelecekte tamamen ortadan kalkacak. Teknoloji şirketleri, kumanda yerine nesnelerin interneti ile televizyonların yönetilebileceğinden bahsediyor. Hatta bazı uygulamalar ile bunu şimdiden yapabiliyoruz.

Kredi Kartı ve Nakit Para

Kredi Kartı ve Nakit Para
Kredi Kartı ve Nakit Para

Nakit paraların kullanımı günümüzde bile azalmaya başlamış durumda. Birçok kişi alışverişlerini banka kartı ya da kredi kartı üzerinden gerçekleştiriyor. Yakın bir gelecekte kredi kartı, banka kartı ile beraber nakit paranın da kullanılmayacağını söyleyebiliriz. Mobil ödeme sistemlerinin ağır basacağını, insanların akıllı telefonları üzerinden ödeme yapacağını söyleyebiliriz.

Kablolu Kulaklık

Kablolu Kulaklık
Kablolu Kulaklık

Kablolu kulaklık günümüzde bile artık çok fazla tercih edilmiyor. Gelecekte Tarihe Karışacak Teknolojiler içerisinde kablolu kulaklığın belki de ilk sırada yer alacağını söyleyebiliriz.  Kablosuz kulaklık devrinin resmen başladığını, artık birçok teknoloji şirketi kablosuz kulaklığa geçiş yaptığını söyleyebiliriz.

İğne İle Tedavi

İğne İle Tedavi
İğne İle Tedavi

Belki de gelmesini en çok istediğimiz tedavi şekillerinden birisidir. Günümüzde iğne korkusu olmayan neredeyse çok sayılı kişi vardır. Teknolojik gelişmelerin sağlık alanında da kullanıldığını, birçok tedavinin artık daha basitleştirildiğini söyleyebiliriz. İğnelerin tamamen ortadan kaldırılacağını tedavilerin tamamen hapa dayalı olacağı tahmin ediliyor.  Günümüzde iğne çok etkili olsa da gelecekte hapların tüm hastalıkları iyileştirebilecek güce sahip olacağı düşünülüyor.

Anahtar

Anahtar
Anahtar

Teknolojik gelişmeleri her alanda sonuna kadar hissettiğimizi söyleyebiliriz. Teknolojinin güvenlik sektöründe de gelişmeye başladığını görmekteyiz. Hatta otomobillerde artık anahtar kullanılmadığını, akıllı telefonlar üzerine entegre edilen sistemler ile artık arabaların açıldığını söyleyebiliriz. Buna benzer teknolojiler önümüzdeki yıllarda akıllı ev sistemleri ile beraber anahtarın da tamamen hayatımızdan çıkacağını belirtmek isteriz.

Protez Bacak

Protez Bacak
Protez Bacak

Son 100 yılın en büyük gelişmelerinden birisi de protez bacak olarak gösterilmektedir. Çeşitli uzuvlarını kaybeden insanların konforlu ve sosyal bir hayat yaşayabilmeleri için geliştirilen protez bacaklar, gelecekte tarihe karışacak. Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp biliminin de geliştiğini, protez bacakların daha teknolojik bir halde uzuvlar kadar işlevsel hale geldiğini söyleyebiliriz.

Kargo

Kargo
Kargo

Günümüzde en hareketli sektörlerin başında kargo şirketleri yer alıyor. Kargo çalışanlarının neredeyse 24 saat mesai gösterdiği bu sektör de gelecekte maalesef yok olacak. Son birkaç yıldır dünyanın en büyük kargo şirketleri drone ile kargo taşımasını başlatıyor. Kargo personellerinin neredeyse tamamının işten çıkartılacağı bu sektörde teslimatları drone pilotları üzerinden sağlanacağını düşünüyoruz.

Otomobil Aynaları

Otomobil Aynaları
Otomobil Aynaları

Son zamanlarda piyasaya sürülen birkaç araçta bu teknolojiyi şimdiden görmeye başladığımızı söyleyebiliriz. Hatta yerli otomobil TOGG içerisinde dahi otomobil aylarının bulunmadığını söyleyebiliriz. Yeni sistem teknolojiye sahip araçlarda hem sürücüsüz kullanımının ön plana çıktığını görüyoruz. Buna ek olarak otomobil aynaları yerine akıllı kamera teknolojisinin kullanıldığını, araç içerisinde yer alan bilgisayar ekranının tüm görüntüleri kamera sisteminin üzerinden aktardığını söyleyebiliriz.

Yazımızın burada sonuna geldik. Gelecekte Tarihe Karışacak Teknolojiler yazımızı okuduktan sonra sizleri iPhone tamiri, iPhone servis, iPhone ekran değişimi, Apple servis, Macbook tamiri konusunda destek verdiğimiz hizmetlerimiz sayfasına bekleriz.