iPhone X’in çentiği aslında temelde bir Kinect sensörü

Bazen teknolojinin ne kadar hızlı hareket ettiğini söylemek zor olabilir. Richard Hendricks’in Silikon Vadisi’nde bize hatırlattığı gibi, bir el hesap makinesinin bilgi işlem gücünü kullanarak aya adam gönderdik. Biz tüketiciler ise 2020 yılında, bir akıllı telefonu sadece tweet atmak için kullanıyoruz.

Ancak Apple’ın iPhone X’u, son on yılda sensör ve işleme teknolojisinin nasıl geliştiğine dair güzel küçük bir örnek sunuyor. Haziran 2009’da Microsoft bunu açıkladı:

kinect_sensor_iphone_x

Eylül 2017’de Apple tüm bu teknolojiyi buna koydu:

iPhone X Çentik

Microsoft’un orijinal Kinect donanımı, PrimeSense adlı az bilinen bir İsrail şirketi tarafından desteklendi. PrimeSense, kızılötesi noktalardan oluşan bir ızgarayı bir sahneye yansıtma, ardından bunları bir IR kamera ile algılama ve özel bir işleme çipi aracılığıyla derinlik bilgisi sağlama teknolojisine öncülük etti.

Kinect’in çıktısı, IR projektörünün tescilli benek deseninde sahneye fırlattığı 30.000-ish lazer noktasını temel alan 2.048 hassasiyet seviyesine (farklı derinlikler) sahip 320 x 240 derinlikli bir haritaydı.

kinect

Kinect, tüm zamanların en hızlı satan tüketici elektroniği cihazı iken, aynı zamanda yaygın olarak oyun için bir flop olarak kabul edildi . Ancak devrim niteliğinde derinlik algılama teknolojisi, robotik ve makine vizyonu için büyük bir destek oldu.

2013 yılında Apple PrimeSense’i satın aldı . Derinlik kameraları gelişmeye devam etti: Xbox One için Kinect 2.0, PrimeSense teknolojisini Microsoft’un kendi teknolojisiyle değiştirdi ve çok daha yüksek doğruluk ve çözünürlüğe sahipti. Yüzleri tanıyabilir ve hatta bir oyuncunun kalp atış hızını bile algılayabilir. Bu arada Intel, kendi derinlik sensörü Intel RealSense’i de inşa etti ve 2015’te Windows Hello’ya güç vermek için Microsoft ile çalıştı . Lenovo 2016 yılında, artırılmış gerçeklik ve makine görüşü için Google’ın Tango teknolojisini taşıyan ve aynı zamanda kızılötesi derinlik algılamaya da dayanan ilk telefon olan Phab 2 Pro’yu piyasaya sürdü .

iPhone Yüz Okuma Sensörü

Bütün bir oturma odasında hareketi izlemek için tasarlanan orijinal Kinect’in aksine, sensör öncelikle yüzleri taramak ve Apple’ın Yüz Kimliği özelliğini güçlendirmek için tasarlanmıştır . Apple’ın “TrueDepth” kamerası “30.000’den fazla görünmez noktayı” patlatıyor ve bir insan yüzünün inanılmaz ayrıntılı taramaları oluşturabiliyor. Aslında, Apple’ın Animoji özelliği etkileyici olsa da , arkasındaki geliştirici API’sı daha da vahşi: Apple, gerçek zamanlı olarak yüzünüzün tam animasyonlu bir 3D ağını oluştururken, aynı zamanda AR uygulamalarının gerçekliğini iyileştirmek için yüzünüzün aydınlatma koşullarını yaklaştırıyor.

iphone_x_sensor_kinectPrimeSense, Microsoft’un Kinect 2.0’da tek başına yaptığı büyük iyileştirmelerle kanıtlandığı gibi Microsoft’un Kinect’in teknolojisinden asla sorumlu değildi ve Apple’ın bu donanımın üstünde bol miktarda yeni yazılım ve işleme çalışması yaptığı da açık. Ancak Kinect’in temel fikri değişmez. Ve şimdi 999 dolarlık bir iPhone’un önünde küçük bir çentik var.